Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Mundial 2022. Danny Makkelie sędzią meczu Polska – Argentyna. Zdarzały mu się dziwne wpadki

Danny Makkelie (fot. Getty)
Danny Makkelie (fot. Getty)

Danny Makkelie jest zaliczany do grona czołowych sędziów Europy. Problem w tym, że zdarzają mu się dziwne wpadki we współpracy z sędziami asystentami. I to zarówno na boisku, jak i poza nim. W środę Holender będzie arbitrem meczu Polska – Argentyna, decydującego o awansie do fazy pucharowej mistrzostw świata w Katarze.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Polska wśród najlepszych na MŚ. Tylko trzy takie ekipy

Czytaj też

Wojciech Szczęsny był w pierwszych dwóch meczach filarem polskiej kadry (fot. Getty)

Polska wśród najlepszych na MŚ. Tylko trzy takie ekipy

Gdyby FIFA i UEFA, czy wcześniej KNVB (Holenderski Związek Piłki Nożnej), traktowały Danny’ego Makkeliego tak jak on czasami traktuje swoich sędziów asystentów, Holender nie sędziowałby ani w ubiegłorocznych finałach mistrzostw Europy, ani tym bardziej mundialu w Katarze. Byłby odsunięty za któryś ze swoich błędów, choćby nawet błąd był zrozumiały i sędzia nie mógłby go uniknąć gołym okiem. Ale Makkelie nie jest tak wyrozumiały dla kolegów, jak jego szefowie dla niego.

27 marca 2021 roku, w meczu eliminacji mistrzostw świata Serbia – Portugalia, który prowadził Makkelie, Cristiano Ronaldo strzelił gola, który dałby Portugalii zwycięstwo 3:2. Piłka przekroczyła całym swoim obwodem linię bramkową, co było widać na powtórkach telewizyjnych, ale sędzia asystent Mario Diks tego nie dostrzegł. Prawdopodobnie w chwili, w której piłka przez krótką chwilę znalazła się za linią bramkową, to miejsce zasłonił mu słupek bramki Serbii. Cristiano Ronaldo protestował, dostał za to żółtą kartkę, ale gol nie został uznany. Portugalia, Ronaldo i sędzia asystent Diks mieli pecha, bo wtedy jeszcze w eliminacjach mistrzostw świata systemu VAR nie było.

Makkelie wiedział, że już wkrótce w takich i podobnych sytuacjach, zarówno jego błędy, jak i błędy sędziów asystentów będą korygowane właśnie dzięki powtórkom wideo, a mimo to wyrzucił Diksa ze swojej ekipy sędziowskiej. Mieli razem sędziować turniej finałowy mistrzostw Europy, gdzie VAR działał w każdym meczu, ale Makkelie postanowił nad wyraz bezwzględnie zadbać o swój wizerunek i pokazał światu, że są błędy sędziowskie, których on tolerować nie będzie.

Choć za swoje błędy zwykle piłkarzy i trenerów nie przeprasza, tym razem przeprosił, ale – za błąd sędziego asystenta. Odciął się od niego i jako kolega, i jako sędzia główny. Ta sytuacja wzbudziła w świecie sędziowskim spory niesmak. Makkelie dba o swój PR jak żaden inny sędzia, więc szybko pojawiły się w obiegu publicznym wyjaśnienia, że "współpraca z Diksem została zakończona z różnych względów". Tyle że mecz w Belgradzie sędziowali razem, jakby nigdy nic, a ogłoszenie zakończenia współpracy nastąpiło wkrótce po nim.

– Mając takiego szefa, nigdy nie wiesz, co cię czeka. Nie masz komfortu pracy, bo wiesz, że twoja ludzka omylność może kosztować cię resztę kariery. Sędziowanie z taką presją jest przeżyciem podobnym do tego, co czuje bramkarz, jeżeli wie, że trener wyrzuca bramkarzy z reprezentacji, gdy zdarzy im się puścić głupiego gola – mówił wtedy proszący o zachowanie anonimowości jeden z sędziów asystentów.

