| Piłka ręczna / ORLEN Superliga
Nowy sezon PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych czas rozpocząć! Po blisko 100 dniach przerwy do rywalizacji o mistrzostwo wracają najlepsze drużyny w kraju. Co działo się w tym czasie na transferowym rynku i które z klubów zdecydowały się na kadrowe rewolucje? Przedstawiamy zestawienie wszystkich transferów lata. Zmagania w sezonie 2019/20 zainauguruje piątkowy Mecz Otwarcia między Orlen Wisłą Płock a Azotami Puławy. Transmisja od godz. 17:35 tylko w TVP Sport, na TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej oraz na kanale TVP Sport na YouTube.
Wobec odejścia wspomnianej dwójki, a także transferu innego lewego rozgrywającego i szefa obrony, Marko Mamicia, VIVE musiało uzupełnić luki w drugiej linii. Nowym liderem ma zostać Chorwat Igor Karacić, który w czerwcu wraz z Vardarem Skopje wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów. Na lewej połówce pojawią się z kolei 21-letni Turek Doruk Pehlivan, którego transfer kibice potraktowali początkowo jako primaaprilisowy żart, oraz o dwa lata starszy Tomasz Gębala, obecnie leczący kontuzjowane kolano.
Hitem jest jednak sprowadzenie z THW Kiel bramkarza reprezentacji Niemiec Andreasa Wolffa. To bezsprzecznie jeden z największych transferów nie tylko w historii kieleckiego klubu, ale i całej Superligi. Wolff stworzy duet z wykupionym z Zabrza Mateuszem Korneckim, a o ich przygotowanie zadba wracający do klubu po rocznej przerwie Sławomir Szmal.
Pozostałe ruchy VIVE to transfery uzupełniające kadrę. Nową umowę otrzymał puszczony początkowo do Wybrzeża Gdańsk Mariusz Jurkiewicz, grający przez ostatnie dwa lata na wypożyczeniu w Słowenii Branko Vujović zwiększy konkurencję na prawym rozegraniu, a potężny Francuz Romaric Guillo (mierzy 207 cm) przez rok będzie wsparciem dla defensywy i kołowych.
Cele klubu pozostają niezmienne, choć jak przyznaje nowy kapitan Mateusz Jachlewski, wobec licznych zmian kadrowych, zespół może początkowo prezentować się nieco poniżej oczekiwań. – Początek rozgrywek może być bardzo trudny, bo nie wszyscy będą się jeszcze rozumieć, ale czas będzie działał na naszą korzyść. Pół roku i będzie dobrze – stwierdził w rozmowie z TVPSPORT.PL. Jego, tak jak i Gębali oraz Daniela Dujshebaeva zabraknie w pierwszych meczach sezonu ze względu na kontuzje.
Przybyli:
Krzysztof Paluch (Polska, trener przygotowania fizycznego)
Sławomir Szmal (Polska, trener bramkarzy)
Tomasz Gębala (Polska, lewy rozgrywający) – Orlen Wisła Płock
Romaric Guillo (Francja, obrotowy) – HBC Nantes (Francja)
Igor Karacić (Chorwacja, rozgrywający) – Vardar Skopje (Macedonia)
Mateusz Kornecki (Polska, bramkarz) – NMC Górnik Zabrze
Doruk Pehlivan (Turcja, lewy rozgrywający) – Fivers WAT Margareten (Austria)
Andreas Wolff (Niemcy, bramkarz) – THW Kiel (Niemcy)
Powrót z wypożyczenia:
Branko Vujović (Czarnogóra, prawy rozgrywający) – Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)
Odeszli:
Bartłomiej Bis (Polska, obrotowy) – NMC Górnik Zabrze
Luka Cindrić (Chorwacja, środkowy rozgrywający) – FC Barca Lassa (Hiszpania)
Vladimir Cupara (Serbia, bramkarz) – Telekom Veszprem (Węgry)
Filip Ivić (Chorwacja, bramkarz) – VfL Gummersbach (Niemcy)
Michał Jurecki (Polska, lewy rozgrywający) – SG Flensburg-Handewitt (Niemcy)
Marko Mamić (Chorwacja, lewy rozgrywający) – SC DHfK Lipsk (Niemcy)
Paweł Paczkowski (Polska, prawy rozgrywający) – Telekom Veszprem (Węgry)
Zmiany nie dotknęły ledwie dziewięciu graczy z zeszłosezonowego składu Wisły. Karierę zakończył Marcin Wichary, a z klubu odeszli m.in. wszyscy trzej lewi rozgrywający, dwóch środkowych oraz grający na prawej połówce Jose Guilherme de Toledo, jeden z liderów zespołu. Jego kontrakt wykupił Vardar, co pozwoliło Nafciarzom zatrzymać w klubie Wicharego – już w roli trenera bramkarzy – oraz obrotowego Mateusza Piechowskiego, któremu dano pierwotnie wolną rękę w poszukiwaniu nowego zespołu.
