Pozostało już mniej niż 60 dni do rozpoczęcia mistrzostw świata w Katarze. Czesław Michniewicz ma już swoich pewniaków do kadry na mundial. Kto ma największe szanse na udział w turnieju? Rozważamy skład reprezentacji Polski.
– Nikomu nie zamykamy drzwi do reprezentacji Polski – twierdzi Czesław Michniewicz. Przez ponad pół roku swojej pracy, selekcjoner biało-czerwonych skorzystał z 36 piłkarzy w ośmiu meczach, a kolejnych trzynastu trenowało pod jego okiem podczas zgrupowań. Mistrzostwa świata w Katarze zbliżają się wielkimi krokami, a selekcjoner ma już pewność względem większości obsady na mundial.
Jednocześnie Michniewicz wspomniał w niedzielę, że dwóch zawodników, którzy byli na ostatnim zgrupowaniu, raczej nie znajdzie się w kadrze biało-czerwonych na mundial. Jeszcze wcześniej dało się dostrzec kilka nazwisk, które nie będą miały szansy pokazania się w Katarze. Tak z powodu kontuzji stało się choćby z Jakubem Moderem, który na pewno nie zdąży wykurować się na turniej. Kłopoty zdrowotne poważnie ograniczyły też szanse walki o wylot na mistrzostwa świata Kamilowi Grabarze czy Adamowi Buksie.
Jednocześnie trzeba odnotować, że Michniewicz przed wysłaniem powołań na mistrzostwa świata obejrzał na treningach 39 zawodników. 26 piłkarzy dostało szansę pokazania się w meczach prowadzonych przez 52-letniego szkoleniowca. Najczęściej na murawie pojawiali się Piotr Zieliński, Kamil Glik i Jan Bednarek, którzy przekroczyli barierę 600 minut w ośmiu spotkaniach, które kadra rozegrała pod wodzą obecnego selekcjonera.
Michniewicz wspomniał na początku wrześniowego zgrupowania, że ma swoich pewniaków, ale nie będzie wymieniał ich nazwisk. Powiedział, że w tej grupie jest około piętnastu nazwisk, które rozegrały najwięcej minut w jego kadrze. Jak wygląda ta kwestia?
Zastępcą Szczęsnego jest Łukasz Skorupski. To model funkcjonujący od początku pracy obecnego selekcjonera. Obaj gracze rozgrywają solidne mecze i nie ma podstaw do zmiany tego układu. Pod lekkim znakiem zapytania pozostają dalsze pozycje w hierarchii. O trzecie miejsce walczyli Bartłomiej Drągowski i Grabara, ale ten drugi ostatnie tygodnie stracił na leczenie kontuzji.
Wiele wskazuje na to, że Michniewicz zabierze do Kataru trzech bramkarzy. Rozważana była koncepcja z czterema golkiperami, ale to raczej niepotrzebne zabranie miejsca jednemu z zawodników z pozostałych formacji. W tle będą przewijały się nazwiska Radosława Majeckiego czy Rafała Gikiewicza, ale ich wyjazd na mundial byłby synonimem kontuzji wspomnianych wcześniej golkiperów.
Pewniacy:
Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski
Duża szansa na powołanie:
Bartłomiej Drągowski
Znak zapytania:
Kamil Grabara
Opcja na wypadek kłopotów kadrowych:
Radosław Majecki, Rafał Gikiewicz
OBROŃCY I WAHADŁOWI:
Ostatnie dwa mecze Ligi Narodów wyklarowały trójkę stoperów, którzy mogą tworzyć blok obronny na mundialu w Katarze. Bednarek i Glik to para, która zna się od dłuższego czasu. Są pewne obawy o regularne występy tego pierwszego w Premier League, ale to wciąż istotna opcja dla Michniewicza. W czerwcu dodatkowo zaskoczył Jakub Kiwior, który po trzech miesiącach dobrze spisał się przeciwko Holandii oraz Walii. To gracz, który dobrze radzi sobie z wyprowadzaniem piłki lewą nogą, a dodatkowo uzupełnia się z Zalewskim i dubluje jego pozycję. W tej chwili, mimo małego reprezentacyjnego doświadczenia, może czuć się pewniakiem Michniewicza.
Alternatywą na środku defensywy powinien być Mateusz Wieteska. To zaufany żołnierz selekcjonera, a to powinno wystarczyć do powołania. Kto dalej? We wrześniu powołany był Paweł Dawidowicz, ale nie zagrał choćby przez minutę. Jego zaletą jest fakt, że mógłby być też alternatywą w środku pola, gdyby kadra zdecydowała się na rozwiązanie z barażu ze Szwecją w marcu. Jego rola byłaby wówczas zbliżona do tej, którą wtedy pełnił Bielik.
