Tomasz Kwiatkowski, który w środowym meczu Club Brugge – Borussia Dortmund (transmisja w TVP Sport) będzie pracował jako arbiter VAR, we wtorkowy wieczór miał bardzo intensywną rozgrzewkę. Był sędzią wideo w meczu Bayern Monachium – Dinamo Zagrzeb, w którym doszło do sędziowskiego skandalu.
Tomasz Kwiatkowski jako jeden z zaledwie czterech sędziów w Europie został przez UEFA wyznaczony do pracy w roli sędziego wideo w aż trzech meczach Ligi Mistrzów w tym tygodniu. Dzień po dniu są to kolejno spotkania: Bayern Monachium – Dinamo Zagrzeb, Club Brugge – Borussia Dormund i w czwartek Atletico Madryt – RB Lipsk.
Jak bardzo Kwiatkowski jest ceniony w tej pracy przez UEFA, pokazuje jednak nie zestaw klubów, w meczach których Kwiatkowski pracuje, lecz nazwiska sędziów, których z polecenia UEFA ma asekurować.
Do sędziowania meczu Bayern Monachium – Dinamo Zagrzeb UEFA nieoczekiwanie wyznaczyła Juana Martineza Munuerę z Hiszpanii. To był jego debiut w tych rozgrywkach. Zupełnie niespodziewany, gdyż jedyny mecz w fazie grupowej Ligi Europy Hiszpan sędziował sześć lat temu (sic!), jedyny mecz w fazie grupowej Ligi Konferencji – dwa lata temu, a ostatnie spotkanie w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów prowadził cztery lata temu.
W świetle bardzo skromnego doświadczenia międzynarodowego tego arbitra już sama nominacja dla niego do pracy w fazie ligowej Ligi Mistrzów została odebrana w środowisku sędziowskim jako skandal. Na wszelki wypadek – dla zapewnienia możliwie jak najlepszej asekuracji – UEFA wyznaczyła do pracy w roli VAR jego rodaka Ricardo de Burgosa Bengoetxea’ę i właśnie Kwiatkowskiego, jednego z najbardziej doświadczonych sędziów wideo na świecie. Obaj w czasie meczu Bayern – Dinamo mieli dużo pracy.
Juan Martinez Munuera razem ze swoim bratem Miguelem Martinezem Munuerą, pracującym jako sędzia asystent, popełnili w tym meczu wiele błędów. Najpoważniejsze to niepodyktowanie rzutu karnego dla Bayernu, brak sygnalizacji blisko metrowego spalonego po golu dla Bayernu na 1:0, niesłuszna sygnalizacja spalonego po golu na 2:0 w sytuacji, gdy do spalonego brakowało około metra – we wszystkich tych sytuacjach interweniować musiał VAR. Po wielu innych błędach sędziowie wideo pomóc nie mogli, bo ograniczał ich „Protokół VAR”.
Najtrudniejszy mecz w tym tygodniu Kwiatkowski być może ma już za sobą, bo drugiego tak niedoświadczonego arbitra jak Juan Martinez Munuera w fazie grupowej czy teraz ligowej Ligi Mistrzów jeszcze nie było. Ale to nie znaczy, że w dwóch kolejnych meczach polski sędzia wideo może być bezrobotny.
Dzisiaj Kwiatkowski będzie sędzią VAR asekurującym Irfana Peljto z Bośni i Hercegowiny, który będzie prowadził spotkanie Club Brugge – Borussia Dortmund. Peljto jest członkiem najwyższej kategorii sędziów z Europy, czyli UEFA Elite, ale do jej czołówki się nie zalicza. W meczach Euro 2024 pracował tylko jako sędzia techniczny, czyli zarazem rezerwowy.
W kolejnym meczu Kwiatkowskiego, czwartkowym pojedynku Atletico Madryt – RB Lipsk, sędzią głównym będzie Ivan Krużliak ze Słowacji. On sędziował na boiskach Euro 2024, ale w Niemczech popełnił dosyć sporo błędów. Jego skuteczność decyzyjna, podobnie jak sędziego Peljto, nie jest najwyższa, co sprawia, że w ich meczach szczególnie potrzebni są doświadczeni sędziowie wideo. I dlatego UEFA wyznaczyła Kwiatkowskiego – i być może dlatego też wyznaczyła go do pracy w aż trzech meczach dzień po dniu.
19:00
Paris Saint-Germain/Aston Villa
19:00
Bayern Monachium/Inter Mediolan
19:00
Arsenal/Real Madrid
19:00
Barcelona/Borussia Dortmund
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.