Zbliżamy się do rozpoczęcia mistrzostw świata w Katarze. Podczas mundialu zostaną rozegrane 64 mecze, a zespoły będą grać piłką Al Rihla. Jak wyglądała ewolucja jej poprzedniczek?
Zobacz też: Kto faworytem MŚ 2022? Sprawdź "power ranking" mundialu
W niedzielę 20 listopada rozpoczyna się w Katarze 22. edycja mistrzostw świata w piłce nożnej. Święto futbolu potrwa przez miesiąc. Wszystkie spotkania będzie można obejrzeć na żywo w TVP.
Łącznie zostaną rozegrane 64 mecze. Uczestnicy mundialu będą podczas nich korzystać z piłki Al Rihla. Co oznacza? W języku arabskim to podróż.
Piłkę wykonano ze specjalnie teksturowanego materiału, z użyciem farb i klejów na bazie wody. Według organizatorów ma być najszybsza w historii mundiali. Jej wzornictwo jest inspirowane kulturą, architekturą i flagą kraju gospodarza. Katar przedstawiają żywe kolory na perłowym tle.
Od 1970 nieprzerwanie piłkę na mundial przygotowuje firma adidas. Patrząc na poprzednie edycje możliwe jest, że zobaczymy nieco zmienioną Al Rihlę podczas najważniejszych meczów. Na przykład cztery lata temu podczas fazy pucharowej piłka była już w innych kolorach.
Na finał przygotowano specjalny model piłki – Al-Hilm. Pozornie wydaje się podobna do swojego podstawowego odpowiednika, ale to tylko pozory. Ma w sobie kilka oryginalnych cech i stoi za nią ukryta symbolika. Więcej tutaj.
1930: piłki T-Model i Tiento
Podczas finału inauguracyjnego mundialu grano... dwoma piłkami. Podczas pierwszej połowy kopano Tiento, którą dostarczyli Argentyńczycy. I z nią do przerwy jej reprezentanci prowadzili 2:1. W drugiej połowie cięższy Model T pomógł Urugwajczykom zwyciężyć 4:2 i sięgnąć po historyczny tytuł.
1934: piłka Federale 102
Włoska skórzana piłka, którym elementem był bawełniany sznurek, który miał zachęcać piłkarzy do gry głową.
1938: piłka Allen
Składająca się z 13 łat brązowa piłka została stworzona przez francuską firmę.
1950: piłka Duplo T
Piłka używana na pierwszym powojennym mundialu składała się z 12 paneli, które były nieco bardziej zakrzywione. Po raz pierwszy nie była sznurowana.
1954: piłka Swiss World Champion
Tym razem piłkarze grali żółtą piłką. Jako pierwsza składała się z 18 łat.
1958: piłka Top Star
Szwedzi stworzyli piłkę z 24 paneli w kolorze brązowym, pomarańczowym i białym.
1962: piłka Crack
Chilijska piłka nie doczekała się uznania wśród wszystkich uczestników mundialu. Już w meczu otwarcia sędzia nakazał zmianę futbolówki na inny model. Według plotek część meczów była rozgrywana innymi piłkami ze względu na brak zaufania europejskich zawodników.
1966: piłka Challenge 4-Star
Firma "Slazenger" stworzyła 18-panelową piłkę w kolorach pomarańczowym i żółtym. Władze FIFA wybrali ją na podstawie "ślepego testu".
1970: piłka Telstar
Pierwsza piłka przygotowana na mundial przez firmę adidas była skórzana i składała się z 32 biało-czarnych paneli. Została nazwana na część satelit komunikacyjnych.
1974: piłka Telstar Durlast
Pierwsza piłka, która była pokryta poliuretanem. Poza tym niewiele różniła się od swojej poprzedniczki. Zmieniony został kolor liter z złotego na czarny.
1978: piłka Tango
Jej silną stroną była większa odporność na warunki atmosferyczne.
1982: piłka Tango Espana
Została stworzona ze skóry i mieszanki materiałów syntetycznych.
1986: piłka Azteca
Pierwsza wykonana w całości z materiału syntetycznego. Jej wzornictwo zostało było zaczerpnięte z kultury Azteków.
1990: piłka Etrusco Unico
Jej charakterystycznym elementem były trzy głowy lwów, które miały uhonorować kulturę Eltrusków.
1994: piłka Questra
Jej nazwa pochodziła ze starożytnego słowa oznaczającego "pogoń za gwiazdami". Elementy piłki tym razem były związane z misjami kosmicznymi.
1998: piłka Tricolore
Pierwsza piłka od 1970 roku, która nie powstała w Europie, a Maroku. Jako pierwsza była też wielokolorowa.
2002: piłka Fevernova
Pierwsza piłka mistrzostw z trójkątnym wzorem. Miała jedenaście warstw.
2006: piłka Teamgeist
Jej nazwa oznaczała "duch drużyny". Została sklejona z czternastu łat. W finale do piłki dodano złote elementy.
2010: piłka Jabulani
Piłka składała się ośmiu paneli w jedenastu barwach, które miały symbolizować 11 piłkę przygotowaną przez adidasa na MŚ, 11 piłkarzy tworzących drużynę oraz 11 języków oraz plemion RPA.
2014: piłka Brazuca
Po raz pierwszy jej nazwę wybrali sami kibice w głosowaniu. Składała się z sześciu paneli.
2018: piłka Telstar 18
Nawiązywała do pierwszej piłki stworzonej przez adidasa sprzed 48 lat. Była wykonana m.in. z elementów powstałych w wyniku recyklingu. Podczas fazy pucharowej używano Telstar Mechta, mającą zmienione barwy.
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.