| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Nowe kluby, koszulki, emocje, szata graficzna i – przede wszystkim – nowy niezbędnik kibica! Już w piątek rusza najlepsza liga świata – PKO Ekstraklasa. I rusza mocno, bo od dwóch meczów: Warty Poznań z Pogonią Szczecin oraz Legii Warszawa z ŁKS-em Łódź. Z tej okazji przygotowaliśmy nie lada gratkę dla kibiców. Przed Wami typy, analizy, transfery i opinie na temat wszystkich 18 zespołów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.
Raków Częstochowa z mistrzostwem, Legia Warszawa, Lech Poznań i Pogoń Szczecin z awansem do eliminacji Ligi Konferencji Europy, spadek Wisły Płock, Lechii Gdańsk i Miedzi Legnica – tak zwieńczył się sezon 2022/23 PKO Ekstraklasy. Jest on już jednak historią, a pora napisać nową. Na jej stworzenie pierwszy raz w historii szansę będzie miała Puszcza Niepołomice, kolejny rozdział dopiszą też pozostali beniaminkowie: ŁKS Łódź oraz Ruch Chorzów. Startu ligi nie może doczekać się już każdy. Teraz wszyscy będziemy uśmiechać się, widząc kompilacje nieudanych zagrań z pierwszych kolejek, zapewne z dopiskiem "wróciła", potem wkręcimy się na dobre i będziemy skupiać się na tym, co w futbolu najpiękniejsze. Zanim to jednak nastąpi, pora poznać wszystkie drużyny zbliżającego się sezonu 2023/24. Bo i sporo się u nich pozmieniało!
Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o osiemnastu klubach PKO Ekstraklasy. Wskazaliśmy piłkarzy, na których warto zwrócić uwagę, przepowiedzieliśmy, co naszym zdaniem będzie dla poszczególnych ekip najważniejszym aspektem. Przedstawiliśmy kadry zespołów i podsumowaliśmy dotychczasowe dokonania klubów w okienku transferowym. Jako strona internetowa mamy jedną przewagę nad papierem – materiały będą stale aktualizowane o kolejne transfery. Przed Wami więc najpewniejszy i najbardziej aktualny Niezbędnik Kibica PKO Ekstraklasy na sezon 2023/24. Klikając "WIĘCEJ" albo zdjęcie umieszczone obok każdej z zapowiedzi, dotrzecie do pełnego artykułu na temat każdego z zespołów. Zapraszamy do lektury!
Kibice Cracovii coraz mocniej tęsknią za czasami, gdy drużyna Pasów potrafiła włączyć się do walki o najwyższe cele, ale ten sezon tego nie zmieni. Janusz Filipiak musi oszczędzać i mocno odbiło się to na wszystkich sekcjach Cracovii, także tej piłkarskiej. Zlikwidowano drużynę rezerw, która była atutem przy przekonywaniu młodych zawodników. Jacek Zieliński najpierw długo czekał na decyzję o przedłużeniu kontraktu, a na wzmocnienia czeka do teraz. Tuż przed startem sezonu Pasy nie mają zbyt wielu atutów. A trzeba lepić z tego co jest. WIĘCEJ w artykule Mateusza Migi.
W końcówce poprzedniego sezonu trener Jan Urban wprowadził do klubu względny spokój. Drużyna broniła się przed spadkiem, a ostatecznie zrobiła wielki skok w kierunku czołówki tabeli. W letnim okienku transferowym zabrzanie dokonali ciekawych wzmocnień. Ruchy wydają się być przemyślane i wiele wskazuje na to, że tym razem przy Roosevelta 81 nie powinno być nerwowo. Wokół klubu wytworzyła się zdecydowanie przyjemniejsza atmosfera, a kibice z optymizmem patrzą na start sezonu. WIĘCEJ w artykule Jakuba Kłyszejki.
Jagiellonia Białystok po kolejnym nieudanym sezonie przystępuje do rozgrywek PKO Ekstraklasy z nową energią. Żółto-Czerwoni wzmocnieni zachodnim zaciągiem mają jeden cel. Jest nim zakończenie nadchodzącego sezonu na wyższym miejscu, niż przed rokiem. Tym razem widmo spadku w oczy ma nie zaglądnąć ani na chwilę. Czy będzie to możliwe? Na kogo warto zwrócić uwagę w nadchodzącym sezonie Ekstraklasy w zespole Jagi? Jakie będą kluczowe czynniki dobrego sezonu białostoczan? WIĘCEJ w artykule Roberta Bońkowskiego.
