{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Reprezentacja Polski na Euro U17: powalczy o finał mistrzostw
Przemysław Chlebicki /
Były reprezentant Niemiec, syn legendy Ekstraklasy, łowca hat-tricków i inni. Reprezentacja Polski U17 składa się z wielu ciekawych indywidualności. Poznajcie kadrę, która awansowała do półfinału mistrzostw Europy (transmisja w TVP)? Jak ich rolę w drużynie ocenia selekcjoner Marcin Włodarski? Oto skład Polaków w pigułce.
Oglądaj mistrzostwa Europy U17 w TVP! Wspieraj z nami Polaków!
Czytaj też:

Reprezentacja Polski do lat 17 lepsza od... seniorów? "Stać ich na walkę jak równy z równym z najlepszymi"
Skład reprezentacji Polski na Euro U17. Bramkarze:
Axel Holewiński (Pogoń Szczecin) – zadebiutował w kadrze U17 dopiero w tym roku (5:0 z Belgią), jednak szybko znalazł miejsce w składzie. We wrześniu ubiegłego roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt w karierze. – Spory potencjał, jeśli chodzi o motorykę i dynamikę w bramce. Można powiedzieć, że przebojem wdarł się do tej kadry – przyznaje selekcjoner Marcin Włodarski.
Miłosz Piekutowski (Jagiellonia Białystok) – podstawowy bramkarz kadry, w tym sezonie grał regularnie w drużynie U19 Jagiellonii, pojawił się także w klubowych rezerwach oraz brał udział w letnim i zimowym zgrupowaniu pierwszego zespołu. Jego jedną z głównych zalet jest gra nogami. Nie ma się co dziwić, w końcu jego idolem jest Marc-Andre ter Stegen. – Moim zdaniem jest to golkiper niemalże kompletny – mówił w rozmowie z klubowymi mediami.
Jakub Stępak (Wisła Kraków) – pojawił się w kadrze w trudnym momencie, zadebiutował bowiem wchodząc w drugiej połowie spotkania z Czarnogórą (0:2), aczkolwiek zachował w nim czyste konto. Od siódmego roku życia trenuje w akademii Wisły. W turnieju prawdopodobnie będzie rezerwowym.
Skład reprezentacji Polski na Euro U17. Obrońcy:
Nico Adamczyk (Borussia Dortmund) – jeden z pięciu przedstawicieli BVB w tych mistrzostwach. Choć ten środkowy obrońca grał w kadrze Niemiec U16, zdecydował się na grę w polskich barwach. – Gdy jestem na boisku, chcę wygrywać wszystkie pojedynki i na tym najbardziej się koncentruję – powiedział w rozmowie z TVPSPORT.PL. Poza tym, jest dobrze zbudowany i do jego atutów należy gra głową.
CZYTAJ TEŻ: Nico Adamczyk grał dla Niemiec, ale wybrał Polskę. Wystąpi na Euro
Michał Gurgul (Lech Poznań) – w tym sezonie zrobił duży postęp. Z drużyny Lecha U17 trafił do pierwszego zespołu, w którym zagrał w trzech spotkaniach Ekstraklasy, a także był na ławce w meczach Ligi Konferencji. – Kiedyś były różne głosy, dlaczego to właśnie on jest powoływany. Udowadnia jednak, dlaczego na to zasłużył. Jest to "żołnierz" – spełnia wszystko, co chcemy od początku do końca – twierdzi Marcin Włodarski.
Piotr Kowalik (Sandecja Nowy Sącz) – bramkostrzelny obrońca, grający w lidze makroregionalnej, ale pojawiający się już na treningach pierwszej drużyny Sandecji. W kadrze pojawił się na początku roku. – Na zgrupowaniach także strzela gole. W dodatku jest nieustępliwy i radzi sobie w grze "jeden na jednego" – przyznaje selekcjoner kadry.
Czytaj też:

11 lat od medalu dla Polski na mistrzostwach Europy U17. Jak potoczyły się kariery kadrowiczów?
Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków) – lewy obrońca, który występuje w drużynie Wisły grającej w Centralnej Lidze Juniorów. Na początku sezonu został zgłoszony do rozgrywek 1. Ligi. W kadrze gra dość regularnie (ominął tylko lutowe zgrupowanie w Hiszpanii), strzelił w niej dwa gole. – Daje nam bardzo dużo w ofensywie – ma kapitalny przerzut i sprawdza się w grze kombinacyjnej – opisuje go Włodarski.