Odejście aż sześciu graczy drugiej linii wymagało nowych transferów. Sabate szukał rozgrywających za granicą. Trzech znalazł we Francji (Hiszpanów Niko Mindegię i Alvaro Ruiza oraz Szweda Philipa Stenmalma), jednego na Węgrzech (Zoltan Szita), a jednego sprowadził niemal ze sportowej emerytury (Rosjanina Konstantina Igropulo). Do tego do Płocka przeniosło się chorwackie trio: Ivan Stevanović (bramkarz), Leon Susnja (obrotowy) oraz Jerko Matulić (skrzydłowy), który przez pół roku będzie zastępować kontuzjowanego Michała Daszka.
Tak przebudowany zespół ma w nadchodzącym sezonie co najmniej wyrównać wynik osiągnięty w poprzednich rozgrywkach w Europie, a na krajowym podwórku zdobyć choć jedno trofeum. Skład Nafciarze mają silniejszy, a transfery wydają się rozsądne. Pytaniem pozostaje jak szybko trenerowi Sabate uda się zgrać tak sporą grupę zawodników, zwłaszcza tych w drugiej linii, gdzie na siedmiu rozgrywających, aż pięciu to nowe twarze.
Przybyli:
Marcin Wichary (Polska, trener bramkarzy)
Mikołaj Czapliński (Polska, lewoskrzydłowy) – Orlen Wisła II Płock
Konstantin Igropulo (Rosja, prawy rozgrywający) – bez klubu
Jerko Matulić (Chorwacja, prawoskrzydłowy) – KS Azoty Puławy
Niko Mindegia (Hiszpania, środkowy rozgrywający) – Chambery Savoie HB (Francja)
Alvaro Ruiz (Hiszpania, rozgrywający) – Fenix Toulouse HB (Francja)
Philip Stenmalm (Szwecja, lewy rozgrywający) – Pays d'Aix (Francja)
Ivan Stevanović (Chorwacja, bramkarz) – Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria)
Leon Susnja (Chorwacja, obrotowy) – PPD Zagrzeb (Chorwacja)
Zoltan Szita (Węgry, lewy rozgrywający) – Balatonfueredi KSE (Węgry)
Odeszli:
Adam Borbely (Węgry, bramkarz) – Grundfos Tatabanya (Węgry)
Tomasz Gębala (Polska, lewy rozgrywający) – PGE VIVE Kielce
Michał Lemaniak (Polska, prawoskrzydłowy) – KPR Gwardia Opole
Ignacio Moya (Hiszpania, środkowy rozgrywający) – AEK Ateny (Grecja)
Nemanja Obradović (Serbia, lewy rozgrywający) – Mieszkow Brześć (Białoruś)
Dan-Emil Racotea (Rumunia, lewy rozgrywający) – Telekom Veszprem (Węgry)
Marko Tarabochia (Bośnia i Hercegowina, środkowy rozgrywający)
Jose Guilherme de Toledo (Brazylia, prawy rozgrywający) – Vardar Skopje (Macedonia)
Marcin Wichary (Polska, bramkarz) – koniec kariery
Tomasz Wiśniewski (Polska, bramkarz) – SPR Stal Mielec
Wypożyczenia:
Maciej Fabianowicz (Polska, skrzydłowy) – Warmia Energa Olsztyn
Aleks Olkowski (Polska, środkowy rozgrywający) – KPR Legionowo
Krystian Wołowiec (Polska, lewy rozgrywający) – KPR Legionowo
Następne
Do drużyny Rafała Kuptela po raz kolejny dołączyli więc absolwenci pierwszoligowego SMS ZPRP Gdańsk. Szczególną uwagę przykuwa lewoskrzydłowy Michał Scisłowicz, a i prawy rozgrywający Szymon Działakiewicz będzie przyzwoitym wsparciem dla grającego od lat bez zmiennika Przemysława Zadury. Rotację na prawym skrzydle uzupełni z kolei Filip Stefani (na stałe do klubu trafił też Michał Lemaniak), a na kole podobną rolę będzie miał sprowadzony z Białej Podlaskiej Karol Małecki. Trzecim golkiperem został z kolei 18-letni Dawid Balcerek.
