Przejdź do pełnej wersji artykułu

Piłka nożna na Malcie – jak wygląda futbol na tej wyspie?

/ Matthew Guillaumier podczas meczu Malta - Finlandia w el. MŚ 2026 (fot. Getty) Matthew Guillaumier podczas meczu Malta - Finlandia w el. MŚ 2026 (fot. Getty)

Piłka nożna to sport popularny na całym świecie. Istnieją zakątki świata, w których jego popularność nie jest tak duża, jak choćby w Polsce, ale nadal uprawia go wiele osób. O takim kraju przeczytacie w poniższym artykule. A mowa dokładniej o Malcie, z którą reprezentacja Polski zagra w poniedziałek w el. MŚ 2026. Transmisja na antenach Telewizji Polskiej.

Czytaj też:

El. MŚ 2026. Sprawdź terminarz, wyniki i tabele grup (fot. Getty)

El. MŚ 2026 – wyniki, tabele i terminarz meczów. Na którym miejscu Polska? [AKTUALIZACJA]

Historia piłki nożnej na Malcie

Malta to malownicza wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Należy do Europy, a jej wielkość porównać można do Krakowa. I to jedynie powierzchniowo, bo zaludnienie w Krakowie jest o wiele większe niż na całej Malcie. Jak więc wygląda temat piłki nożnej w tak niewielkim państwie?

Oczywiście, istnieje reprezentacja narodowa, z którą reprezentacja Polski zagra już w najbliższy poniedziałek w ramach eliminacji mistrzostw świata 2026. Oprócz reprezentacji, jest piłka krajowa nazywana Maltańską Premier League oraz kilka niższych szczebli – Challenge League oraz National Amateur League, nie wspominając o ligach amatorskich. Jak w naszym kraju, są również rozgrywki o Puchar Malty oraz Superpuchar Malty.

Piłkarze Hamrun Spartans FC po zdobyciu mistrzostwa na Stadionie Narodowym Malty (fot. Getty) Piłkarze Hamrun Spartans FC po zdobyciu mistrzostwa na Stadionie Narodowym Malty (fot. Getty)

Maltańska Premier League

Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Malty występuje w obecnym sezonie 12 zespołów, z których pierwszy będzie miał możliwość gry w kwalifikacjach Ligi Mistrzów UEFA. Drugie i trzecie miejsce premiuje grę w kwalifikacjach Ligi Konferencji, a jeśli zwycięzca Pucharu Malty pochodzi z pierwszej trójki w tabeli, to również czwarty zespół ma możliwość gry w eliminacjach europejskich pucharów.

Poziom rozgrywek odstaje jednak znacznie od topowych lig europejskich, dlatego osiągnięcia maltańskich zespołów nie są zbyt szczególne. Sam system rozgrywek różni się od znanego nam z PKO BP Ekstraklasy, a zbliżony jest do tych w Ameryce Południowej, gdyż sezon podzielony jest na Rundę Otwarcia i Zamknięcia. Początkowo wszystkie zespoły grają ze sobą po jednym spotkaniu i zostają podzielone na pół, w zależności od liczby punktów, gdzie później rozgrywają tylko spotkania w 6-zespołowych grupach.


Piłka nożna na Gozo

W skład archipelagu Malty, oprócz wyspy głównej, wyróżnić można również wyspę Gozo, Comino i kilka mniejszych wysepek, jednak to tylko na wyspie głównej (Malta) oraz na Gozo rozgrywane są mecze piłkarskie. Rozgrywki na Gozo nie są powiązane z ligą na wyspie głównej, a wyróżnić można na niej dwa poziomy rozgrywek: Gozo Football League First Division oraz Gozo Football League Second Division.

Czytaj także: Eliminacje mistrzostw świata: kiedy mecze reprezentacji Polski w el. MŚ 2026? [TERMINARZ]

Ta' Qali Stadium - stadion narodowy Malty (fot. Getty)

Maltańskie stadiony, czyli jak wyglądają obiekty piłkarskie na Malcie?