CZYTAJ TEŻ: Talent Wisły odkryciem Euro. "Inteligentny na boisku i poza nim"
Igor Orlikowski (Zagłębie Lubin) – jeden z najczęściej występujących zawodników w kadrze – zagrał w niej w 11 spotkaniach. Robi ciągłe postępy w Zagłębiu – wiosną trafił do ekipy rezerw. Trenerzy są z niego zadowoleni i niewykluczone, że za jakiś czas będzie miał możliwość trenowania z pierwszą drużyną. Wyróżnia się siłą oraz dobrym wyprowadzeniem piłki. – Jeśli będzie się rozwijał tak dalej, niedługo zobaczymy go na boiskach Ekstraklasy – przyznaje selekcjoner U17.
Dominik Szala (Górnik Zabrze) – raper Quebonafide w jednym z tekstów użył sformułowania "To jak GKS Katowice, bo miałem Szalę po swojej stronie". Teraz Szalę po swojej stronie mają Górnik i kadra U17, a zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – Dominik to syn Wojciecha, znanego z wielu lat na boiskach Ekstraklasy. I także jest prawym obrońcą. – Gra podobnie jak tata – jest twardy na boisku i dodatkowo ma precyzyjne długie podania – opisuje go trener kadry.
Skład reprezentacji Polski na Euro U17. Pomocnicy:
Karol Borys (Śląsk Wrocław) – nie da się ukryć, jeden z większych talentów kadry, który w tym sezonie zagrał sześć meczów w Ekstraklasie – choć kibice Śląska uważają, że niewątpliwie mógłby grać częściej. Jak słyszymy od selekcjonera, biega najwięcej w kadrze – zarówno w trakcie treningów i podczas meczów. – Gdy coś złego wydarzy się na boisku, to od razu usuwam to ze swojej głowy i myślę już o następnej akcji. To jest ta myśl, którą praktykuję – powiedział piłkarz w rozmowie z Bartoszem Wieczorkiem z TVPSPORT.PL.
CZYTAJ TEŻ: Gwiazda młodej kadry: w Ekstraklasie brakuje gry z uśmiechem na twarzy
Igor Brzyski (Lech Poznań) – defensywny pomocnik, który jeszcze niedawno trenował w gdańskiej Lechii, natomiast dwa lata temu dołączył do Lecha. Ostatnio pojawił się w rezerwach. To najmłodszy zawodnik w kadrze – urodził się w marcu 2007 roku. – Potrafi pokazać się pomiędzy liniami przeciwnika – mówi Marcin Włodarski.
Szymon Kądziołka (Stal Rzeszów) – niedawno zadebiutował w 1. Lidze w barwach Stali. Z kolei w kadrze był ostatnio rezerwowym, ale wprowadzał dużo ożywienia w końcówkach meczów. – Nikt nie umie tak podać piłki w tempo zawodnikowi wychodzącemu do przodu, jak on – podkreśla selekcjoner.
Czytaj też:
Bilety na mecz Polska – Niemcy na PGE Narodowym. Jak i gdzie kupić? Sprawdź ceny i harmonogram sprzedaży
Krzysztof Kolanko (Górnik Zabrze) – kapitan kadry, prawy pomocnik. Choć jest najniższy w drużynie (według portalu Transfermarkt 163 cm wzrostu), nie odstaje na boisku. Nie opuścił ani jednego spotkania drużyny prowadzonej przez Marcina Włodarskiego i strzelił w niej dwa gole. W tym sezonie Ekstraklasy zagrał w czterech meczach i zapowiada się na kolejne jego występy. – Był bardzo skuteczny blisko środka pola i wygrywał prawie wszystkie pojedynki, sprawiając że Polacy mieli więcej miejsca do kreowania sytuacji – powiedział po meczu Polska – Andora (6:1) selekcjoner rywali, Oscar Sonejee.
CZYTAJ TEŻ: Krzysztof Kolanko – od chłopca w żółtej czapce do kapitana kadry
Krzysztof Kurowski (Śląsk Wrocław) – boczny pomocnik, który w klubie gra także na lewej obronie. Wyróżnia się na boisku liczbą odbiorów. – Ma bardzo dobrą motorykę, jest twardy i nieustępliwy, ale także szybko podejmuje decyzje. Bywa nieprzewidywalny, ale na plus – przyznaje selekcjoner kadry.
Filip Rejczyk (Legia Warszawa) – jeden z najlepszych strzelców kadry (sześć goli w jedenastu meczach). Najbardziej popisał się w meczu ze Szwecją, w którym strzelił hat-tricka. Niedawno podpisał kontrakt z Legią, choć interesowały się nim kluby z Włoch i Hiszpanii. Był już na ławce rezerwowych w spotkaniach pierwszej drużyny. – Zrobię wszystko, żeby jak najszybciej zadebiutować w pierwszym zespole – zapewnił po podpisaniu umowy.