Kluczowe dla Gwardii ruchy nie dotyczyły jednak nowych zawodników, a tych dotychczas stanowiących o sile drużyny. Umowę z klubem przedłużył wabiony przez VIVE najlepszy bramkarz ligi dwóch ostatnich sezonów Adam Malcher, a nowe kontrakty zawarli też m.in. Kamil Mokrzki i Mateusz Morawski. W klubie nie udało się za to utrzymać lewego rozgrywającego Antoniego Łangowskiego, który wybrał grę w Puławach. Tam prowadzić go będzie dotychczasowy asystent Kuptela, Michał Skórski.
Wywalczony po 55 latach oczekiwania brąz Gwardziści świętowali przez pięć dni. O utrzymanie się na ligowym podium może być trudno, choć Kuptel wierzy w swoich graczy. – Utrzymaliśmy praktycznie całą drużynę i dobraliśmy 3-4 młodych oraz perspektywicznych chłopaków. Mam nadzieję, że uda się załatać lukę po odejściu Łangowskiego i zrobić kolejny krok naprzód – mówił w rozmowie z TVPSPORT.PL.
Przybyli:
Adrian Fiodor (Polska, drugi trener)
Dawid Balcerek (Polska, bramkarz) – SMS ZPRP Gdańsk
Szymon Działakiewicz (Polska, prawy rozgrywający) – SMS ZPRP Gdańsk
Michał Lemaniak (Polska, prawoskrzydłowy) – Orlen Wisła Płock
Karol Małecki (Polska, obrowoty) – AZS AWF Biała Podlaska
Michał Scisłowicz (Polska, lewoskrzydłowy) – SMS ZPRP Gdańsk
Filip Stefani (Polska, prawoskrzydłowy) – SMS ZPRP Gdańsk
Odeszli:
Michał Skórski (Polska, drugi trener) – KS Azoty Puławy
Antoni Łangowski (Polska, lewy rozgrywający) – KS Azoty Puławy
Dawid Skrzypczyk (Polska, bramkarz) – KPR Gwardia Koszalin
Mindaugas Tarcijonas (Litwa, obrotowy) – SPR PWSZ Tarnów
Niewiele po zakończeniu sezonu, z dalszej pracy w Kwidzynie zrezygnował Tomasz Strząbała. 53-latek odszedł z klubu, mimo że jego umowa pierwotnie obowiązywała jeszcze przez rok. Nieoficjalnie miał zostać szkoleniowcem szczypiornistek Pogoni Szczecin, ale nim podpisał kontrakt w Grodzie Gryfa, klub upadł, a on został na lodzie.
W jego miejsce MMTS zatrudnił Dmytro Zinczuka, prowadzącego w poprzednim sezonie Piotrkowianina. Ukrainiec z nowym klubem ma awansować do Rundy Finałowej. Wszystko, co MMTS ugra więcej, będzie sukcesem. W okresie przygotowawczym zespołu nie omijały kontuzje, a uwagę ze względu na niezłą grę przykuwał Kutyła.
Przybyli:
Dmytro Zinczuk (Ukraina, trener) – Piotrkowianin Piotrków Tryb.
Rafał Biegaj (Polska, lewoskrzydłowy) – Chrobry Głogów
Nikodem Kutyła (Polska, środkowy rozgrywający) – MTS Kwidzyn
Jakub Matlęga (Polska, bramkarz) – SMS ZPRP Gdańsk
Odeszli:
Tomasz Strząbała (Polska, trener)
Bartosz Janiszewski (Polska, obrotowy) – USAR Kwidzyn
Grzegorz Szczepański (Polska, lewoskrzydłowy) – USAR Kwidzyn
Za drugą z rzędu ćwierćfinałową porażkę posadą zapłacił Trtik. W jego miejsce prezes Bogdan Kmiecik zatrudnił Marcina Lijewskiego, do klubu sprowadzając ponadto sześciu nowych zawodników. Na pierwszy plan wysuwa się transfer drugiej strzelby ligi Adriana Kondratiuka, który pod wodzą Lijewskiego wykonał spore postępy w Wybrzeżu Gdańsk.
Wydaje się, że Kmiecik wyciągnął naukę z lekcji, jakie jego klub otrzymał w minionych dwóch sezonach. Skład Górnika został nie tylko wzmocniony, ale też na niektórych pozycjach zwiększony. To właśnie wąska kadra, wynikająca ze sporej liczby kontuzji, była jednym z powodów niepowodzeń w 2018 i 2019 roku. Pod wodzą nowego trenera, z liczniejszym składem, Górnik wydaje się naturalnym kandydatem do medalu.