Na Malcie nie uświadczymy stadionów znanych nam z polskiego podwórka. Największy obiekt, na którym mecze rozgrywa reprezentacja narodowa, pomieści niespełna 17 tysięcy kibiców. Jest to Stadion Narodowy Ta' Qali, który reprezentacja Polski odwiedzi w listopadzie tego roku w ramach ostatniej kolejki el. MŚ 2026. Być może to tam będziemy właśnie świętować awans na mistrzostwa świata...

Oprócz Stadionu Narodowego Malty, znaleźć można na wyspie kilka innych obiektów, jednak żaden z nich nie przekracza pojemności 3 tysięcy miejsc. Mowa o obiektach takich jak:

  • Centenary Stadium (3000 miejsc)
  • Hibernians Ground: Tony Bezzina Stadium (2968 miejsc)
  • Victor Tedesco Stadium (1962 miejsca)
  • Gozo Stadium (1644 miejsca)

Porównać więc można te obiekty do stadionu w Niepołomicach, którego pojemność jest bardzo podobna i wynosi 2118 miejsc.

Reprezentacja Malty przed meczem z Andorą w Lidze Narodów (fot. Getty)

Reprezentacja Malty

Reprezentacja ta nie należy do najmocniejszych, jednak regularnie rozgrywa mecze w ramach Ligi Narodów w najniższej dywizji D. Występuje również we wszelkich eliminacjach mistrzostw Europy oraz świata, jednak jeszcze nigdy nie udało się im zakwalifikować na większą imprezę.

W najbliższych kwalifikacjach reprezentacja Malty zagra w jednej grupie z Polską, Finlandią, Litwą oraz Holandią. W przeszłości drużyna ta, jeśli zwyciężała, to przeważnie jedną bramką, natomiast w ostatnich 5 spotkaniach w zeszłorocznej Lidze Narodów 3-krotnie wygrała, a jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. W całym 2024 roku rozegrała 9 spotkań z czego 3 mecze wygrała, 3 przegrała i 3 zremisowała.

Czytaj też:

Kiedy mecze reprezentacji Polski w 2025 roku? [TERMINARZ]

Najlepsi maltańscy piłkarze

Maltańscy piłkarze w większości grają w klubach piłkarskich w swoim kraju. Za granicą niewielu z nich rozgrywa regularnie mecze. Z topowych lig europejskich wyróżnić można Stade Reims (Ligue 1), w którym gra Teddy Teuma, natomiast w polskiej PKO BP Ekstraklasie, w Stali Mielec, gra Matthew Guillaumier.

Z maltańskich piłkarzy, których warto wyróżnić, trzeba wspomnieć o Michaelu Mifsudzie, który jest rekordzistą pod względem zdobytych bramek dla reprezentacji Malty. W rozegranych 143 meczach strzelił 42 gole dla swojej reprezentacji. Carmel Busuttil w 112 meczach strzelił 23, David Carabott w 121 meczach 11, natomiast Gilbert Agius, na 120 spotkań, strzelił 8 goli.

El. MŚ 2026, mecz Polska – Malta [szczegóły transmisji]

Kiedy mecz: 24 marca (poniedziałek), godzina 20:45
Gdzie oglądać: od 18:30 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 20:25 w TVP 1
Komentatorzy: Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow
Prowadzący studio: Mateusz Borek
Reporterzy: Jacek Kurowski, Maja Strzelczyk, Marcin Feddek (analiza)
Goście/eksperci: Janusz Michallik, Artur Wichniarek, Grzegorz Mielcarski i Robert Podoliński (analiza).

Sprawdź również:

Jak zorganizować wyjazd na mecz FC Barcelona? Sprawdź, gdzie i za ile kupić bilety? [PORADNIK]

Kiedy FC Barcelona wróci na Camp Nou?

Santiago Bernabeu od podstaw. Jak kupić bilet na mecz Realu Madryt? [PORADNIK]


Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także