Turniej Euro 2020 Makkelie zaczął od meczu Włochy – Turcja. Jego asystentami byli Hessel Steegstra, który też uczestniczył w meczu Serbia – Portugalia, oraz nowy w "Team Makkelie", jak Holender lubi nazywać swój zespół, sędzia asystent numer 2 Jan de Vries. Tym razem niezwykła wpadka zdarzyła się Steegstrze, który zasygnalizował spalonego bezpośrednio po zagraniu piki z rzutu rożnego. Zgodnie z "Przepisami gry" po kopnięciu piłki z rożnego nigdy nie ma spalonego – nie ma takiej możliwości. Wie to każdy sędzia. Steegstra najwyraźniej był przez chwilę zdekoncentrowany, ale jego błąd powtórzył Makkelie. Choć widział całą sytuację, bezkrytycznie gwizdnął, podniósł rękę do góry, sygnalizując w ten sposób rzut wolny pośredni z powodu spalonego. Kuriozum niespotykane na tym szczeblu rozgrywek.

Ale i w tym przypadku nie zaszkodziło to Makkeliemu, który ma bardzo dobre relacje z członkami Komisji Sędziowskich FIFA i UEFA. Został wyznaczony do prowadzenia trzech kolejnych meczów turnieju Euro 2020, w tym półfinału Anglia – Dania, w którym po dogrywce Anglicy wygrali 2:1. Holender podyktował w tym meczu niezwykle kontrowersyjny rzut karny po upadku w polu karnym Raheema Sterlinga.

W czasie mistrzostw świata Makkelie też już zdążył "błysnąć" współpracą ze swoimi asystentami. W 48. minucie meczu Hiszpania – Niemcy Hessel Steegstra widząc, że niemiecki napastnik w momencie podania był na wyraźnej, półmetrowej pozycji spalonej i biegnie za piłką stając się spalonym, podniósł chorągiewkę. Nie czekał z tym do zakończenia akcji, jak to robią asystenci w sytuacjach stykowych i wtedy, gdy nie są pewni, ale podniósł chorągiewkę od razu, bo z jego pozycji było widać wyraźnie, że był spalony. W ten sposób chciał uniknąć zbytecznego w tej sytuacji przeciągania akcji i przerywania jej z opóźnieniem, czego nie lubią ani piłkarze, ani widzowie. Postępowanie Steegstry było zgodne z zasadami.

Makkelie dostrzegł podniesioną chorągiewkę, ale nie gwizdnął, ponieważ uznał, że ze środka boiska wie lepiej, czy to był wyraźny spalony czy może była to sytuacja stykowa, którą należy puścić... Taka współpraca zespołu sędziowskiego na tym poziomie rozgrywek może zdumiewać, ale "Team Makkelie" działa tak nie pierwszy raz.

Wyznaczenie Makkeliego do kolejnego ważnego meczu nie jest jednak niespodzianką, bo z dobrych źródeł wiadomo, że członkowie Komisji Sędziowskich FIFA i UEFA traktują Holendra jako kandydata do prowadzenia najważniejszych meczów. Mimo to wyznaczenie go do prowadzenia meczu Polska – Argentyna można oceniać jako niespodziankę. Bardziej dlatego, że plany obsadowe FIFA miała trochę inne, jednak w wyniku błędów popełnionych przez niektórych sędziów i nie najlepszej formy paru z nich, te plany musiały zostać zmienione. Niektórzy sędziowie zostali "poprzesuwani w rozpisce" na inne mecze niż zakładano wcześniej i dlatego spotkanie Polski z Argentyną poprowadzi Europejczyk.

Nie jest to złamaniem żadnej zasady, ponieważ w przeszłości wielokrotnie różni arbitrzy prowadzili mecze z udziałem reprezentacji ze swojego kontynentu przeciwko drużynie z innego. Przykłady zdarzały się nawet w meczach o mistrzostwo świata. Choćby w ostatnich dwóch międzykontynentalnych finałach – w 2002 roku Brazylia – Niemcy (2:0) i w 2014 Niemcy – Argentyna (1:0) – sędziowali Europejczycy: Pierluigi Collina i Nicola Rizzoli, obaj z Włoch.