Przybyli:
Marcin Lijewski (Polska, trener)
Bartłomiej Bis (Polska, obrotowy) – PGE VIVE Kielce
Krystian Bondzior (Polska, prawoskrzydłowy) – MKS Zagłębie Lubin
Patryk Gregułowski (Polska, lewy rozgrywający) – Siódemka Miedź Legnica
Adrian Kondratiuk (Polska, środkowy rozgrywający) – NMC Górnik Zabrze
Krzysztof Łyżwa (Polska, rozgrywający) – KS Azoty Puławy
Jakub Skrzyniarz (Polska, bramkarz) – MKS Zagłębie Lubin
Odeszli:
Rastislav Trtik (Czechy, trener)
Jurij Gromyko (Białoruś, obrotowy) – Banik Karwina (Czechy)
Mateusz Kornecki (Polska, bramkarz) – PGE VIVE Kielce
Wiktor Kubała (Polska, prawoksrzydłowy)
Dobrze znanymi twarzami nie tylko w Puławach, ale i w Superlidze są wracający do Polski Michał Szyba i Rafał Przybylski. Tak jak i przed laty, tak i teraz obaj stworzą duet prawych rozgrywających Azotów. Na środku rozegrania zagrają 22-letni Bartosz Kowalczyk i Jakub Moryń. Pierwszy spędził ostatni rok na wypożyczeniu w Mielcu, a drugi grał dla Zagłębia Lubin. Dla obu będzie to poważny test. Po lewej stronie wraz z Pawłem Podsiadłą występować będzie z kolei Antoni Łangowski.
Funkcję trenera Witaszek chciał początkowo powierzyć byłemu selekcjonerowi Hiszpanów i trenerowi Orlen Wisły Manolo Cadenasowi, ale ten, mimo wizyty w Puławach, odrzucił ofertę klubu. Na jego rezygnacji skorzystał Michał Skórski, który na ławce Azotów zadebiutuje w roli pierwszego trenera w klubie. W ostatnich latach był asystentem Rafała Kuptela w Opolu, a od niedawna prowadzi też reprezentację Polski B. Przed nim, tak jak i przed Kowalczykiem i Moryniem, poważny test.
Przybyli:
Michał Skórski (Polska, trener) – KPR Gwardia Opole
Piotr Pezda (Polska, drugi trener) – KS Azoty II Puławy
Wojciech Borucki (Polska, bramkarz) – KS Azoty II Puławy
Dawid Dawydzik (Polska, obrotowy) – MKS Zagłębie Lubin
Antoni Łangowski (Polska, lewy rozgrywający) – KPR Gwardia Opole
Kacper Mchawrab (Polska, lewoskrzydłowy) – KS Azoty II Puławy
Jakub Moryń (Polska, środkowy rozgrywający) – MKS Zagłębie Lubin
Rafał Przybylski (Polska, prawy rozgrywający) – Fenix Toulouse HB (Francja)
Michał Skwierawski (Polska, prawoskrzydłowy) – Arka Gdynia
Michał Szyba (Polska, prawy rozgrywający) – Cesson Rennes (Francja)
Powrót z wypożyczenia:
Bartosz Kowalczyk (Polska, środkowy rozgrywający) – SPR Stal Mielec
Odeszli:
Zbigniew Markuszewski (Polska, trener)
Bartosz Jurecki (Polska, dyrektor sportowy) – Piotrkowianin Piotrków Tryb.
Ante Kaleb (Chorwacja, rozgrywający) – BSV Bern Muri (Szwajcaria)
Krzysztof Łyżwa (Polska, rozgrywający) – NMC Górnik Zabrze
Piotr Masłowski (Polska, środkowy rozgrywający)
Jerko Matulić (Chorwacja, prawoskrzydłowy) – Orlen Wisła Płock
Marko Panić (Bośnia i Hercegowina, prawy rozgrywający) – Mieszkow Brześć (Białoruś)
Nikola Prce (Bośnia i Hercegowina, lewy rozgrywający) – KH Besa Famgas (Kosowo)
Adam Skrabania (Polska, lewoskrzydłowy) – Siódemka Miedź Legnica
Witalij Titow (Białoruś/Polska, prawy rozgrywający) – KPR Legionowo
Następne
19 - 25
Zepter KPR Legionowo
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.