| Motorowe / Żużel

Power ranking przed PGE Ekstraliga 2024. Lublin znowu w mistrzowskiej koronie?

Czy żużlowcy z Lublina obronią w sezonie 2024 mistrzowski tytuł? (fot. PAP)
Czy żużlowcy z Lublina obronią w sezonie 2024 mistrzowski tytuł? (fot. PAP)
Frank Dzieniecki, Krzysztof Lenarczyk, Mateusz Włosek

Koniec oczekiwania, powraca najlepsza żużlowa liga świata! Jak zwykle w PGE Ekstralidze zimą nie zabrakło transferów, zmian personalnych i kilku solidnych przetasowań. Jak wpłynie to na układ sił? Czy mistrzowski tytuł pozostanie na dłużej w Lublinie? Czy GKM Grudziądz w końcu awansuje do fazy play-off? Dla kogo walka o medale, a kto będzie do ostatnich kolejek bronić się przed relegacją z ligi?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
"Kibice muszą mieć swoich herosów". Polski prezes odmienił zasłużony klub

Czytaj też

Michał Drymajło (fot. archiwum prywatne)

"Kibice muszą mieć swoich herosów". Polski prezes odmienił zasłużony klub

Żużel, PGE Ekstraliga 2024. Power ranking według TVPSPORT.PL [WSTĘP]

To będzie wielka żużlowa uczta. Sezon 2024 zapowiada się niezwykle ciekawie, a realnych kandydatów do zajęcia miejsca na ligowym podium jest co najmniej pięciu. Na papierze wyklarował się jeden główny faworyt do mistrzowskiej korony, ale tor i tak zweryfikuje wszystkie przewidywania. Równie pasjonująca będzie walka o utrzymanie się w gronie najlepszych drużyn w kraju. Beniaminek z Zielonej Góry zbudował naprawdę solidny skład i zamierza przełamać niekorzystny trend z poprzednich sezonów. Jak to wszystko widzi redakcja TVPSPORT.PL? Przedstawiamy power ranking PGE Ekstraligi. Znajdziecie w nim opinie ekspertów, analizy, przewidywania oraz składy i ligowy terminarz.

"Kibice muszą mieć swoich herosów". Polski prezes odmienił zasłużony klub

Czytaj też

Michał Drymajło (fot. archiwum prywatne)

"Kibice muszą mieć swoich herosów". Polski prezes odmienił zasłużony klub

8. NovyHotel Falubaz Zielona Góra

Beniaminek spod znaku Myszki Miki wraca do najwyższej klasy rozgrywkowej po dwóch latach nieobecności i ma przed sobą jasny cel, którego nie udało osiągnąć się poprzednikom – utrzymanie. Ma w tym pomóc swoisty talizman, a więc Jarosław Hampel. Jeden z najbardziej doświadczonych żużlowców w całej stawce w poprzednim sezonie został drużynowym mistrzem Polski z Motorem Lublin, a z nim w składzie jeszcze żadna ekipa nie spadła z Ekstraligi. Formacja seniorska Falubazu nie odstaje od innych zespołów, a zielonogórzanie będą mogli postraszyć m.in Przemysławem Pawlickim i Rasmusem Jensenem, którzy w poprzednim sezonie na zapleczu elity wykręcili średnie biegopunktowe na poziomie ponad 2,3.

Do tego dodajemy mającego dużo do udowodnienia po jednorocznej przygodzie w Sparcie Wrocław Piotra Pawlickiego i dostajemy prawdziwy mix nieprzewidywalności. Duże znaki zapytania to także pozycja U-24, obsadzona przez Jana Kvecha i Michała Curzytka. Czecha czeka trudny sezon, w którym będzie uczestnikiem cyklu Grand Prix i nie wiadomo, jak poradzi sobie równolegle na ekstraligowych torach. Podobne pytanie o formę dotyczy juniorów, a więc Oskara Hurysza i Krzysztofa Sadurskiego. Oni jednak liznęli już nieco ścigania z najlepszymi. Czy ta mieszanka rutyny i młodzieńczego polotu da Falubazowi upragnione utrzymanie?


Opinia eksperta: Rafał Darżynkiewicz

TVP Sport

Zielonogórzanie jako beniaminek zrobili niemal wszystko, co na rynku transferowym było możliwe, by zbudować skład dający możliwość utrzymania się w PGE Ekstralidze. Pozyskanie Piotra Pawlickiego i Jarosława Hampela to realne wzmocnienia. W zespole pozostali odbudowany przy W69 Przemysław Pawlicki i Rasmus Jensen. Mocna czwórka, ale brak asa. Być może właśnie to będzie atutem, bo każdy z wymienionych zawodników może asem-liderem być. Problemem Falubazu są pozostałe formacje. Jan Kvech wskakuje na głęboką i nieznaną wodę. Czech zadebiutuje w PGE Ekstralidze i wystartuje w Speedway Grand Prix, a ma dopiero 22 lata. Może sobie nie poradzić. Formacja juniorska też do najsilniejszych nie należy, ale od czego w Zielonej Górze jest Piotr Protasiewicz. Dyrektor sportowy już w poprzednim sezonie pokazał, że potrafi zawodnika zbudować, ale i odbudować. "Mam drużynę charakterów, taką chciałem i w taką wierzę" - podkreśla człowiek orkiestra w zielonogórskim klubie. Falubaz po niełatwej walce powinien zachować miejsce w elicie.