CZYTAJ TEŻ: Filip Rejczyk zostaje w Legii Warszawa. Chcieli go Hiszpanie i Włosi
Maksymilian Sznaucner (PAOK) – jedyny przedstawiciel ligi greckiej w turnieju. Nie będzie dostępny jednak w meczu z Irlandią z powodu zawieszenia za kartki. Syn Mirosława, byłego reprezentanta, aczkolwiek gra na innej pozycji – jest środkowym pomocnikiem. – Jest tak inteligentnym piłkarzem, że piłka zawsze spada pod jego nogi. Umie się dobrze ustawić i zamknąć linię podania przeciwnika – mówi nam selekcjoner kadry.
CZYTAJ TEŻ: Jaki ojciec, taki syn. "Nie miał wątpliwości, dla którego kraju chce grać"
Filip Wolski (Lech Poznań) – gdy miał czternaście lat, był królem strzelców CLJ U15, grając w Koronie Kielce, z której następnie trafił do akademii Lecha. W kadrze szesnastoletni skrzydłowy zagrał w 11 spotkaniach, w których zdobył dwie bramki, przeciwko Anglii (5:0) oraz Szwecji (5:2). Wyróżnia się szybkością i dynamiką w grze. – Poprawił bardzo przyjęcie piłki w biegu, dzięki czemu poprawił liczbę goli i asyst – ocenia Włodarski.
Skład reprezentacji Polski na Euro U17. Napastnicy:
Mike Huras (Stuttgart) – w minionym sezonie strzelał regularnie w drużynie U17 Stuttgartu (16 goli w 20 meczach). Wychował się w Niemczech, ale zawsze chciał grać w polskiej kadrze. Prywatnie jest kibicem Ruchu Chorzów. A jakie są jego zalety? – Zawsze byłem szybki, wygrywałem pojedynki i strzelałem dużo goli. Dlatego od kiedy pamiętam, grałem na "dziewiątce" – przyznał piłkarz w rozmowie z TVPSPORT.PL.
CZYTAJ TEŻ: W Niemczech strzela gola za golem. Jest kibicem Ruchu Chorzów
Daniel Mikołajewski (Parma) – w tym sezonie występował w drużynach Parmy U18 i U19. Za sprawą dobrych występów w tej pierwszej (11 goli w 13 meczach), trafił do starszej kategorii. W kadrze również był często gwarancją goli – zdobył ich siedem w jedenastu występach). – To chłopak, który ma dobrze ułożoną stopę i potrafi się ustawić w polu karnym – przyznaje selekcjoner kadry.
Mateusz Skoczylas (Zagłębie Lubin) – ofensywny pomocnik bądź cofnięty napastnik, który regularnie gra w kadrze. Często od niego rozpoczynają się akcje drużyny. W drużynie Zagłębia U19 w tym sezonie strzelił pięć goli w 11 meczach. – Znam go od kiedy grał w "żakach", gdy go prowadziłem w AMO w Rzeszowie. To napastnik, który lubi być pod grą i schodzić do drugiej linii – opisuje go Włodarski.
CZYTAJ TEŻ: Mateusz Skoczylas odkryciem Euro U17. Jak wyglądały jego początki?
Oskar Tomczyk (Lech Poznań) – najskuteczniejszy piłkarz kadry przed mistrzostwami. W dziewięciu meczach strzelił aż jedenaście goli z czego trzy to hat-tricki – przeciwko Andorze (6:1), Austrii (4:2) oraz Belgii (5:0). W rozmowie z TVPSPORT.PL stwierdził, że bierze przykład z Roberta Lewandowskiego. – Mój idol? Robert Lewandowski. Bardzo lubię jego styl gry oraz to, jak zachowuje się na boisku. I strzela dużo goli, co mi imponuje – przyznał.
CZYTAJ TEŻ: Talent z Lecha strzelił hat-tricka w... 13 minut. Jego idolem jest "Lewy"
Selekcjoner:
Marcin Włodarski – trener przez lata związany z Podkarpaciem. Od 2018 roku pracuje z kadrami młodzieżowymi, a obecną drużynę prowadzi od kategorii U16. Preferuje ofensywny styl gry, korzystając z ustawienia z trzema obrońcami (najczęściej 3-5-2 oraz 3-4-2-1). Zawsze chce, aby jego zawodnicy dominowali, ale także prowadzili otwartą i odważną grę.
CZYTAJ TEŻ: Selekcjoner wierzy w sukces na Euro. "Chcemy zdominować każdego"
ME U17. Pary 1/4 finału i terminarz meczów
– sobota, 27 maja
Polska – Serbia 3:2 (15:00, Telki)
Niemcy – Szwajcaria 1:1, 3:2 w rzutach karnych (15:00, Debreczyn)
Irlandia – Hiszpania (20:00, Budapeszt)
Francja – Anglia (20:00, Balmazujvaros)
– półfinały, 30 maja
Polska – Niemcy (16:30 lub 20:00)
Irlandia/Hiszpania – Francja/Anglia (16:30 lub 20:00)
tego dnia również baraż o 5. miejsce i awans do MŚ 2023 (godzina 15:00)