{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Mundial 2022. Katarczycy chcieli podbić Belgię. Dlaczego im się nie udało?
Przemysław Chlebicki /
Co się najbardziej rzuca w oczy, patrząc na skład Kataru na mundial? Wszyscy zawodnicy na co dzień grają w swojej ojczyźnie. Aż siedmiu z nich grało jednak wcześniej w Eupen, co nie jest przypadkiem. Jak do tego doszło, że przez moment w klubie z Belgii powstała katarska kolonia? Co miała na celu i dlaczego projekt nie wypalił? Opowiedział nam David Liz, dziennikarz związany z popularnym belgijskim magazynem "L'Avenir".
Już dziś otwarcie mundialu. Kto wystąpi na ceremonii?
Jak Katarczycy wkroczyli do Eupen?
Gdy europejski klub zostaje przejęty przez inwestorów z Półwyspu Arabskiego, zawsze mówi się o multimilionowych (albo nawet miliardowych) wydatkach na transfery, planach sukcesów oraz dominacji na szczeblu krajowym i kontynentalnym. Przykładami pierwszymi z brzegu są oczywiście Manchester City i Paris Saint-Germain, których działalność jest oparta na emirackich i katarskich majątkach. Ale belgijskiemu K.A.S. Eupen daleko nawet do lokalnych krezusów.
Wszystko zaczęło się w czerwcu 2012 roku. Wówczas belgijski klub został wykupiony przez katarski rząd. Głównym założeniem klubu miało być rozwijanie młodych talentów trenujących wcześniej w klubach z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. – Katarscy właściciela spłacili długi, wyczyścili je i przejęli pełną kontrolę. Pierwszy ich projekt polegał na wykryciu młodych zawodników głównie z Afryki, z akademią z Kataru w Speyer w Senegalu, a zawodnicy przyjeżdżali w wieku 18 lat. Najlepsi zostali wysłani do kontynuowania treningów w Belgii – mówi nam belgijski dziennikarz David Liz.
Początkowo klub promował głównie zawodników z Afryki, z dość niezłym skutkiem. To właśnie tam rozwijali się między innymi Christian Kabasele (108 występów w Premier League) oraz Clinton Mata (ważna postać Club Brugge). Z czasem jednak Eupen zaczęło budzić kontrowersje. Nowy plan klubu nie spodobał się bowiem ani kibicom, ani rywalom.
Katarska kolonia w dorzeczu Mozy
Po dwóch latach klub zaczął masowo sprowadzać Katarczyków. Oczywiście, nie zaprzestano wcześniejszych projektów. Ale talenty musiały na jakiś czas ustąpić miejsca kilku piłkarzom z ojczyzny właścicieli. – Gdy do klubu trafili młodzi reprezentanci Kataru, dotychczasowy projekt przestał być klarowny. Zawodnicy mieli się w Eupen uczyć europejskiej piłki, żeby podnieść poziom katarskiej kadry. Mieliśmy wrażenie, że osoby kierujące klubem nie zawsze były świadome tego, co ustalono w Katarze – podkreśla Liz.
W sezonie 2014/2015 w drużynie było pięciu Katarczyków. Żaden z nich nie odegrał jednak znaczącej roli. 17-letni Akram Afif, uważany za największy talent, zagrał w dziewięciu meczach w sezonie, zdobywając dwie bramki. Z kolei dziesięć okazji do pokazania się miał Ahmed Al-Saadi, którzy strzelił jednego gola. Poza nimi, w kadrze Eupen znaleźli się także Fahad Al-Abdulrahman, Ahmad Moein Doozandeh i Abdulaziz Al Khalosi. Jak widać, tylko Afif znalazł się w kadrze Kataru na mundial.
W każdym razie, hiszpański trener Tintin Sanchez nie stawiał na zawodników z Kataru zbyt często. Jeszcze w trakcie tamtego sezonu Hiszpan odszedł z klubu i został koordynatorem reprezentacji Iraku. Zastąpił go rodak, Jordi Condom Auli, u którego także piłkarze z kraju właścicieli nie odgrywali głównych ról.
Katarski projekt w Eupen trwał do sezonu 2018/2019. W tym czasie przewinęła się przez klub dwucyfrowa liczba zawodników z kraju Bliskiego Wschodu – czternastu pojawiło się w pierwszej drużynie, ale część także grała w juniorach. Wśród nich było siedmiu piłkarzy, którzy mają stanowić siłę reprezentacji na mundialu. Są to, poza wspomnianym Afifem, Abdelkarim Hassan, Yousef Hassan, Homam Ahmed, Almoez Ali, Assim Madibo oraz Salem Al-Hajri.
