W poniedziałek mija 38 lat od awansu Widzewa do półfinału Pucharu Europy. Łodzianie 16 marca 1983 roku wyeliminowali przeżywający najlepszą erę w swojej historii Liverpool. – Nie pękaliśmy przed nikim, dlatego zdobyliśmy serca tylu kibiców w Polsce – wspominał Józef Młynarczyk, bramkarz tamtej drużyny.
Widzew w pierwszej rundzie Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozbił w dwumeczu 7:2 maltański Hibernians, ale już w drugiej miał przed sobą trudne zadanie. Rapid Wiedeń, w składzie m.in. z Antoninem Panenką i Hansem Kranklem, również nie dał mu rady (1:2, 5:3). Ćwierćfinałowy rywal był jednak zdecydowanym faworytem.
Ian Rush, Kenny Dalglish, Graeme Souness, Bruce Grobbellar, Phil Neal, Mark Lawrenson czy Alan Hansen – nazwiska tych gwiazd Liverpoolu wymieniano w Europie jednym tchem. Szkoleniowcem był 64-letni wówczas Bob Paisley, uważany za jednego z najlepszych trenerów w historii futbolu. W latach 1977-1981 jego podopieczni trzy razy sięgnęli po Puchar Europy, czwarty dorzucili już w następnym sezonie po odpadnięciu z łodzianami.
Tym nie dawano szans. Przed sezonem z klubu odeszli Zbigniew Boniek, Władysław Żmuda (takie samo imię i nazwisko miał ówczesny trener Widzewa), Marek Pięta, Andrzej Możejko i Mirosław Sajewicz.
Na szczęście – jak się wkrótce okazało – zostali tacy piłkarze jak Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Andrzej Grębosz, Mirosław Tłokiński, Krzysztof Surlit czy Zdzisław Rozborski. Sprowadzono m.in. Romana Wójcickiego i utalentowanego juniora Wiesława Wragę.
– Liverpool przyjechał do Łodzi pewny swego. Pamiętam tych zawodników – eleganckie płaszczyki, koszule, torby. Sprawiali wrażenie, że wkręcą nas w ziemię. Boisko jednak wszystko zweryfikowało. Postawiliśmy twarde warunki. My też potrafiliśmy walczyć, biegać jak charty – podkreślał Młynarczyk.
2 marca, po golach Tłokińskiego i Wragi, mistrzowie Polski, grający na większym i dysponującym jupiterami stadionie ŁKS, pokonali słynnych rywali 2:0. Wokół boiska leżał śnieg, ale na trybunach nikomu nie było zimno. Mecz obejrzało ponad 40 tysięcy widzów, chętnych na bilety było pięć razy więcej. Ludzie siadali nawet na słupach oświetleniowych. Ozdobą spotkania okazał się gol najniższego na boisku Wragi, zdobyty po strzale... głową z 16 metrów.
– Mimo takiego wyniku niewielu na nas stawiało w rewanżu. Anglicy przejrzeli na oczy. Wiedzieli, że nie mogą nas traktować ulgowo. Ale my pojechaliśmy tam z jeszcze większą fantazją. Graliśmy z kontry, z przodu szalał Włodek Smolarek – wspominał Młynarczyk.
Do miasta Beatlesów Widzew poleciał osłabiony brakiem doświadczonego Grębosza, którego w obronie zastąpił... napastnik Tłokiński.
Gospodarze, dopingowani przez 50 tysięcy ludzi, prowadzili po golu Neala z rzutu karnego, ale później Widzew zdobył dwa (Tłokiński z karnego, Smolarek). Liverpoolowi na osłodę pozostały dwie bramki w końcówce meczu, które nie zmieniły losów rywalizacji. "Zwycięska" porażka 2:3 Widzewa okazała się największym sukcesem w historii klubu, oznaczała awans do półfinału najważniejszych rozgrywek w Europie.
– Długo prowadziliśmy 2:1, w końcówce może byliśmy już trochę rozkojarzeni. Ich gol na 3:2 w ostatniej minucie praktycznie nic nie zmienił, co najwyżej mógł uchronić przed miażdżącą krytyką ze strony miejscowej prasy. Nigdy nie zapomnę obrazków po meczu. Gdy schodziliśmy do szatni, angielscy kibice bili nam brawo na stojąco. Ciarki mi przeszły po plecach. Doceniono nas w tak wielkim środowisku piłkarskim jak Liverpool! Po raz pierwszy w życiu spotkałem się z takim szacunkiem. Do tej pory słyszeliśmy na obcych stadionach wyzwiska, gwizdy, a tutaj... szok. Nigdy tego nie zapomnę kibicom Liverpoolu, coś niesamowitego – przyznał Młynarczyk.
Rewanżowy mecz Widzewa urósł w Polsce do wydarzenia najwyższej rangi. Na Uniwersytecie Warszawskim przerywano wieczorowe zajęcia, żeby informować studentów o aktualnym wyniku w Liverpoolu. Po powrocie do kraju na widzewiaków czekali kibice – najpierw na lotnisku w Warszawie, a potem pod stadionem w Łodzi. Drogę z autokaru do budynku klubowego piłkarze pokonali na ich rękach.
– Mieliśmy świetną atmosferę w szatni i kawał zespołu. Charakternych chłopaków, którzy nie pękali przed nikim. Dlatego zdobyliśmy serca tylu kibiców w Polsce. Cały kraj nam kibicował – zakończył ówczesny bramkarz Widzewa i reprezentacji Polski.
Łodzianie po wyeliminowaniu Liverpoolu odpadli w półfinale, nie dając rady Juventusowi Turyn w składzie m.in. z... byłym widzewiakiem Bońkiem, Paolo Rossim i Michelem Platinim (0:2, 2:2).
Młynarczyk ostatecznie sięgnął po Puchar Europy, ale już w barwach zagranicznego klubu – w 1987 roku z FC Porto.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.