Jarosław Hampel ma być w tym sezonie liderem Falubazu (fot. PAP)
Jarosław Hampel ma być w tym sezonie liderem Falubazu (fot. PAP)
Młody talent polskiego żużla: nie zawsze jest dobrze i kolorowo

Czytaj też

Kacper Pludra (fot. 400

Młody talent polskiego żużla: nie zawsze jest dobrze i kolorowo

7. ZOOleszcz GKM Grudziądz

Czy to będzie ten sezon? Czy GKM w końcu pojedzie na miarę oczekiwań swoich kibiców i zamelduje się w fazie play-off? Zmian w Grudziądzu było w porównaniu z pozostałymi ekipami sporo. Klub nie zdecydował się na przedłużenie współpracy z Nickim Pedersenem, który po raz pierwszy w życiu opuścił PGE Ekstraligę. Przy Hallera nie będzie się już ścigać także Gleb Czugunow. Rosjanin z polskim paszportem kompletnie zawiódł i nie spełnił pokładanych w nim nadziei. 

W ich miejsce ściągnięto australijski duet w osobach Jasona Doyle'a i Jaimona Lidseya. Pierwszy z nich dwa ostatnie sezony kończył ze średnią punktową poniżej dwóch i jeżeli GKM marzy o pierwszej szóstce, to Doyle musi znowu stać się czołowym jeźdźcem ligi. W duecie z Maxem Fricke'm może dać grudziądzkim fanom wiele radości.

Reszta składu po prostu nie zachwyca. Wadim Tarasienko, wspomniany Lidsey i debiutujący w gronie seniorów Kacper Pludra nie są żadną gwarancją 8-9 punktów zdobytych na mecz. Formacja juniorska również nie będzie zapewne rozdawać w lidze kart. Chociaż tutaj zauważalny jest nieustanny progres pod okiem trenera Roberta Kościechy. W power rankingu TVPSPORT.PL GKM ponownie jednak poza play-offami.


Opinia eksperta: Rafał Gurgurewicz

GuruStats.pl

Klub z Grudziądza postawił w tym roku na polsko-australijski mix. Jestem ciekawy co wyniknie z tej mieszanki, bo granica pomiędzy play-offami a spadkiem wydaje się być bardzo cienka. Sytuacja może być podobna do tej z 2021 roku, kiedy kluczowe okazały się punkty zdobyte u siebie z teoretycznie silniejszymi rywalami. Przedsezonowe jazdy pokazały, że grudziądzanie mają jeszcze sporo pracy nad dopasowaniem się do domowego toru. Na obcych obiektach dyspozycja zawodników GKM-u, a zwłaszcza Maxa Fricke’a i Jasona Doyle’a, wyglądała za to bardzo obiecująco. Myślę, że ten zespół będzie stawał się silniejszy wraz z biegiem sezonu, kiedy więcej doświadczenia zbierze Kevin Małkiewicz, z miejscowym torem zrozumie się Jaimon Lidsey i większą liczbę startów w pozostałych rozgrywkach dostanie Kacper Pludra. Moim zdaniem los GKM-u będzie ważył się do ostatniej rundy i domowego spotkania z Włókniarzem, a sytuacja w tabeli może być tak zacięta, że wygrana zapewni play-offy, a porażka spowoduje spadek.

Młody talent polskiego żużla: nie zawsze jest dobrze i kolorowo

Czytaj też

Kacper Pludra (fot. 400

Młody talent polskiego żużla: nie zawsze jest dobrze i kolorowo

Max Fricke – kluczowa postać w grudziądzkiej układance (fot. PAP)
Max Fricke – kluczowa postać w grudziądzkiej układance (fot. PAP)

6. Fogo Unia Leszno

Przed 14-krotnymi mistrzami Polski sezon pełen wrażeń i niepewności. Po odejściu jednego z głównych konstruktorów wieloletnich sukcesów klubu – Piotra Barona – jako szkoleniowiec zadebiutuje Rafał Okoniewski. Nadrzędnym celem tego wybitnego niegdyś startowca będzie poprawa wyjścia spod taśmy jego podopiecznych, a talentu im nie brakuje. Dwaj juniorzy, czyli Damian Ratajczak i Antoni Mencel, mieli już szansę posmakować ekstraligowego ścigania. Na uwagę zasługuje pierwszy z wymienionych, który w nadchodzących rozgrywkach powinien królować wśród zawodników do 21. roku życia. Ta formacja to jeden z mocniejszych elementów Byków, obok zestawienie seniorskiego. 

