Igrzyska olimpijskie w Paryżu przyniosą ważną zmianę dla zespołów siatkarskich. Składy zostaną podane w formacie 12+1, czyli teoretycznie z dodatkowym zawodnikiem/zawodniczką. Jakie ograniczenia spotkają "dodatkowego" siatkarza lub siatkarkę? Jaka będzie ich rola?
Kiedy pojawiły się pogłoski, że zasady turnieju siatkarskiego mogą się różnić podczas zmagań olimpijskich w Paryżu, całe środowisko powiedziało: "Nareszcie". Na nic bowiem nie czekano tak, jak na uregulowanie kwestii liczebności składu.
Igrzyska są jedynym turniejem, w którym udział brało do tej pory zaledwie dwunastu siatkarzy/siatkarek na jedną drużynę. Podczas każdej innej imprezy (mistrzostwa świata, mistrzostwa kontynentalne, Liga Narodów) czternastu zawodników znajduje się w kadrze zespołu. "Obcięcie" składu o dwie osoby szczególnie w przypadku tak istotnych zmagań, jak te olimpijskie, wydaje się być szczególnie dotkliwe.
Finalnie okazało się, że owszem wprowadzono zmiany, jednak nie są one chyba w pełni satysfakcjonujące dla nikogo. Każda reprezentacja będzie mogła wystawić skład 12+1. Co to oznacza? Że dodatkowy zawodnik będzie swego rodzaju "jokerem medycznym" na okoliczność urazu podstawowego, regularnie powołanego gracza.
To rozwiązanie wzbudziło mocno mieszane uczucia, głównie ze względu na dwa czynniki.
Pierwsze pytanie, które padło przy ogłoszeniu tego rozwiązania to, czy dodatkowy zawodnik (oznaczany w "Paris_2024_Competition_Regulations_v1" jako "AP") otrzyma medal. Zapytaliśmy o to Annę Manuelian z FIVB.
"Zgodnie z Regulaminem Zawodów Siatkówki Paryż 2024 dwunastu (12) lub trzynastu (13) zawodników (jeśli zastępstwo jest wykorzystane) z drużyn, które zdobyły złoty, srebrny i brązowy medal, weźmie udział w ceremonii po meczu o złoty medal danej płci" – odpisała nam.
Zapytaliśmy również, czy "dodatkowi" siatkarze i siatkarki faktycznie będą ulokowani poza wioską olimpijską. "Zawodnicy "AP" to niekonkurencyjni sportowcy akredytowani przez MKOl w kategorii "AP". Mają inne uprawnienia w porównaniu do startujących sportowców, którzy posiadają akredytację "Aa", zgodnie z "Przewodnikiem akredytacyjnym MKOl". Jeżeli odpowiedni Narodowy Komitet Olimpijski nie przydzieli APowi łóżka w wiosce olimpijskiej, nie będzie on przebywał w wiosce" – odpowiedziała Anna Manuelian.
Oficjalna delegacja reprezentacji to więc dwunastu zawodników, jeden dodatkowy "AP" oraz pięciu "drużynowych oficjeli", czyli "team officials". W tym gronie muszą się znaleźć: team manager, główny szkoleniowiec, jeden lekarz i jeden fizjoterapeuta.
Co ciekawe, "trzynastka" zawodnicza składać się może z dwunastu regularnych zawodników i jednego "jokera" (w tym wariancie nie ma libero), z jedenastu regularnych zawodników, jednego "jokera" i jednego libero lub dziesięciu regularnych zawodników, jednego "jokera" i dwóch libero.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.
Czytaj również:
– Zabrakło ich w składzie na LN. Co z kontuzjowanymi?
– Najpierw 3:0, a później... tort. Polak świętował na boisku
– Klub... przeprowadza się do innego miasta. Kibice wprost: my się tam nie wybieramy