Rusza nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich, a wraz z nim rewolucja sprzętowa i... ograniczenia. Skoczkowie wystartują w kombinezonach wyposażonych w nowoczesne czipy. Mają one nie tylko wpłynąć na taktykę, ale również zwiększyć szansę mniejszych reprezentacji. Kontrolerzy dali także jasny przekaz: żadnych tzw. dzióbków. O co dokładnie chodzi?
Mniejszym krajom do rywalizacji brakuje m.in. zaplecza technologicznego i finansowego. Dlatego też od sezonu 2024/25 pojawią się sprzętowe ograniczenia, których celem jest m.in. wyrównanie szans zawodników z nieco gorszych reprezentacji. Zdarzało się, że skoczkowie czołowych zespołów używali nawet kilkudziesięciu kombinezonów w ciągu jednego sezonu. Teraz będą mogli użyć maksymalnie dziesięciu – i to też nie od razu. Tłumaczymy zasady nowego systemu.
Wszystkiego – po raz pierwszy w historii – będą pilnować specjalne czipy (u panów będzie ich 7), które zostaną wprasowane w zgłoszone i zaakceptowane przez FIS stroje. Mają one zapobiec manipulacjom przy sprzęcie – jeśli dzięki nim zostaną wykryte, kombinezon rzecz jasna jest zdyskwalifikowany z dalszego użycia, a sam skoczek może ponieść dodatkowe konsekwencje
Nowe zasady były już testowane podczas Letniego Grand Prix. i według Sandro Pertile sprawdziły się tak, jak oczekiwano. – Nikt nie wierzył, że uda się to przeprowadzić. A jednak i to nie koniec unowocześniania kwestii sprawdzania sprzętu zawodników. Zaczęliśmy 18 miesięcy temu i to już działa. FIS będzie widzieć to, w czym się skacze zanim w tym się skoczy. To jest największy plus z czipowania strojów. Drugą rzeczą jest, że to trochę zmienia grę, dodaje taktyki. A trzecią, że tej zimy będziemy mieć na dole skoczni nie jednego kontrolera, tylko aż dwóch. Sprawdzimy na bieżąco więcej skoczków – powiedział dyrektor PŚ w rozmowie z TVPSPORT.PL.
Inną kwestią jest sam wygląd i kształt nowych strojów w PŚ. Tym, czego FIS nie chciała widzieć, są tzw. dzióbki w przedniej części kroku kombinezonów – widoczne zwłaszcza w chwili zasiadania na belce. A to duży problem, bo każde kilka milimetrów daje większą powierzchnię nośną w locie. To był właśnie powód, dla którego je stosowano.
Kombinezony od tego roku należy rejestrować. Ten proces trwa, więc został rozłożony w czasie. Kto przyjechał wcześniej, dostawał slot np. na środę, a wkrótce ma powstać nawet specjalny formularz on-line i harmonogram, kiedy w kolejnych tygodniach będzie można przychodzić z kolejnymi egzemplarzami. To konieczne, bo choćby tutaj przez ręce ludzi FIS musi przejść szacunkowo nawet ok. 300 sztuk. I to nie polega wyłącznie na dotknięciu. Mierzony jest krój, przepuszczalność materiałów i zgodność z pomiarami bazowymi ciał zawodników, które FIS ma w bazie – tych ze skanerów 3D. Takie zgłaszanie z wyprzedzeniem sprzętu jest nowinką, która może nie wywróciła tego świata do góry nogami, ale na pewno wprowadziła sporo zamieszania. Tutaj w Lillehammer to dobrze widać – koresponduje Michał Chmielewski.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.