Liderem leszczynian pozostanie wykręcający w poprzednich sezonach nieziemskie średnie biegopunktowe Janusz Kołodziej. 39-latek zmagał się ostatnio z kontuzją po jednym ze sparingów, ale będzie gotowy na inaugurację. Nieco więcej niż w poprzednim sezonie musi dać z siebie Bartosz Smektała, z kolei Grzegorz Zengota z pewnością będzie chciał udowodnić, że na nowo zadomowił się w elicie po zeszłorocznym powrocie. Zamiana pikującego Chrisa Holdera na Andrzeja Lebiediewa, czyli najjaśniejszy punkt spadkowicza z Ekstraligi, to logiczny i dobry ruch, który powinien się obronić. Jedyna niewiadoma? Chimeryczny Keynan Rew (U24), który miniony sezon spędził na wypożyczeniu w pierwszoligowym Wybrzeżu Gdańsk.


Opinia eksperta: Mateusz Wróblewski

Interia Sport

W tak złym położeniu, jak przed obecnym sezonem Unia Leszno nie była dawno. Mizerny na papierze skład, niepewna dyspozycja lidera, Janusza Kołodzieja, który walczy z urazem mostka to gotowa recepta na walkę o utrzymanie w lidze. Na szczęście dla Unii, u progu sezonu Falubaz wygląda gorzej, niż źle. Unia ma sprzyjający terminarz, ale trzeba go wykorzystać i wygrać na inaugurację z Włókniarzem, a następnie w trzeciej kolejce z Falubazem. Jeśli do tego uda się dołożyć dobry wynik w Grudziądzu, można będzie myśleć nawet o czymś więcej niż tylko utrzymanie.

Kluczową w tym wszystkim będzie postawa juniorów, którzy mają potencjał, ale od kilku sezonów nie potrafią "odpalić". Leszczynianie powinni wymagać zdecydowanie więcej niż w zeszłym sezonie od Bartka Smektały, a odpalić może Andrzej Lebiediew. Na pewno notowania Unii stoją wyżej, niż GKM-u i Falubazu.

Janusz Kołodziej i Antoni Mencel. Niekwestionowana legenda Unii w rozmowie z utalentowanym juniorem (fot. PAP)
Janusz Kołodziej i Antoni Mencel. Niekwestionowana legenda Unii wraz z jej nadzieją na przyszłość (fot. PAP)
Dominatorzy! Polacy trzeci raz z rzędu mistrzami Europy

Czytaj też

Reprezentacja Polski wygrała DME w Grudziądzu (fot. PAP)

Dominatorzy! Polacy trzeci raz z rzędu mistrzami Europy

5. KS Apator Toruń

Brązowy medal mistrzostw Polski 2023, a zarazem pierwszy medal Apatora Toruń od 2016 roku to... ogromny sukces. Sukces trudny do powtórzenia. Ale w Toruniu wierzą, że to może się zdarzyć. Każda z drużyn 1-5 power rankingu TVPSPORT.pl może stanąć na podium ligi. Co przemawia więc za Apatorem? Utrzymanie liderów i ich świetny start sezonu. Robert Lambert w końcu czuje się pewnie jako toruński anioł. A Emil Sajfutdinow... to Emil Sajfutdinow. Za Bartoszem Zmarzlikiem drugi najlepszy zawodnik PGE Ekstraligi. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski to wciąż czołowi rajderzy kraju. Mimo tego, że zawodzili w zeszłym sezonie. To jednak Wiktor Lampart może być tym, któremu warto się przyglądać. Odnalazł się na Motoarenie. Przy swoich kapitalnych wyjściach spod taśmy może stanowić siłę Apatora. Najistotniejszy może być jednak trener – Piotr Baron. O czym więcej poniżej rozpisał się Konrad Marzec z SE.

Opinia eksperta: Konrad Marzec

Super Express

Brązowy medal z sezonu 2023 był świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę jak wielkie problemy torunianie mieli na początku rozgrywek PGE Ekstraligi. Udało się zakończyć sezon na podium, choć Patryk Dudek, Robert Lambert i Paweł Przedpełski jechali poniżej oczekiwanego poziomu. Juniorzy byli najgorsi w lidze.

Teraz sparingi i turniej MPPK zakończony srebrnym medalem rozbudzają nadzieje. Prędkość pokazuje Dudek, juniorzy pod wodzą Piotra Barona też wyglądają na motocyklu po prostu lepiej. Osoba Barona, który w Lesznie zamieniał wiele rzeczy w złoto ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli dotrze do głów młodzieżowców, to KS Apator może spokojnie bić się o medale.

Duże znaczenie ma również to, że Robert Lambert ma stabilną sytuację w teamie. Postawił na ludzi z Torunia i wygląda na to, że daje to efekty. Stawiam, że Apator znajdzie się na miejscach 2-4, w zależności od tego, czy potwierdzi dobrą formę z presezonu już w meczach PGE Ekstraligi.