Mundial Katar 2022, mecz Polska – Argentyna w grupie C [szczegóły transmisji na żywo]

Kiedy mecz: środa, 30 listopada o godzinie 20:00
O której i gdzie transmisja: 
od 18:35 w TVP Sport, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnejSmart TV, HbbTV, od 19:40 w TVP 1,
Kto skomentuje mecz:
 Jacek Laskowski, Robert Podoliński (PL), John Roder, Casey Stoney (EN), Kamil Kania (AD)
Prowadzący studio:
 Mateusz Borek (Katar), Mariusz Jankowski (Warszawa)
Goście/eksperci: 
Jakub Wawrzyniak, Kamil Kosowski, Jerzy Brzęczek, Kazimierz Węgrzyn (Katar), Marek Papszun, Łukasz Trałka, Bartłomiej Rabij i Rafał Ulatowski (Warszawa)
Reporterzy: 
Jacek Kurowski, Szymon Borczuch, Patryk Ganiek, Jan Sławiński

Polska wśród najlepszych na MŚ. Tylko trzy takie ekipy

Czytaj też

Wojciech Szczęsny był w pierwszych dwóch meczach filarem polskiej kadry (fot. Getty)

Polska wśród najlepszych na MŚ. Tylko trzy takie ekipy

Michniewicz: musimy wykorzystać szczęśliwe minuty
(fot. TVP)
Michniewicz: musimy wykorzystać szczęśliwe minuty

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych i pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych dla sędziów zawodowych;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland, czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, programu uznawanego za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie, trwającego od roku 2008 do 2017;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni.
Zobacz też
"Lewy" w czołówce. Sprawdź najlepszych strzelców drużyn narodowych
Najlepsi strzelcy reprezentacji narodowych - klasyfikacja

"Lewy" w czołówce. Sprawdź najlepszych strzelców drużyn narodowych

| Piłka nożna 
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Duża przemiana Neymara. "Nie pił, nie imprezował, zachowywał czystość""
Neymar jako nastolatek (z prawej) i obecnie
tylko u nas

Duża przemiana Neymara. "Nie pił, nie imprezował, zachowywał czystość""

| Piłka nożna / Inne ligi 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 

najnowsze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Atletico – FC Barcelona na żywo w TVP. Gdzie i kiedy oglądać mecz?
Atletico – FC Barcelona na żywo w TVP. Gdzie i kiedy oglądać mecz?
| Piłka nożna / Hiszpania 
Atletico – FC Barcelona na żywo w TVP. Kiedy i o której oglądać rewanż 1/2 finału Pucharu Króla w TV i online?
"Brak awansu? Dla Legii to byłaby katastrofa wizerunkowa, sportowa i finansowa"
Piłkarze Legii zawodzą w tym sezonie w lidze, Puchar Polski to ich ostatnia nadzieja na trofeum w obecnych rozgrywkach (fot. Getty)
tylko u nas
"Brak awansu? Dla Legii to byłaby katastrofa wizerunkowa, sportowa i finansowa"
Robert Błoński
Robert Błoński
Szef PŚ w skokach przyznaje: po skandalu myślałem o rezygnacji
Sandro Pertile odpowiedział na pytania TVP Sport. Z gościnnym udziałem Kamila Stocha (fot. TVP)
tylko u nas
Szef PŚ w skokach przyznaje: po skandalu myślałem o rezygnacji
foto1
Michał Chmielewski
NHL: szósta wygrana z rzędu Stars
Hokeiści Dallas Stars (fot. Getty)
NHL: szósta wygrana z rzędu Stars
| Hokej / NHL 
Puchar Króla: sprawdź terminarz i plan transmisji półfinałów
 FC Barcelona – po kapitalnym widowisku – zremisowała na własnym terenie z Atletico Madryt 4:4 (fot. Getty)
Puchar Króla: sprawdź terminarz i plan transmisji półfinałów
| Piłka nożna / Hiszpania 
Polki z trzecią wygraną w Lidze Narodów? Oglądaj mecz w piątek w TVP!
Polska – Bośnia i Hercegowina, Liga Narodów kobiet. Transmisja online meczu na żywo w TVP Sport (4.04.2025)
transmisja
Polki z trzecią wygraną w Lidze Narodów? Oglądaj mecz w piątek w TVP!
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Pertile o Norwegach: nie możemy ukarać całego narodu za to, co zrobiła garstka osób [WIDEO]
Sandro Pertile (fot. TVP)
Pertile o Norwegach: nie możemy ukarać całego narodu za to, co zrobiła garstka osób [WIDEO]
| Skoki narciarskie