Były reprezentant Niemiec, syn legendy Ekstraklasy, łowca hat-tricków i inni. Reprezentacja Polski U17 składa się z wielu ciekawych indywidualności. Poznajcie kadrę, która awansowała do półfinału mistrzostw Europy (transmisja w TVP)? Jak ich rolę w drużynie ocenia selekcjoner Marcin Włodarski? Oto skład Polaków w pigułce.
Axel Holewiński (Pogoń Szczecin) – zadebiutował w kadrze U17 dopiero w tym roku (5:0 z Belgią), jednak szybko znalazł miejsce w składzie. We wrześniu ubiegłego roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt w karierze. – Spory potencjał, jeśli chodzi o motorykę i dynamikę w bramce. Można powiedzieć, że przebojem wdarł się do tej kadry – przyznaje selekcjoner Marcin Włodarski.
Miłosz Piekutowski (Jagiellonia Białystok) – podstawowy bramkarz kadry, w tym sezonie grał regularnie w drużynie U19 Jagiellonii, pojawił się także w klubowych rezerwach oraz brał udział w letnim i zimowym zgrupowaniu pierwszego zespołu. Jego jedną z głównych zalet jest gra nogami. Nie ma się co dziwić, w końcu jego idolem jest Marc-Andre ter Stegen. – Moim zdaniem jest to golkiper niemalże kompletny – mówił w rozmowie z klubowymi mediami.
Jakub Stępak (Wisła Kraków) – pojawił się w kadrze w trudnym momencie, zadebiutował bowiem wchodząc w drugiej połowie spotkania z Czarnogórą (0:2), aczkolwiek zachował w nim czyste konto. Od siódmego roku życia trenuje w akademii Wisły. W turnieju prawdopodobnie będzie rezerwowym.
Nico Adamczyk (Borussia Dortmund) – jeden z pięciu przedstawicieli BVB w tych mistrzostwach. Choć ten środkowy obrońca grał w kadrze Niemiec U16, zdecydował się na grę w polskich barwach. – Gdy jestem na boisku, chcę wygrywać wszystkie pojedynki i na tym najbardziej się koncentruję – powiedział w rozmowie z TVPSPORT.PL. Poza tym, jest dobrze zbudowany i do jego atutów należy gra głową.
CZYTAJ TEŻ: Nico Adamczyk grał dla Niemiec, ale wybrał Polskę. Wystąpi na Euro
Michał Gurgul (Lech Poznań) – w tym sezonie zrobił duży postęp. Z drużyny Lecha U17 trafił do pierwszego zespołu, w którym zagrał w trzech spotkaniach Ekstraklasy, a także był na ławce w meczach Ligi Konferencji. – Kiedyś były różne głosy, dlaczego to właśnie on jest powoływany. Udowadnia jednak, dlaczego na to zasłużył. Jest to "żołnierz" – spełnia wszystko, co chcemy od początku do końca – twierdzi Marcin Włodarski.
Piotr Kowalik (Sandecja Nowy Sącz) – bramkostrzelny obrońca, grający w lidze makroregionalnej, ale pojawiający się już na treningach pierwszej drużyny Sandecji. W kadrze pojawił się na początku roku. – Na zgrupowaniach także strzela gole. W dodatku jest nieustępliwy i radzi sobie w grze "jeden na jednego" – przyznaje selekcjoner kadry.
Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków) – lewy obrońca, który występuje w drużynie Wisły grającej w Centralnej Lidze Juniorów. Na początku sezonu został zgłoszony do rozgrywek 1. Ligi. W kadrze gra dość regularnie (ominął tylko lutowe zgrupowanie w Hiszpanii), strzelił w niej dwa gole. – Daje nam bardzo dużo w ofensywie – ma kapitalny przerzut i sprawdza się w grze kombinacyjnej – opisuje go Włodarski.
CZYTAJ TEŻ: Talent Wisły odkryciem Euro. "Inteligentny na boisku i poza nim"
Igor Orlikowski (Zagłębie Lubin) – jeden z najczęściej występujących zawodników w kadrze – zagrał w niej w 11 spotkaniach. Robi ciągłe postępy w Zagłębiu – wiosną trafił do ekipy rezerw. Trenerzy są z niego zadowoleni i niewykluczone, że za jakiś czas będzie miał możliwość trenowania z pierwszą drużyną. Wyróżnia się siłą oraz dobrym wyprowadzeniem piłki. – Jeśli będzie się rozwijał tak dalej, niedługo zobaczymy go na boiskach Ekstraklasy – przyznaje selekcjoner U17.