Dominatorzy! Polacy trzeci raz z rzędu mistrzami Europy

Czytaj też

Reprezentacja Polski wygrała DME w Grudziądzu (fot. PAP)

Dominatorzy! Polacy trzeci raz z rzędu mistrzami Europy

Piotr Baron został nowym
Piotr Baron został nowym menedżerem drużyny z Torunia (fot. PAP)

4. Tauron Włókniarz Częstochowa

Seniorski skład Włókniarza nie zmienił się względem sezonu 2023. Jedyna zmiana to odejście Jakuba Miśkowiaka, którego zastąpił Mads Hansen. Na juniorce nie zobaczymy już natomiast Franciszka Karczewskiego, który kontynuować karierę będzie w Bydgoszczy. 

Kluczowe dla zawodników częstochowskiego klubu będzie, najprościej mówiąc, poprawienie wyników z zeszłego roku. Skład Włókniarza na papierze dalej wygląda bardzo dobrze. Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Maksym Drabik i Kacper Woryna - każdy z nich ma papiery na bycie niekwestionowanym liderem zespołu. Sęk w tym, że w tamtym sezonie do tego miana mógł aspirować tylko Madsen. Pozostali seniorzy nie byli w stanie przekroczyć średniej dwóch punktów na bieg. Kiedy jeden z nich w końcu odjeżdżał dobre zawody, gorszy dzień przytrafiał się komuś innemu. I tak praktycznie przez cały rok. Jeśli częstochowianie chcą włączyć się do walki o najwyższe cele muszą być mniej chimeryczni, a bardziej stabilni i przewidywalni, potencjał w końcu jest. Na pozycjach juniorskich powinniśmy obserwować otrzaskanych już z elitą Kajetana Kupca i Kacpra Halkiewicza, chociaż na pierwszą kolejkę w miejsce tego drugiego awizowany został absolutny debiutant Igor Nabiałkowski. Niemniej juniorzy Włókniarza nie będą aspirować do tytułu najlepszych w lidze.

I najważniejsze. Zmiana trenera. Janusz Ślączka zastąpił Lecha Kędziorę. Impuls na tej pozycji może tchnąć w częstochowskie gwiazdy nową, świeżą energię.


Opinia eksperta: Marcin Musiał

Eleven Sports

– "Na papierze" skład Lwów wygląda jak do walki o podium, ale bardziej niż drużyna, to zlepek indywidualności. Zarówno w poprzednim, jak i obecnym sezonie problemem Włókniarza jest to, że gdy tor pasuje dwóm zawodnikom, to zawodzą inni. Jestem przekonany, że mecze z dwucyfrowym dorobkiem w tym sezonie zaliczą Madsen, Michelsen, Woryna i Drabik. Ale trudno mi sobie wyobrazić, by cała czwórka robiła to w jednym spotkaniu. Ten lew wyprowadza ataki łapą, w której nigdy nie ma 4 ostrych pazurów jednocześnie.

Drugim problemem częstochowian jest ich tor. Nie to żeby było z nim coś nie tak. Czasem kapitan Włókniarza, Leon Madsen, zrzuca winę za porażki, na fakt, że nawierzchnia jest inna niż na treningach. Po pierwsze to nieprofesjonalne, bo żużlowcy takiej klasy, powinni odnaleźć się na każdym torze. Po drugie, owal przy Olsztyńskiej jest powtarzalny, do tego stopnia, że rozpracowały go już niemal wszystkie ekstraligowe ekipy. I nie da się tej nawierzchni robić inaczej, nie tracąc na widowisku. Tor długi i szeroki, rywalom dobrze znany, sprzyja wyprzedzaniu na dystansie. A o tym decyduje prędkość, której Madsenowi, Michelsenowi i Worynie zwyczajnie czasem brakuje. Włókniarz namiesza w rundzie zasadniczej, wzorem lat poprzednich będzie w stanie nawet wygrywać na wyjazdach, ale w play-offach uzna wyższość innego ćwierćfinalisty, który wykorzysta brak atutu toru gospodarzy. Typuję miejsce piąte.

Madsen, Drabik i Woryna
Madsen, Drabik i Woryna – jaki to będzie dla nich sezon? (fot. PAP)
Przed nim debiutancki sezon w Grand Prix. "Klucz jest jeden"

Czytaj też

Szymon Woźniak (fot. PAP)

Przed nim debiutancki sezon w Grand Prix. "Klucz jest jeden"

3. ebut.pl Stal Gorzów 

Poprzedni sezon miał być dla gorzowskiej Stali swego rodzaju momentem przejściowym. Odejście Bartosza Zmarzlika wiązało się ze sporą przebudową, a na gorzowian mało kto stawiał w kontekście walki o medale. Ostatecznie skończyło się porażką w ćwierćfinale, na którą gigantyczny wpływ miały jednak kontuzje Andersa Thomsena i Szymona Woźniaka. 

Gorzowianie udowodnili w tamtym roku, że mają trójkę stabilnych liderów, którzy również w nadchodzących rozgrywkach powinni wziąć na siebie ciężar zdobywania punktów. Wspomniani Thomsen i Woźniak wraz z Martinem Vaculikiem stanowią tercet, którego kilku ligowych rywali może Stali tylko pozazdrościć. Zamiana Wiktora Jasińskiego na Jakuba Miśkowiaka to również transfer z kategorii tych "in plus".