W poprzednim sezonie Koronie Kielce długo groził spadek na zaplecze PKO Ekstraklasy raptem rok po awansie. Świetna postawa w rundzie rewanżowej sprawiła jednak, że ekipa z województwa świętokrzyskiego utrzymała się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Teraz zamierza pójść za ciosem. Trener Kamil Kuzera po udanej walce o pozostanie w elicie mógł liczyć na kilka wzmocnień. Zespół zasilili między innymi belgijski pomocnik Martin Remacle czy hiszpański napastnik Adrian Dalmau. Przy tym udało zachować się dotychczasowych liderów, choćby takich jak najlepszy strzelec kielczan w poprzednich rozgrywkach, Jakub Łukowski. Czy tym razem Korona będzie spała dużo spokojniej i utrzyma się bez większego stresu? WIĘCEJ w artykule Marcina Długosza.
Kibic Lecha to kibic niecierpliwy. Gdy inni rywale szaleli na rynku transferowym, w Poznaniu było spokojnie. Fani domagali się wzmocnień i dostali cztery drogie prezenty. Każdy ze sprowadzonych graczy ma potencjał na zostanie gwiazdą ligi, tyle że na ich występy przyjdzie chwilę poczekać. Czy wzmocniony Kolejorz włączy się w walkę o mistrzostwo Polski? I czy stadion przy Bułgarskiej znów będzie świadkiem pięknej, europejskiej przygody? Apetyty są ogromne, a jaka będzie rzeczywistość? WIĘCEJ w artykule Jakuba Ptaka.
Legia Warszawa ponad rok temu kończyła najgorszy sezon od lat. Odnowa i renowacja klubu zaczęła przynosić efekty, bo ostatnie rozgrywki Wojskowi zakończyli jako wicemistrzowie kraju i zdobywcy Pucharu Polski. Przy Łazienkowskiej apetyt jednak nigdy nie maleje, a stabilność, która zapanowała w stolicy sprawia, że cele znów stają się wysokie. Zespół Kosty Runjaica ma walczyć o mistrzostwo Polski. Przygotowania przebiegły bez zarzutów, do drużyny dołączyło czterech nowych zawodników, a zapowiedzią udanych miesięcy ma być zdobycie Superpucharu. Czy Legię realnie stać na tytuł? WIĘCEJ w artykule Piotra Kamienieckiego.
Trzy lata – tyle zajęło Rycerzom Wiosny, by wrócić w szeregi Ekstraklasy. Ich ostatni epizod nie zakończył się dobrze. Spadli w pierwszym sezonie po awansie. Tym razem ma być jednak inaczej. Klub wyciągnął wnioski z popełnionych błędów, zatrudnił nowego dyrektora sportowego, a kolejną ekstraklasową okazję otrzymuje Kazimierz Moskal, który ponownie wprowadził ŁKS do najwyższej klasy rozgrywkowej. Przy alei Unii latem nie próżnowano. ŁKS pozyskał kilku wartościowych piłkarzy, co daje uzasadnione nadzieje na sukces. WIĘCEJ w artykule Macieja Ławrynowicza.
W Gliwicach drugie lato z rzędu upłynęło spokojnie, ale trener Aleksandar Vuković do końca drżał będzie o Ariela Mosóra, którego kuszą kluby z Włoch. Wzmocnienia nie były spektakularne, ale powinny wnieść do szatni nieco świeżego powietrza. W poprzednim sezonie Piast z Vukoviciem za sterami punktował bardzo dobrze. Jeśli teraz będzie podobnie – gliwiczanie będą groźni dla wszystkich. Solidnością w PKO Ekstraklasie można dużo ugrać, a solidność to drugie imię wielu piłkarzy Piastunek. WIĘCEJ w artykule Mateusza Migi.