Już w czerwcu Michniewicz chciał powołać Artura Jędrzejczyka, podobnie było też teraz. Za każdym razem na przeszkodzie stawały problemy zdrowotne. To nadal nie wyklucza szans piłkarza Legii Warszawa. Jego atutem jest wszechstronność: odnajdzie się z każdej strony formacji obronnej, a teoretycznie może też być rozpatrywany jako wahadłowy. Podobny atut ma Robert Gumny, który traktowany jest przez selekcjonera jako uniwersalny gracz.
Największy kłopot kadra będzie miała z obsadą lewej obrony. Na dziś najbliższy występu będzie tam Nicola Zalewski. Sztab kadry chciał przeciw Holandii przetestować Arkadiusza Recę. Jego cykl życia w kadrze jest specyficzny. Gra w drużynie narodowej, jest krytykowany, potem pojawiają się doniesienia o niezłych występach w Serie A i znów wzmaga się myśl o reprezentacji. Wobec niego trzeba mówić o znaku zapytania, bo w sztabie kadry nie ma wielkiego przekonania do piłkarza Spezii. Jednocześnie to najbardziej naturalny zastępca Zalewskiego, bo dysponuje umiejętnością gry lewą nogą.
Zostaje też Tymoteusz Puchacz, który w tym sezonie zagrał przez 65 minut w Unionie Berlin. Michniewicz chce w kadrze graczy, którzy regularnie grają. Niewiele wskazuje na to, że sytuacja 23-latka wkrótce się poprawi. Na lewym wahadle grać mogą też Michał Skóraś czy Bartosz Bereszyński, który będzie jednak opcją w kontekście prawej flanki. Opcją rezerwową, bo pewniakiem wydaje się Matthew Cash, który opuścił wrześniowe zgrupowanie przez kontuzję. Jednocześnie do zagospodarowania pozostanie Przemysław Frankowski, który może pojawić się na obu flankach, ale swoją grą zapracował już na zaufanie selekcjonera. W tle pozostaje Tomasz Kędziora, który był na wszystkich zgrupowaniach prowadzonych przez Michniewicza, ale nie zagrał choćby przez minutę. Dziś jego ewentualne pojawienie się w kadrze na mundial należałoby potraktować jako sensację.
Pewniacy:
Jan Bednarek, Kamil Glik, Matthew Cash, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński, Nicola Zalewski, Przemysław Frankowski
Duża szansa na powołanie:
Mateusz Wieteska
Znak zapytania:
Arkadiusz Reca, Tymoteusz Puchacz, Robert Gumny, Artur Jędrzejczyk, Michał Skóraś
Opcja na wypadek kłopotów kadrowych:
Tomasz Kędziora, Paweł Dawidowicz
POMOCNICY:
Środek pola będzie największym zmartwieniem Michniewicza w najbliższych tygodniach. Selekcjoner podkreślał przed ostatnimi meczami, że musi przebudować drugą linię. Ważną postacią pozostaje Grzegorz Krychowiak, który zdecydował się na grę w Arabii Saudyjskiej. Już samo to będzie sprawiało, że forma reprezentanta Polski będzie pewną niewiadomą. Nie zmienia to faktu, że towarzyszyć nam będzie pytanie: kto, jeśli nie Krychowiak?
Pozostaje znalezienie partnera dla Krychowiaka. Duże szanse na taką rolę ma Szymon Żurkowski, który może bezustannie kursować od pola do pola karnego. Gdyby jeszcze regularnie grał we Fiorentinie, trudno byłoby podejmować większą dyskusję. Tak jednak nie jest. Pozytywem jest fakt, że w Anglii odżywa Krystian Bielik, który dostał ostrzeżenie i nie pojawił się na wrześniowym zgrupowaniu. Kurtuazyjnie nie można go jeszcze postrzegać jako pewniaka, ale Michniewicz ceni jego umiejętności i zapewne powoła na mundial. Spore szanse na wylot do Kataru ma też Jacek Góralski, który ma za sobą tygodnie problemów zdrowotnych. Jeśli będzie zdrowy i dołoży do tego grę w Bundeslidze, bulterier biało-czerwonych powinien dostać szansę pokazania się na turnieju.