– Czuliśmy, że ówczesny trener nie mógł robić tego, co chciał. Na przykład dwie gwiazdy reprezentacji, czyli Akram Afif i Abdelkarim Hassan, musiały grać. Oczywiście wiem, że Afif czy Almoez to dziś czołowi piłkarze reprezentacji Kataru, z którym zwyciężyli Puchar Azji, są tam gwiazdami. Ale w Eupen mieli problemy, by być na poziomie pierwszej drużyny – ocenia Liz.
Czytaj też:
MŚ 2022. Almoez Ali może być pierwszym piłkarzem w historii z golami w czterech turniejach kontynentalnych
Spośród Katarczyków w Eupen pozostali... tylko właściciele
Od eksodusu piłkarzy z Kataru w Eupen minęły trzy lata. Oczywiście drużyna wciąż nie należy do lokalnych krezusów, jednak wypromowała kilku zawodników. Wśród nich są Moussa Wague (spędził trochę czasu w Barcelonie), Edo Kayambe (zawodnik Watfordu) oraz Abdul Nurudeen, który poleciał na mundial do Kataru z reprezentacją Ghany.
Stawianie na młodzież w Eupen wciąż jest widoczne. Dowodem na to jest niska średnia wieku, która wynosi niespełna 23 lata (dokładnie 22,9). Widać także współpracę klubu z Paris Saint-Germain – latem z mistrza Francji do innego podmiotu zarządzanego przez Katarczyków trafiło bowiem czterech piłkarzy: Garissone Innocent, Teddy Alloh, Nathan Bitumazala i Djeidi Gassama. Katarskich piłkarzy jednak w składzie brak.
– Klub ma naprawdę pomysł na rozwój szkolenia zawodników. Obecnie jest skoncentrowany na promowaniu młodych Afrykańczyków, co ma dość dobre skutki. A w Belgii nie ma dużych ograniczeń, jeśli chodzi o wystawianie piłkarzy spoza Unii Europejskiej – przyznaje nasz rozmówca.
A jak po latach ocenia się projekt, który polegał na sprowadzaniu licznych katarskich graczy? – Myślę że klubowi chodziło o szkolenie oraz większą widoczność tych zawodników. Ale nie było świadomości, jak należałoby ich wprowadzać do drużyny – za szybko chciano zrobić z nich ważnych piłkarzy składu. Niektórzy mieli talent, co obecnie widać, ale było to ich pierwsze doświadczenie w Europie – podsumowuje Liz.
MŚ 2022. Katar – Ekwador. Kiedy i o której mecz? [data, godzina]
Spotkanie inauguracyjne MŚ 2022 zostanie rozegrane w niedzielę 20 listopada. Początek meczu o godzinie 17:00 na stadionie Al Bayt w Al Khor.
W poniedziałek kolejne trzy potyczki. Między innymi będzie można zobaczyć w akcji dwie inne ekipy grupy A. Senegal o 17:00 zmierzy się w Dausze z Holandią.
Katar – Ekwador: gdzie oglądać mecz MŚ 2022? (20.11.2022)
Wszystkie spotkania mundialu w Katarze będzie można zobaczyć w Telewizji Polskiej. Zaczynamy od ceremonii otwarcia i inauguracyjnego meczu. Transmisja na żywo od godziny 15:00 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej i Smart TV, HbbTV oraz od 15:30 w TVP 1. W internecie są możliwe cztery ścieżki dźwiękowe: polska, angielska, z audiodeskrypcją oraz bez komentarza.
Piotr Sobczyński zasiądzie przed mikrofonem podczas ceremonii otwarcia. Mecz Kataru z Ekwadorem skomentują Jacek Laskowski oraz Robert Podoliński.
Nie działa transmisja meczu MŚ 2022? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Mundial 2022, mecz Katar – Ekwador w grupie A i ceremonia otwarcia MŚ [szczegóły transmisji na żywo]
Kiedy mecz: niedziela, 20 listopada o godzinie 17:00, ceremonia otwarcia o 15:40
O której i gdzie transmisja: od 15:00 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 15:30 w TVP 1
Kto skomentuje mecz: Jacek Laskowski, Robert Podoliński (PL); Simon Brotherton, Matt Holland (EN); Mateusz Juza (AD); ceremonia otwarcia: Piotr Sobczyński
Prowadzący studio: Maciej Kurzajewski
Goście/eksperci: Łukasz Gikiewicz, Bartłomiej Rabij, Marek Szkolnikowski
Ekspert sędziowski: Michał Listkiewicz