Znaki zapytania z pewnością można postawić przy formacji juniorskiej i drugim polskim seniorze. Oskar Paluch powinien przywozić ważne punkty, ale czy dostanie odpowiednie wsparcie w osobie Jakuba Stojanowskiego? Jeżeli Oskar Fajfer, który był odkryciem sezonu 2023, utrzyma wysoką dyspozycję z minionej kampanii, Stal będzie mogła skutecznie powalczyć o medale i po roku posuchy powrócić na ligowe podium.


Opinia eksperta: Przemysław Ciućka

Eska Gorzów

– Stal Gorzów przez wielu jest uważana za faworyta do zajęcia miejsca na podium PGE Ekstraligi. Ja się z tymi opiniami zgadzam, ale gdy widzę przedsezonową formę gorzowskich zawodników, to mój optymizm nieco maleje. Wydaje mi się, że wiele będzie zależeć od nowego nabytku, Jakuba Miśkowiaka oraz juniorów. Jak wiemy, od wielu lat krąży legenda o Miśkowiaku, że ten zawodnik zaczyna jechać na swoim poziomie tylko wtedy, gdy temperatura jest wysoka. Przy tym nazwisku stawiam mały znak zapytania i to samo tyczy się młodzieżowców, którzy – umówmy się – nie są najlepsi w całej lidze. Liderzy powinni pojechać na swoim wysokim poziomie. Kluczem do wygrywania spotkań u siebie będzie przygotowanie toru, nad którym czuwa Stanisław Chomski. Trener potrafi wykrzesać ze swoich zawodników absolutne maksimum i tak też powinno być w tym sezonie.

Przed nim debiutancki sezon w Grand Prix. "Klucz jest jeden"

Czytaj też

Szymon Woźniak (fot. PAP)

Przed nim debiutancki sezon w Grand Prix. "Klucz jest jeden"

Dla Andersa Thomsena będzie to szósty sezon w barwach gorzowskiej Stali (fot. PAP)
Dla Andersa Thomsena będzie to szósty sezon w barwach gorzowskiej Stali (fot. PAP)

2. Betard Sparta Wrocław

Co by było, gdyby... We Wrocławiu muszą zapomnieć o zeszłorocznym finale, gdzie storpedowana kontuzjami Betard Sparta nie była w stanie przeciwstawić się lubelskiemu walcowi. Teraz... ponownie są murowanym kandydatem do zdobycia medalu. We Wrocławiu jednak wciąż mają apetyt na tytuł mistrzowski. Betard Sparta wydaje się jedynym klubem, który może stanąć na drodze Orlen Oil Motoru. Przejście w wiek seniorski Bartłomieja Kowalskiego wymusiło pewne zmiany. Klub opuścił Piotr Pawlicki. W Betard Sparcie oczekiwano od niego więcej. Przetasowania w formacji juniorskiej często nie są dobrym znakiem. Spartanie jednak wierzą mocno w Jakuba Krawczyka. Czy to będzie TEN ROK?


Opinia eksperta: Maciej Markowski

Eleven Sports

– Betard Sparta może śmiało stawić czoła lublinianom. Skład z zeszłego roku został zachowany, z wyjątkiem juniora – Jakuba Krawczyka, który z pewnością ma potencjał na zostanie najlepszym młodzieżowcem ligi. Wiele do udowodnienia mają Woffinden i Janowski. Na swoim poziomie chcieliby pozostać Łaguta i Bewley, a do tego Kowalski, który mocno wszedł w sezon.

Tai Woffinden z pewnością liczy na poprawę swojej średniej biegowej z zeszłego sezonu (fot. PAP)
Tai Woffinden z pewnością liczy na poprawę swojej średniej biegowej z zeszłego sezonu (fot. PAP)

1. Orlen Oil Motor Lublin

Wszystko wskazuje na to, że kibicowskie łzy po odejściu Jarosława Hampela zostaną otarte... trzecim złotym drużynowego mistrza Polski. W Lublinie kapitanem mianowano Bartosza Zmarzlika – najlepszego żużlowca świata, dla którego będzie to już drugi sezon w Kozim Grodzie. Na pozycję seniorską wskoczy Mateusz Cierniak. Dodatkowo do składu został dokooptowany najlepszy zawodnik 1. ligi, będący jeszcze juniorem – Wiktor Przyjemski. Co może pójść nie tak, skoro w drużynie obecni są: czterokrotny indywidualny mistrz świata na żużlu, dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów, wicemistrz świata i złotego dziecko bydgoskiego speedwaya? Jedynym znakiem zapytania pozostaje Jack Holder, dla którego zeszły sezon był dotychczas najlepszym w życiu w PGE Ekstralidze. W Lublinie zbudowano jedną z najlepszych ekip w historii. A formacja juniorska Bańbor-Przyjemski pozwala wierzyć, że nawet w obliczu kontuzji jednego z żużlowców... bez większego problemu sięgną po kolejny medal. Najpewniej złoto.