Dominik Szala (Górnik Zabrze) – raper Quebonafide w jednym z tekstów użył sformułowania "To jak GKS Katowice, bo miałem Szalę po swojej stronie". Teraz Szalę po swojej stronie mają Górnik i kadra U17, a zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – Dominik to syn Wojciecha, znanego z wielu lat na boiskach Ekstraklasy. I także jest prawym obrońcą. – Gra podobnie jak tata – jest twardy na boisku i dodatkowo ma precyzyjne długie podania – opisuje go trener kadry.
Karol Borys (Śląsk Wrocław) – nie da się ukryć, jeden z większych talentów kadry, który w tym sezonie zagrał sześć meczów w Ekstraklasie – choć kibice Śląska uważają, że niewątpliwie mógłby grać częściej. Jak słyszymy od selekcjonera, biega najwięcej w kadrze – zarówno w trakcie treningów i podczas meczów. – Gdy coś złego wydarzy się na boisku, to od razu usuwam to ze swojej głowy i myślę już o następnej akcji. To jest ta myśl, którą praktykuję – powiedział piłkarz w rozmowie z Bartoszem Wieczorkiem z TVPSPORT.PL.
CZYTAJ TEŻ: Gwiazda młodej kadry: w Ekstraklasie brakuje gry z uśmiechem na twarzy
Igor Brzyski (Lech Poznań) – defensywny pomocnik, który jeszcze niedawno trenował w gdańskiej Lechii, natomiast dwa lata temu dołączył do Lecha. Ostatnio pojawił się w rezerwach. To najmłodszy zawodnik w kadrze – urodził się w marcu 2007 roku. – Potrafi pokazać się pomiędzy liniami przeciwnika – mówi Marcin Włodarski.
Szymon Kądziołka (Stal Rzeszów) – niedawno zadebiutował w 1. Lidze w barwach Stali. Z kolei w kadrze był ostatnio rezerwowym, ale wprowadzał dużo ożywienia w końcówkach meczów. – Nikt nie umie tak podać piłki w tempo zawodnikowi wychodzącemu do przodu, jak on – podkreśla selekcjoner.
Krzysztof Kolanko (Górnik Zabrze) – kapitan kadry, prawy pomocnik. Choć jest najniższy w drużynie (według portalu Transfermarkt 163 cm wzrostu), nie odstaje na boisku. Nie opuścił ani jednego spotkania drużyny prowadzonej przez Marcina Włodarskiego i strzelił w niej dwa gole. W tym sezonie Ekstraklasy zagrał w czterech meczach i zapowiada się na kolejne jego występy. – Był bardzo skuteczny blisko środka pola i wygrywał prawie wszystkie pojedynki, sprawiając że Polacy mieli więcej miejsca do kreowania sytuacji – powiedział po meczu Polska – Andora (6:1) selekcjoner rywali, Oscar Sonejee.
CZYTAJ TEŻ: Krzysztof Kolanko – od chłopca w żółtej czapce do kapitana kadry
Krzysztof Kurowski (Śląsk Wrocław) – boczny pomocnik, który w klubie gra także na lewej obronie. Wyróżnia się na boisku liczbą odbiorów. – Ma bardzo dobrą motorykę, jest twardy i nieustępliwy, ale także szybko podejmuje decyzje. Bywa nieprzewidywalny, ale na plus – przyznaje selekcjoner kadry.
Filip Rejczyk (Legia Warszawa) – jeden z najlepszych strzelców kadry (sześć goli w jedenastu meczach). Najbardziej popisał się w meczu ze Szwecją, w którym strzelił hat-tricka. Niedawno podpisał kontrakt z Legią, choć interesowały się nim kluby z Włoch i Hiszpanii. Był już na ławce rezerwowych w spotkaniach pierwszej drużyny. – Zrobię wszystko, żeby jak najszybciej zadebiutować w pierwszym zespole – zapewnił po podpisaniu umowy.
CZYTAJ TEŻ: Filip Rejczyk zostaje w Legii Warszawa. Chcieli go Hiszpanie i Włosi
Maksymilian Sznaucner (PAOK) – jedyny przedstawiciel ligi greckiej w turnieju. Nie będzie dostępny jednak w meczu z Irlandią z powodu zawieszenia za kartki. Syn Mirosława, byłego reprezentanta, aczkolwiek gra na innej pozycji – jest środkowym pomocnikiem. – Jest tak inteligentnym piłkarzem, że piłka zawsze spada pod jego nogi. Umie się dobrze ustawić i zamknąć linię podania przeciwnika – mówi nam selekcjoner kadry.
