Trzecia kolejka była pełna niespodzianek w wykonaniu sędziów. Najsłabiej wypadli Włosi: wybitny arbiter Daniele Orsato i początkujący sędzia kategorii Elite Marco Guida. Najlepiej zaprezentowali się Holender Danny Makkelie, Anglik Anthony Taylor, Szwed Glenn Nyberg i Francuz Francois Letexier. Niejako poza skalą wyróżnił się Istvan Kovacs, który w niezwykle trudnym do prowadzenia meczu Czechy – Turcja realizował wytyczne Komisji Sędziowskiej UEFA aż "do bólu".
Finał Euro 2024 dla sędziego to temat szerzej otwarty
Przebieg meczów w fazie grupowej Euro 2024, szczególnie właśnie w trzeciej kolejce, sprawił iż kwestia nominacji do prowadzenia finału mistrzostw Europy stała się znacznie bardziej otwarta. Skoro faworyt numer 1, czyli Daniele Orsato, w spotkaniu Szwajcaria – Niemcy zanotował wyraźnie słabszy występ niż zwykle w rozgrywkach międzynarodowych, to automatycznie zwiększyły się szanse pozostałych arbitrów.
CZYTAJ TEŻ: Mina rywala Marciniaka mówiła wszystko. Wie, że jego szanse na finał zmalały
Wydawało się, że następny w kolejce do finału jest Istvan Kovacs z Rumunii, który znakomicie prowadził wiosenne mecze w rozgrywkach klubowych UEFA i świetnie spisał się w spotkaniu Słowenia – Serbia w drugiej kolejce Euro 2024. Jednak teraz trudno przewidzieć, jak UEFA zareaguje na jego pracę w środowym spotkaniu trzeciej kolejki Czechy – Turcja.
CZYTAJ TEŻ: Takie mecze jak Czechy – Turcja to dla sędziów "mission impossible"
W niezwykle trudnym pojedynku Rumun był bardzo konsekwentny, podejmował decyzje zgodne z "Przepisami gry" i najnowszymi wytycznymi UEFA. Popełnił tylko jeden wyraźny błąd, pokazując o jedną żółtą kartkę za mało. W sumie pokazał 18 żółtych i dwie czerwone kartki. Dlatego teraz UEFA ma dylemat: czy z powodu głośnego odbioru "szastania kartkami" przez Rumuna "schować" go przed opinią publiczną, czy docenić i nagrodzić następnym meczem za konsekwentne realizowanie wytycznych UEFA aż "do bólu".
Merytorycznie bez wątpienia Rumun wzmocnił swoją pozycję w UEFA i FIFA i nie ma wątpliwości co do tego, że jest już dość dobrym arbitrem, aby móc poprowadzić finał Euro 2024 czy w niedalekiej przyszłości finał Ligi Mistrzów. Jest tylko jedno "ale": jak kolejna nominacja, tym bardziej ewentualnie na finał, mogłaby zostać odebrana przez opinię publiczną. Z jednej strony – w sprawach sędziowskich to nie powinno być szczególnie istotne, ale z drugiej strony – czasem jest.
Grupa TOP – sędziowie, którzy zaprezentowali się najlepiej
Oprócz Istvana Kovacsa w trzeciej kolejce o swoich kandydaturach na finał, ale już w zupełnie inny i bardziej tradycyjny sposób, przypomnieli też dwaj niedoszli sędziowie finału Ligi Mistrzów: Anglik Anthony Taylor i Holender Danny Makkelie. Na tym etapie turnieju z pewnością są „w ołówku” na liście głównych faworytów, obok oczywiście Szymona Marciniaka, który w trzeciej kolejce – jak się okazało w czwartek po południu – odpoczywał przed sobotnim meczem 1/8 finału Szwajcaria – Włochy.
Anthony Taylor w spotkaniu Ukraina – Belgia błysnął między innymi tym, czego brakowało w poprzednich meczach kilku innym sędziom: wyczekiwaniem z gwizdkiem tak długo jak to potrzebne. Dzięki temu zastosował jedną z najlepszych korzyści w tym turnieju. Stał już tuż obok miejsca przewinienia i przez dłuższą chwilę był gotowy odgwizdać faul, ale cały czas wstrzymywał się czekając na ewentualny rozwój sytuacji. Gdy było jasne, że zaczyna się akcja korzystna, ruszył za nią sprintem.