Opinia eksperta: Grzegorz Chyliński 

Radio Freee (audycja Pięć Jeden)

– Wielu ekspertów twierdzi, że Motor Lublin jest murowanym kandydatem do złota. Patrząc na skład i na formę z ubiegłego sezonu, tak może być. W klubie doszło tylko do ewolucji (a nie rewolucji jak w zeszłym roku), ale z rozdawaniem medali na początku sezonu byłbym ostrożny. W Lublinie jest aż czterech stałych uczestników SGP, a to może mieć wpływ na ich formę w trakcie sezonu. Znakiem zapytania jest też postawa Wiktora Przyjemskiego, który (jak sam podkreśla) ma zazwyczaj trudny początek sezonu. Kluczowa będzie forma Mateusza Cierniaka, który w tym sezonie staruje już jako senior. Z drugiej mocny początek sezonu Bartka Zmarzlika i dobre wyniki w pierwszych turniejach Dominika Kubery mówią jedno: Motor będzie trudno zatrzymać w tym sezonie.

Dominik Kubera: nie warto jechać na zawody z myślą o przegranej
Dominik Kubera (fot.
Dominik Kubera: nie warto jechać na zawody z myślą o przegranej

Żużel, PGE Ekstraliga 2024 – power ranking przed sezonem wg TVPSPORT.PL [KTO WYGRA?]

1. Orlen Oil Motor Lublin

2. Betard Sparta Wrocław

3. ebut.pl Stal Gorzów

4. Tauron Włókniarz Częstochowa

5. KS Apator Toruń

6. Fogo Unia Leszno

7. ZOOleszcz GKM Grudziądz

8. NovyHotel Falubaz Zielona Góra

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! O której żużel w Warszawie?

Czytaj też

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! Kiedy oglądać żużel? (fot. PAP)

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! O której żużel w Warszawie?

Żużel, PGE Ekstraliga 2023. Składy drużyn:

dane WP Sportowefakty.pl

NovyHotel Falubaz Zielona Góra (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy: 

-> Jarosław Hampel Polska 1982 1,934

-> Piotr Pawlicki Polska 1994 1,701

-> Przemysław Pawlicki Polska 1991 2,412 (1.Liga)

-> Rasmus Jensen Dania 1993 2,333 (1. Liga)

U24:

-> Jan Kvech Czechy 2001 1,821 (1. Liga)

-> Michał Curzytek Polska 2002 1,600 (1.Liga)

Juniorzy: 

-> Oskar Hurysz Polska 2005 1,684 (1. Liga, niesklasyfikowany)

-> Maksymilian Kręcisz Polska 2007 brak

-> Mateusz Łopuski Polska 2007 brak

-> Kacper Rychliński Polska 2004 brak

-> Krzysztof Sadurski Polska 2003 1,120

Menedżer:

-> Tomasz Szymankiewicz

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! O której żużel w Warszawie?

Czytaj też

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! Kiedy oglądać żużel? (fot. PAP)

Pierwszy wyścig GP 2024 w Polsce! O której żużel w Warszawie?

Za Rasmusem Jensenem świetny sezon na pierwszoligowych torach. Jak będzie w PGE Ekstralidze? (fot. PAP)
Za Rasmusem Jensenem świetny sezon na pierwszoligowych torach. Jak będzie w PGE Ekstralidze? (fot. PAP)

ZOOleszcz GKM Grudziądz (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Wadim Tarasienko Polska 1994 1,692

-> Jaimon Lidsey Australia 1999 1,622

-> Max Fricke Australia 1996 2,000

-> Jason Doyle Australia 1985 1,987

U24:

-> Kacper Pludra Polska 2002 1,393

Juniorzy:

-> Kacper Łobodziński Polska 2004 1,000

-> Jan Przanowski Polska 2007 brak

-> Oliwier Kazimierski Polska 2006 brak

-> Kevin Małkiewicz Polska 2007 0,760 (niesklasyfikowany)

-> Kacper Warduliński Polska 2006 0,200 (2. Liga, niesklasyfikowany)

Trener:

-> Robert Kościecha

Fogo Unia Leszno (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Janusz Kołodziej Polska 1984 2,333

-> Grzegorz Zengota Polska 1988 1,804

-> Bartosz Smektała Polska 1998 1,654

-> Andrzej Lebiediew Łotwa 1994 1,697

U24:

-> Keynan Rew Australia 2003 1,667 (1.Liga)

-> James Pearson Australia 2005 0,250 (2. Liga, niesklasyfikowany)

-> Nazar Parnicki Ukraina 2006 0,769 (niesklasyfikowany)

-> Tate Zischke Australia 2005 brak

Juniorzy: 

-> Hubert Jabłoński Polska 2006 0,769 (niesklasyfikowany)

