Przejdź do pełnej wersji artykułu

Złote Kolce 2023. Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki lekkoatletami roku w Polsce

/ Polscy lekkoatleci w 2023 roku sięgnęli m.in. po srebro Drużynowych Mistrzostw Europy (fot. PAP) Polscy lekkoatleci w 2023 roku sięgnęli m.in. po srebro Drużynowych Mistrzostw Europy (fot. PAP)

Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki zdobyli Złote Kolce 2023. Ta najbardziej prestiżowa lekkoatletyczna nagroda w Polsce nie mogła trafić do kogokolwiek innego. To nasi jedyni medaliści mistrzostw świata w Budapeszcie. Jednak największe brawa podczas gali wręczenia nagród otrzymał sędzia Filip Moterski.

>> NIEŁATWY ROK LEKKOATLETÓW. CO W 2024? PARYŻ CZY RACZEJ RZYM?

Ranking, którego historia liczy już 53 lata, w tym roku ponownie został rozstrzygnięty w domu polskiej lekkoatletyki – na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Obiekt, który staje się jedną z bardziej rozpoznawalnych aren tej dyscypliny na świecie, tylko w tym roku widział Diamentową Ligę, Drużynowe Mistrzostwa Europy we wszystkich dywizjach, a także Memoriał Janusza Kusocińskiego i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

W sobotę wieczorem raz jeszcze zjechali na niego najwybitniejsi przedstawiciele Królowej Sportu.

Czytaj też:

Krzysztof Różnicki (fot. Instagram.com)

Krzysztof Różnicki prosi o pomoc: nic oprócz operacji mi nie pomoże – lekkoatletyka

Złote Kolce 2023 – nagrody dla Natalii Kaczmarek i Wojciecha Nowickiego

Zaskoczeń za sezon 2023 być nie mogło. Wygrali Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki – nasi jedyni medaliści mistrzostw świata w Budapeszcie. O ile dla młociarza podia wielkich imprez są już normą (ma je ze wszystkich 10 imprez, w których brał udział), to 25-letnia biegaczka może mówić o gigantycznym przełomie w jej karierze. Najpierw na Śląsku uzyskała fenomenalny czas 49.48 sekundy na 400 metrów, żeby następnie w MŚ sięgnąć po srebro. Jej lato wieńczy również podium w klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi, do którego doszła m.in. trzema wygranymi biegami w mityngach kwalifikacyjnych.

– Dziękuję. Być w takim gronie to duże wyróżnienie. Ten rok był niesamowity, ale wierzę, że kolejny też taki będzie. Chcę jednak podkreślić, że to jest sukces całego mojego teamu, na czele z Markiem Rożejem – powiedziała triumfatorka, wzbogacona o 12 tys. złotych. To szkoleniowiec odebrał nagrodę pod jej nieobecność.

Dla Kaczmarek to pierwsze Złote Kolce w karierze. Nowicki, zwykle wyważony i spokojny, zna już smak triumfu w tym rankingu. Sięgał po statuetkę w 2018, 2020 i 2021 roku.

– To był z mojej strony udany sezon. Kolejny. Nie byłoby tego, gdyby nie ludzie, którzy ze mną pracują i mnie spierają. Obyśmy wspólnie za rok przywieźli z Paryża worek medali.

Na drugim miejscu wśród kobiet znalazła się szósta sprinterka MŚ na 100 m Ewa Swoboda, która tego lata pierwszy raz w karierze zeszła poniżej granicy 11 sekund (10.94 s). Trzecie miejsce zajęła Adrianna Sułek – wieloboistka, która w Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule wywalczyła srebrny medal w pięcioboju, wynikiem lepszym od poprzedniego rekordu świata. Jako czwartą sklasyfikowano Annę Kiełbasińską (brąz HME na 400 m), a piątą – płotkarkę Pię Skrzyszowską.

Jestem zaskoczony, kurcze! Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, bo dla mnie praca z naszymi zawodnikami to duży zaszczyt. Przede wszystkim chciałbym podziękować właśnie im za wasze zaufanie. Bo gdy pojawiały się problemy, dawaliście znać. Zaczęliśmy być także pod tym względem drużyną. Wielkie dzięki dla was. To ja przed wami chylę czoła. To wy jesteście gwiazdami. Ja po prostu robię to, co do mnie należy – usłyszeliśmy od sędziego. – Jest naszym aniołem stróżem – oceniła Swoboda.

Czytaj też:

Igrzyska azjatyckie. Sędzia przypadkowo trafiony młotem. Doszło do otwartego złamania

Trudny sezon polskiej lekkoatletyki, w kolejnym aż trzy duże imprezy

Polacy w sumie wypełnili do tej pory 12 wskaźników na Paryż. Za nimi, patrząc zbiorczo, niełatwy sezon – pełen kontuzji i absencji w dużych imprezach, z najsłabszym wynikiem punktowym w MŚ od 1995 roku. Ale jednak zwieńczony srebrem Drużynowych ME czy podium Diamentowej Ligi nie tylko Kaczmarek, ale również skoczka wzwyż Norberta Kobielskiego. PZLA po zakończeniu okresu startowego zaprosiła kadrowiczów na zgrupowanie lecznicze, choć nie każdy reprezentant kraju dotarł na miejsce. Wielu biało-czerwonych rozpoczęło już przygotowania do olimpijskiego lata. Wiosną, jeszcze przed Paryżem, drużynę narodową czekają mistrzostwa Europy. A w marcu w Glasgow jeszcze Halowe MŚ. Już wiadomo, że część kadrowiczów zamierza je ominąć.

ZŁOTE KOLCE 2023 – PEŁNE WYNIKI:

KOBIETY:

1. Natalia Kaczmarek
2. Ewa Swoboda
3. Adrianna Sułek
4. Anna Kiełbasińska
5. Pia Skrzyszowska

MĘŻCZYŹNI:

1. Wojciech Nowicki
2. Paweł Fajdek
3. Piotr Lisek
4. Norbert Kobielski
5. Dominik Kopeć

Trener roku: Marek Rożej
Odkrycie roku: Marek Zakrzewski
Paralekkoatleta: Renata Śliwińska
Przyjaciel polskiej LA: Filip Moterski
Mecenas polskiej LA: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor roku: Grupa Orlen
Promotor polskiej LA: Województwo Śląskie
Impreza roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
Partner medialny: TVP Sport
Sponsorzy PZLA: 4F, Nestle, Polanik, Toyota Okęcie, MCC Medale, Business Travel Club

Źródło: TVPSPORT.PL
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także