Nieco więcej spokoju jest w ofensywie, gdyby kadra decydowała się na grę dwoma „dziesiątkami”. Sebastian Szymański ma pewne miejsce w kadrze. Do miana kluczowego piłkarza rośnie z kolei Zieliński, który rozegrał najwięcej minut ze wszystkich powoływanych przez Michniewicza zawodników. Selekcjoner znalazł odpowiednie zadania dla gracza Napoli, a ten pokazuje, że może być wreszcie zawodnikiem, który nie zawodzi w narodowych barwach.
Pod znakiem zapytania pozostaje Mateusz Klich. Z jednej strony to gracz, który odgrywa pewną rolę w dynamice zespołu. Druga kwestia to czas gry. Pomocnik nie jest pewniakiem w Leeds, a od marca rozegrał w kadrze raptem 101 minut. Więcej czasu (173) na murawie spędził Karol Linetty. Gracz Torino miał kredyt zaufania, ale trudno mieć wrażenie, że go spłacił. Zmiana w przerwie spotkania z Holandią także była pewnym sygnałem. Na dwa miesiące przed startem turnieju w Katarze, 27-latka nie widać w samolocie do Azji. Podobnie jest z Damianem Szymańskim, który zdobył zaufania selekcjonera. Wątpliwe będzie też powołanie Jakuba Piotrowskiego, który ciekawił sztab na zgrupowaniu, lecz nie miał wystarczająco wiele czasu, by przekuć to w realne zaintrygowanie pod kątem budowania kadry na mundial.
Michniewicz w Cardiff przyznał z kolei, że niezbyt potrzebuje w kadrze skrzydłowych. Przy obecnym stylu gry, posiadanie takich graczy jest nieco zbędne. Dodatkowo w razie potrzeby, miejsce na tej pozycji mogą zająć wahadłowi: Zalewski czy Frankowski. To mocno ogranicza szanse wylotu na mundial Kamila Grosickiego czy Jakuba Kamińskiego. Byłoby to zabranie miejsca na opcje, które mogą bardziej przydać się pod względem taktycznym.
Pewniacy:
Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Sebastian Szymański, Szymon Żurkowski
Duża szansa na powołanie:
Jacek Góralski, Krystian Bielik
Znak zapytania:
Karol Linetty, Mateusz Klich
Opcja na wypadek kłopotów kadrowych:
Damian Szymański, Kamil Grosicki, Jakub Kamiński, Jakub Piotrowski
NAPASTNICY:
To formacja, w której – podobnie jak u bramkarzy – wszystko zdaje się praktycznie jasne. Robert Lewandowski to klasa sama w sobie. Nie ma tu większego pola do dyskusji. Dylematem do mistrzostw świata będzie pozostawała kwestia formacji. Sztab kadry widzi potencjał w ustawieniu z jednym napastnikiem, ale nie brakuje też opinii, że biało-czerwonym lepiej służy gra z dwoma wysuniętymi zawodnikami.
W roli gracza tworzącego duet z Lewandowskim, bardzo dobrze sprawdził się Karol Świderski. Piłkarz Charlotte FC strzelił gola w Walii, a przy tym pokazał, że swoją ruchliwością i wszędobylstwem sprawia problemy chcącym upilnować go rywalom. 25-latek ma doskonałe statystyki, regularnie zdobywa bramki w kadrze i jest pewniakiem w kontekście wylotu na mundial.
Nieco słabszą pozycję zdają się mieć Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik. Nie oznacza to jednak, że nie polecą do Kataru. Obaj piłkarze mają inny profil względem Świderskiego, ale nawet sam Michniewicz zapowiedział, że są najbliżej znalezienia się w kadrze. Wcześniej wydawało się, że poważnie trzeba będzie także rozważać kandydaturę Buksy, ale w jego przypadku kłopotem okazały się kwestie zdrowotne. Atakujący RC Lens stracił ostatnie tygodnie przez zdrowotne perypetie i dopiero wita się z francuską ekipą. Przy tak silnej konkurencji, trudno będzie mu o szybkie odrobienie strat i przebicie się do grona atakujących, którzy wybiorą się na mundial.
Na wrześniowym zgrupowaniu mógł się pojawić Dawid Kownacki, lecz napastnik Fortuny Dusseldorf wybrał pozostanie w klubie i dalsze szlifowanie formy. Być może to właściwa decyzja, ale jednocześnie może to być decyzja ograniczająca szanse walki o wylot na mundial. Musi się wiele stać, by 25-latek znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w Katarze.
Pewniacy:
Robert Lewandowski, Karol Świderski
Duża szansa na powołanie:
Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik
Znak zapytania:
Adam Buksa
Opcja na wypadek kłopotów kadrowych:
Dawid Kownacki.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.