-> Antoni Mencel Polska 2005 0,796

-> Damian Ratajczak Polska 2005 1,182

-> Krzysztof Skorczyk Polska 2007 brak

-> Kuba Wojtynka Polska 2008 brak

-> Jakub Żurek Polska 2007 brak

-> Marcel Juskowiak Polska 2008 brak

Menedżer:

-> Rafał Okoniewski

Grzegorz Zengota w sezonie 2024 będzie chciał potwierdzić, że jego miejsce jest w PGE Ekstralidze (fot. PAP)
Grzegorz Zengota w sezonie 2024 będzie chciał potwierdzić, że jego miejsce jest w PGE Ekstralidze (fot. PAP)

KS Apator Toruń (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Patryk Dudek Polska 1992 1,763

-> Robert Lambert Wielka Brytania 1998 1,902 

-> Paweł Przedpełski Polska 1995 1,506

-> Emil Sajfutdinow Polska 1989 2,443

U24:

-> Wiktor Lampart Polska 2001 1,351

Juniorzy: 

-> Mateusz Affelt Polska 2006 0,528

-> Jakub Breński Polska 2008 brak

-> Antoni Kawczyński Polska 2008 brak

-> Krzysztof Lewandowski Polska 2005 0,754

-> Oskar Rumiński Polska 2006 0,222 (niesklasyfikowany)

-> Borys Słomczewski Polska 2007 brak

Menedżer: 

-> Piotr Baron

Tauron Włókniarz Częstochowa (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Maksym Drabik Polska 1998 1,840

-> Leon Madsen Dania 1988 2,250

-> Mikkel Michelsen Dania 1994 1,981

-> Kacper Woryna Polska 1996 1,554

U24:

-> Mads Hansen Dania 2000 1,926 (1. Liga)

-> Anton Karlsson Szwecja 2000 brak

-> Andrij Rozaluk Ukraina 2000 brak

Juniorzy: 

-> Igor Nabiałkowski Polska 2007 brak

-> Bartosz Śmigielski Polska 2007 brak

-> Szymon Wolski Polska 2006 brak

-> Cezary Mercik Polska 2007 brak

-> Szymon Ludwiczak Polska 2007 brak

-> Kajetan Kupiec Polska 2005 0,935

-> Kacper Halkiewicz Polska 2007 0,625 (niesklasyfikowany)

Trener: 

-> Janusz Ślączka

Przed Januszem Ślączką nowe trenerskie wyzwanie w Częstochowie (fot. PAP)
Przed Januszem Ślączką nowe trenerskie wyzwanie w Częstochowie (fot. PAP)

ebut.pl Stal Gorzów (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Oskar Fajfer Polska 1994 1,763

-> Anders Thomsen Dania 1994 2,155

-> Szymon Woźniak Polska 1993 1,974

-> Martin Vaculik Słowacja 1990 2,274

U24:

-> Jakub Miśkowiak Polska 2001 1,448

-> Mathias Pollestad Norwegia 2004 0,533 (niesklasyfikowany)

Juniorzy:

-> Oskar Paluch Polska 2006 1,365

-> Piotr Piotrowski-Prędki Polska 2007 brak

-> Jakub Stojanowski Polska 2003 0,543 (niesklasyfikowany)

-> Leon Szlegiel Polska 2008 brak

-> Mikołaj Krok Polska 2008 brak

-> Oskar Chatłas Polska 2007 brak

-> Denis Andrzejczak Polska 2008 brak

Trener: 

-> Stanisław Chomski

Betard Sparta Wrocław (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy: 

-> Artiom Łaguta Polska 1990 2,242

-> Tai Woffinden Wielka Brytania 1990 1,963

-> Daniel Bewley Wielka Brytania 1999 2,122

-> Maciej Janowski Polska 1991 1,901

U24:

-> Bartłomiej Kowalski Polska 2002 1,716

-> Francis Gusts Łotwa 2003 1,373 (1.Liga)

Juniorzy: 

-> Nikodem Mikołajczyk Polska 2007 brak

-> Dawid Rybak Polska 2004 brak

-> Filip Seniuk Polska 2007 brak

-> Jakub Wiatrowski Polska 2004 brak

-> Kacper Andrzejewski Polska 2007 0,192 (niesklasyfikowany)

-> Marcel Kowolik Polska 2008 brak

-> Jakub Krawczyk Polska 2004 1,533 (1. Liga)

Trener:

-> Dariusz Śledź

Maciej Janowski (po prawej) i Daniel Bewley (fot. PAP)
Maciej Janowski (po prawej) i Daniel Bewley (fot. PAP)

Orlen Oil Motor Lublin (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2023)

Seniorzy:

-> Jack Holder Australia 1996 2,080

-> Dominik Kubera Polska 1999 2,197

-> Fredrik Lindgren Szwecja 1985 2,052

-> Bartosz Zmarzlik Polska 1995 2,526

U24:

-> Mateusz Cierniak Polska 2002 1,831

Juniorzy:

-> Bartosz Bańbor Polska 2007 0,951

-> Bartosz Jaworski Polska 2007 brak

-> Jan Młynarski Polska 2006 brak

-> Jan Rachubik Polska 2005 brak

-> Szymon Wierzchowski Polska 2008 brak

-> Wiktor Przyjemski Polska 2005 2,500 (1. Liga)

Trener: 

-> Maciej Kuciapa

Menedżer: 

-> Jacek Ziółkowski

Mistrz świata z obsesją wygrywania. "Mam jeszcze sporo do poprawy"

Czytaj też

Bartosz Zmarzlik ma za sobą świetny początek sezonu (fot. PAP).