Danny Makkelie w spotkaniu Chorwacja – Włochy nie zauważył zagrania piłki ręką, rzut karny podyktował dzięki systemowi VAR, ponadto po decydującym golu błędnie skrócił mecz o około 30-40 sekund, ale oprócz tego prowadził to spotkanie znakomicie. To był najlepszy występ tego Holendra w historii jego udziałów w wielkich turniejach.
Trudno wskazać, kto spisał się w trzeciej kolejce najlepiej, ponieważ arbitrzy prowadzili mecze praktycznie nieporównywalne i w każdym z nich działo się coś zupełnie innego.
Glenn Nyberg ze Szwecji był prawie bezbłędny, ale w meczu Albania – Hiszpania z sędziowskiego punktu widzenia działo się niewiele. To było spotkanie łatwe do sędziowania – arbiter nawet nie miał okazji do istotnej pomyłki. Znacznie trudniejszy był mecz Dania – Serbia, który prowadził Francois Letexier z Francji. On też spisał się bardzo dobrze.
Sędziowali na poziomie oczekiwanym, ale...
Bardzo dobrze w meczu Szkocja – Węgry sędziował Facundo Tello z Argentyny, ale nie podyktował ewidentnego rzutu karnego dla Węgrów. W tym meczu, jak w żadnym innym w czasie Euro 2024, całkowicie zawiódł sędzia wideo – Alejandro Jose Hernandez Hernandez z Hiszpanii, który dwa razy nie wezwał Tello do monitora, gdy wymagała tego sytuacja.
CZYTAJ TEŻ: Kompromitacja sędziego VAR na Euro. Przegapił dwie kluczowe sytuacje
Dobrze lub bardzo dobrze sędziował też Daniel Siebert z Niemiec, ale w spotkaniu Słowacja – Rumunia w dziwnych okolicznościach podyktował bardzo wątpliwy rzut karny. Zawiodła współpraca z sędzią VAR. W tym przypadku to raczej wina sędziego wideo, ale finalną decyzję podjął arbiter główny.
CZYTAJ TEŻ: VAR w meczu Słowacja – Rumunia w roli głównej. Rzut karny kontrowersyjny jak nigdy
Bez większych problemów Clement Turpin z Francji prowadził mecz Anglia – Słowenia, ale to też było spotkanie bardzo łatwe do prowadzenia, w którym arbiter prawie nie miał okazji się wykazać ani też „nic zepsuć”.
Sędziowali, ale… mieli problemy podstawowe lub duże
Dobrze z minusem albo dostatecznie z plusem zaprezentował się Sandro Schaerer ze Szwajcarii. W meczu Gruzja – Portugalia widać było jego relatywnie niewielkie doświadczenie i pewne niedoskonałości warsztatowe, ale najpoważniejszym błędem było niepodyktowanie rzutu karnego dla Portugalii. Po dwóch meczach tego arbitra widać, że nominację na Euro 2024 otrzymał trochę na kredyt.
Najsłabiej w trzeciej kolejce wypadli Ivan Krużliak ze Słowacji oraz dwa Włosi: Daniele Orsato i Marco Guida. Krużliak w meczu Holandia – Austria „zobaczył” coś, czego nie było. Podjął decyzję o anulowaniu gola dla Holandii z powodu rzekomego zagrania piłki ręką. VAR udowodnił, że kontaktu piłki z ręką nie było, więc gol ostatecznie został uznany.
CZYTAJ TEŻ: Proste błędy sędziego w meczu Francja – Polska
Obecność w tej grupie Daniele Orsato to duża niespodzianka. Jego słabsza forma w meczu Szwajcaria – Niemcy może – to niewykluczone albo nawet prawdopodobne – kosztować go co najmniej nominację na finał. Marco Guida w spotkaniu Francja – Polska potwierdził, że z grona wszystkich nominowanych na Euro 2024 arbitrów obecnie to właśnie on jest w zdecydowanie najgorszej formie.
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.