POGOŃ SZCZECIN:
To będzie drugi sezon Jensa Gustafssona w Pogoni. Szczecinianie pierwsze rozgrywki za kadencji Szweda zakończyli na czwartej pozycji. Był to sezon gorszy, niż dwa wcześniejsze, w których Portowcy stawali na najniższym stopniu podium PKO Ekstraklasy. Drużynie należą się jednak pochwały za styl gry. Latem w zespole ze Szczecina nie doszło do wielkich zmian. Tą najpoważniejszą jest odejście Damiana Dąbrowskiego, którego w roli kapitana zastąpił Kamil Grosicki. "Grosik" nie kryje mistrzowskich aspiracji, ale czy Pogoń rzeczywiście jest w stanie powalczyć o tytuł? WIĘCEJ w artykule Macieja Rafalskiego.
PUSZCZA NIEPOŁOMICE:
Nikt nie wierzył, a jednak się udało. Puszcza Niepołomice w pięknym stylu osiągnęła historyczny sukces, pokonując w barażowej batalii o Ekstraklasę Wisłę Kraków i Bruk-Bet Termalikę Nieciecza. Teraz przed nią wielkie wyzwanie, by stawić czoła najlepszym w Polsce. Klub jest skazywany na pożarcie, ale nie tacy już udowadniali, że potrafią sobie radzić z mocniejszymi. Czy ekipa Tomasza Tułacza znów znajdzie sposób na mocniejszych na papierze rywali? Początkowo beniaminek nie będzie mógł skorzystać z atutu własnego boiska, będzie więc jeszcze trudniej. WIĘCEJ w artykule Dominika Pasternaka.
Zbliżający się sezon będzie dla Radomiaka Radom trzecim z rzędu w PKO Ekstraklasie i czwartym w historii klubu. Po ostatniej nieudanej kampanii i walce do końca o utrzymanie apetyty są spore. Zwłaszcza, że Zieloni mają szeroką, mocną kadrę pod dowództwem Constantina Galcy, w którym zarząd pokłada ogromne nadzieje. Oficjalnie mówi się, że Radomiak chce jak najszybciej wywalczyć utrzymanie, choć prawda jest taka, że w Radomiu nieśmiało spoglądają w górną część tabeli. WIĘCEJ w artykule Macieja Ławrynowicza.
Raków Częstochowa po wywalczeniu mistrzostwa Polski czekają kolejne wyzwania. Tym bardziej, że będzie musiał sobie radzić bez postaci, bez których sporo osób nie wyobrażałoby sobie klubu. Mowa oczywiście o Marku Papszunie, którego zastąpił jego dotychczasowy asystent Dawid Szwarga oraz o Ivim Lopezie, który nie zagra w najbliższej rundzie z powodu poważnej kontuzji. Miało być zaciskanie pasa, tymczasem pod Jasną Górą pojawiło się kilku naprawdę ciekawych zawodników, z Sonnym Kittelem na czele. WIĘCEJ o tym, co czeka częstochowian w tym sezonie w artykule Przemysława Chlebickiego.
Coraz więcej uznanych marek wraca do PKO Ekstraklasy. Do nich trzeba zaliczyć 14-krotnego mistrza Polski – Ruch Chorzów. Jego losy nadają się na film. Sześć lat – trzy spadki i trzy awanse. Kibice Niebieskich nie mogą narzekać na nudę. Pytanie, jaka będzie dalsza część tej historii. W kolejnym jej etapie pomóc ma kilku doświadczonych graczy, którzy z Ruchem niegdyś odnosili spore sukcesy: Filip Starzyński czy Michał Buchalik. Jak wypali połączenie rutyny z młodością? WIĘCEJ w artykule Dominika Pasternaka.
Stal Mielec przeszła kadrową rewolucję. Tym razem celem nie jest działanie krótkoterminowe, a stabilizacja. Nowe nazwiska na papierze jednak nie powalają. Niektóre, jak choćby reprezentant Malty, Matthew Guillaumier, trącą egzotyką. Inne, jak Łukasz Wolsztyński czy Konrad Jałocha, wydają się wyciągnięte z ligowej zamrażarki. Przed klubem kolejny trudny sezon. Jeśli uda się go przetrwać, może oznaczać to duży krok w rozwoju Stali. Jedno jest pewne: Kamil Kiereś będzie miał ręce pełne roboty. WIĘCEJ w artykule Dominika Pasternaka.
