{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Zmiany w składach na siatkarską Ligę Narodów możliwe
Sara Kalisz /
Po gruntownej analizie sytuacji wspólnie z zainteresowanymi stronami VNL 2021 i przy zgodzie medycznej Grupy Roboczej VNL2021 – COVID-19 Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej podjęła decyzję o umożliwieniu krajowym reprezentacjom wymianę do sześciu zawodników w trakcie tegorocznej Siatkarskiej Ligi Narodów.
Zawody zostaną rozegrane w "bezpiecznej bańce" we włoskim Rimini: żeńska część w dniach 25 maja – 25 czerwca, a męska odsłona rozgrywek 28 maja – 27 czerwca.
Do sześciu siatkarek i tyluż siatkarzy będą mogły wymienić w swoich składach reprezentacje podczas VNL 2021. Ze względu na szczególne warunki rozgrywania turnieju zmiana została obwarowana szczegółowymi przepisami. Dokonać jej będzie można tylko raz i to określonego dnia: 9 czerwca w przypadku rozgrywek kobiet i 12 czerwca w przypadku mężczyzn. Jednocześnie bańkę musi opuścić co najmniej taka sama liczba członków delegacji, a planowane zmiany mają zostać zgłoszone już na dwa tygodnie przed startem zawodów.
Ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo epidemiologiczne, spełnionych musi zostać szereg warunków, w tym dwie kwarantanny (jedna obowiązkowa) i czterokrotne testy dla zmienników, łącznie przed i po dotarciu do Rimini. Dzięki tej zmianie, część siatkarzy nie będzie mocno eksploatowana, a sam trener będzie miał manewr w przypadku kontuzji.
Dmitrij Muserski dołączy do Asseco Resovii? Prezes wyjaśnia!
W ostatnich komunikatach FIVB potwierdziła też, że zmianie nie ulegnie pula nagród VNL, natomiast ogłoszona w piątek decyzja o odwołaniu tegorocznej edycji Challenger Cup oznacza, że nie będzie awansu do ani spadku z grupy drużyn "pływających" Siatkarskiej Ligi Narodów.
Delegacja każdego kraju może liczyć 25 osób. Vital Heynen planuje zabrać osiemnastu zawodników, natomiast Jacek Nawrocki siedemnaście siatkarek.
Czytaj też na TVPSPORT.PL:
– "Powinni go zwolnić". Opinie a praca trenera. Jak radzą sobie z nimi szkoleniowcy PlusLigi?
– Martyna Grajber: byłam w momencie, w którym łapałam się brzytwy, by nie utonąć
– ZAKSA Kędzierzyn-Koźle czy PGE Skra Bełchatów? Która drużyna to zespół dwudziestolecia PlusLigi?