CZYTAJ TEŻ: Jaki ojciec, taki syn. "Nie miał wątpliwości, dla którego kraju chce grać"
Filip Wolski (Lech Poznań) – gdy miał czternaście lat, był królem strzelców CLJ U15, grając w Koronie Kielce, z której następnie trafił do akademii Lecha. W kadrze szesnastoletni skrzydłowy zagrał w 11 spotkaniach, w których zdobył dwie bramki, przeciwko Anglii (5:0) oraz Szwecji (5:2). Wyróżnia się szybkością i dynamiką w grze. – Poprawił bardzo przyjęcie piłki w biegu, dzięki czemu poprawił liczbę goli i asyst – ocenia Włodarski.
Mike Huras (Stuttgart) – w minionym sezonie strzelał regularnie w drużynie U17 Stuttgartu (16 goli w 20 meczach). Wychował się w Niemczech, ale zawsze chciał grać w polskiej kadrze. Prywatnie jest kibicem Ruchu Chorzów. A jakie są jego zalety? – Zawsze byłem szybki, wygrywałem pojedynki i strzelałem dużo goli. Dlatego od kiedy pamiętam, grałem na "dziewiątce" – przyznał piłkarz w rozmowie z TVPSPORT.PL.
CZYTAJ TEŻ: W Niemczech strzela gola za golem. Jest kibicem Ruchu Chorzów
Daniel Mikołajewski (Parma) – w tym sezonie występował w drużynach Parmy U18 i U19. Za sprawą dobrych występów w tej pierwszej (11 goli w 13 meczach), trafił do starszej kategorii. W kadrze również był często gwarancją goli – zdobył ich siedem w jedenastu występach). – To chłopak, który ma dobrze ułożoną stopę i potrafi się ustawić w polu karnym – przyznaje selekcjoner kadry.
Mateusz Skoczylas (Zagłębie Lubin) – ofensywny pomocnik bądź cofnięty napastnik, który regularnie gra w kadrze. Często od niego rozpoczynają się akcje drużyny. W drużynie Zagłębia U19 w tym sezonie strzelił pięć goli w 11 meczach. – Znam go od kiedy grał w "żakach", gdy go prowadziłem w AMO w Rzeszowie. To napastnik, który lubi być pod grą i schodzić do drugiej linii – opisuje go Włodarski.
CZYTAJ TEŻ: Mateusz Skoczylas odkryciem Euro U17. Jak wyglądały jego początki?
Oskar Tomczyk (Lech Poznań) – najskuteczniejszy piłkarz kadry przed mistrzostwami. W dziewięciu meczach strzelił aż jedenaście goli z czego trzy to hat-tricki – przeciwko Andorze (6:1), Austrii (4:2) oraz Belgii (5:0). W rozmowie z TVPSPORT.PL stwierdził, że bierze przykład z Roberta Lewandowskiego. – Mój idol? Robert Lewandowski. Bardzo lubię jego styl gry oraz to, jak zachowuje się na boisku. I strzela dużo goli, co mi imponuje – przyznał.
CZYTAJ TEŻ: Talent z Lecha strzelił hat-tricka w... 13 minut. Jego idolem jest "Lewy"
Selekcjoner:
Marcin Włodarski – trener przez lata związany z Podkarpaciem. Od 2018 roku pracuje z kadrami młodzieżowymi, a obecną drużynę prowadzi od kategorii U16. Preferuje ofensywny styl gry, korzystając z ustawienia z trzema obrońcami (najczęściej 3-5-2 oraz 3-4-2-1). Zawsze chce, aby jego zawodnicy dominowali, ale także prowadzili otwartą i odważną grę.
CZYTAJ TEŻ: Selekcjoner wierzy w sukces na Euro. "Chcemy zdominować każdego"
Polska – Serbia 3:2 (15:00, Telki)
Niemcy – Szwajcaria 1:1, 3:2 w rzutach karnych (15:00, Debreczyn)
Irlandia – Hiszpania (20:00, Budapeszt)
Francja – Anglia (20:00, Balmazujvaros)
Polska – Niemcy (16:30 lub 20:00)
Irlandia/Hiszpania – Francja/Anglia (16:30 lub 20:00)
tego dnia również baraż o 5. miejsce i awans do MŚ 2023 (godzina 15:00)
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.