ŚLĄSK WROCŁAW:
W 2012 roku na listach przebojów królował PSY z utworem "Gangnam Style". W tym samym roku w Ekstraklasie triumfował Śląsk Wrocław. Jedenaście lat później oba podmioty mogą tylko odcinać kupony od dawnej popularności. WKS był niegdyś kandydatem do czołowych miejsc w lidze, a dziś jest jednym z naczelnych pretendentów do spadku. Dwa razy z rzędu cudem uniknął relegacji, ale nie chce iść śladem znanych marek: Wisły Kraków czy Lechii Gdańsk. Nowy sezon rodzi nowe oczekiwania, aczkolwiek sparingi nie zwiastują we Wrocławiu niczego dobrego. Po tym jak z klubu odszedł John Yeboah, w stolicy Dolnego Śląska wciąż trwają poszukiwania zawodnika, który wejdzie w jego buty. Czy WKS odbije się od dna? Czy trener Jacek Magiera poradzi sobie z wąską kadrą drużyny? Czy w końcu upragniona przez kibiców Trójkolorowych sprzedaż klubu dojdzie do skutku? WIĘCEJ w artykule Bartosza Wieczorka.
WARTA POZNAŃ:
Warta Poznań to ligowiec, którego trudno nie darzyć sympatią. Nie ma wielkiego budżetu, stadionu w swoim mieście czy bogatego zaplecza. Mimo to Zieloni regularnie potrafią utrzeć nosa faworytom – to pokonają Legię, to nie dadzą się Rakowowi. Klub z Wielkopolski rozpoczyna czwarty sezon z rzędu w Ekstraklasie i bodaj po raz pierwszy nie jest wymieniany w gronie kandydatów do spadku. Na Dawida Szulczka i spółkę nadal czeka jednak mnóstwo wyzwań. Na razie są piękne koszulki i zapowiedzi budowy nowego stadionu, ale i tak wszystko, co najważniejsze, wydarzy się na boisku. WIĘCEJ w artykule Jakuba Ptaka.
O ile gracze ŁKS-u nazywani są Rycerzami Wiosny, o tyle piłkarzy Widzewa w sezonie 2022/23 należałoby nazwać rycerzami jesieni. Na wiosnę łodzianie tylko osuwali się w ligowej tabeli, a – co wiemy z serialu pokazującego losy klubu – posada Janusza Niedźwiedzia wisiała na małym, malusieńkim włosku, a w zasadzie na jednej szarży Dominika Kuna. Czy szkoleniowiec, który dostał drugie życie i... nowego prezesa, poprawi wynik z poprzedniego sezonu? Kluczowi będą... ci sami piłkarze. WIĘCEJ w artykule Jakuba Pobożniaka.
ZAGŁĘBIE LUBIN:
Waldemar Fornalik w poprzednich klubach był gwarancją walki o czołowe miejsca. Czy w tym sezonie powtórzy świetne wyniki z Ruchu i Piasta w Zagłębiu Lubin? Inne aspiracje, kilka ciekawych ruchów transferowych, ale i odejście grającego w klubie przez ponad siedem lat Filipa Starzyńskiego oraz kluczowego w poprzednich rozgrywkach Łukasza Łakomego, który Zagłębie zamienił na Young Boys Berno. Co czeka ekipę z Dolnego Śląska? WIĘCEJ w artykule Przemysława Chlebickiego.
Początek rozgrywek PKO Ekstraklasy już w najbliższy piątek. Sezon zainauguruje spotkanie Warty Poznań z Pogonią Szczecin. Rozgrywki potrwają do 25 maja 2024 roku. Mistrza możemy poznać jednak i wcześniej. Oby ten sezon dostarczył i kibicom, i zawodnikom, i trenerom sporo satysfakcji i momentów do zapamiętania. A karuzela trenerska niech nie rusza zbyt szybko. Bo jak ruszy, zwykle trudno ją zatrzymać. Wszystko, co powinniście wiedzieć o PKO Ekstraklasie znajdziecie na stronie TVPSPORT.PL. Niech wygra najlepszy!