Mistrz świata z obsesją wygrywania. "Mam jeszcze sporo do poprawy"

Żużel, PGE Ekstraliga 2024. Terminarz fazy zasadniczej

1. kolejka:

12 kwietnia: Betard Sparta Wrocław – NovyHotel Falubaz Zielona Góra (18:00)
12 kwietnia: Fogo Unia Leszno – Tauron Włókniarz Częstochowa (20:30)
14 kwietnia: ZOOleszcz GKM Grudziądz – Orlen Oil Motor Lublin (16:30)
14 kwietnia: ebut.pl Stal Gorzów – KS Apator Toruń (19:15)

2. kolejka:

19 kwietnia: Lublin – Gorzów (18:00)
19 kwietnia: Toruń – Leszno (20:30)
21 kwietnia: Częstochowa – Wrocław (16:30)
21 kwietnia: Zielona Góra – Grudziądz (19:15)

3. kolejka:

26 kwietnia: Lublin – Toruń (18:00)
26 kwietnia: Wrocław – Grudziądz (20:30)
28 kwietnia: Leszno – Zielona Góra (16:30)
28 kwietnia: Gorzów – Częstochowa (19:15)

4. kolejka:

3 maja: Grudziądz – Leszno
3 maja: Toruń – Wrocław
5 maja: Częstochowa – Lublin
5 maja: Zielona Góra – Gorzów

5. kolejka:

17 maja: Wrocław – Leszno
17 maja: Lublin – Zielona Góra
19 maja: Częstochowa – Toruń
19 maja: Gorzów – Grudziądz

6. kolejka:

24 maja: Leszno – Lublin
24 maja: Zielona Góra – Częstochowa
26 maja: Grudziądz – Toruń
26 maja: Wrocław – Gorzów

7. kolejka:

31 maja: Częstochowa – Grudziądz
31 maja: Gorzów – Leszno
2 czerwca: Lublin – Wrocław
2 czerwca: Toruń – Zielona Góra

8. kolejka:

7 czerwca: Lublin – Grudziądz
7 czerwca: Częstochowa – Leszno
9 czerwca: Toruń – Stal Gorzów
9 czerwca: Zielona Góra – Wrocław

9. kolejka:

21 czerwca: Grudziądz – Zielona Góra
21 czerwca: Leszno – Toruń
23 czerwca: Wrocław – Częstochowa
23 czerwca: Gorzów – Lublin

10. kolejka:

5 lipca: Grudziądz – Wrocław
5 lipca: Częstochowa – Gorzów
7 lipca: Toruń – Lublin
7 lipca: Zielona Góra – Leszno

11. kolejka:

19 lipca: Lublin – Częstochowa
19 lipca: Wrocław – Toruń
21 lipca: Leszno – Grudziądz
21 lipca: Gorzów – Zielona Góra

12. kolejka:

26 lipca: Grudziądz – Gorzów
26 lipca: Zielona Góra – Lublin
28 lipca: Leszno – Wrocław
28 lipca: Toruń – Częstochowa

13. kolejka:

2 sierpnia: Lublin – Leszno
2 sierpnia: Częstochowa – Zielona Góra
4 sierpnia: Toruń – Grudziądz
4 sierpnia: Gorzów – Wrocław

14. kolejka:

9 sierpnia: Grudziądz – Częstochowa
9 sierpnia: Leszno – Gorzów
11 sierpnia: Wrocław – Lublin
11 sierpnia: Zielona Góra – Toruń


Żużel, PGE Ekstraliga 2024: terminarz fazy play-off

Ćwierćfinały: 23/25 sierpnia i 1 września
Półfinały: 6/8 i 13/15 września
Mecz o 3. miejsce: 20 i 29 września
Finał: 22 i 29 września

Mistrz świata z obsesją wygrywania. "Mam jeszcze sporo do poprawy"

Czytaj też

Bartosz Zmarzlik ma za sobą świetny początek sezonu (fot. PAP).

Mistrz świata z obsesją wygrywania. "Mam jeszcze sporo do poprawy"

Zmarzlik: w żużlu nigdy nie jest łatwo. Najważniejsze, że Polska górą
Bartosz Zmarzlik
Zmarzlik: w żużlu nigdy nie jest łatwo. Najważniejsze, że Polska górą

Zobacz też
Są powołania! Znamy skład reprezentacji Polski na kolejny mecz
Trener Rafał Dobrucki i reprezentanci Polski (fot. Getty).

Są powołania! Znamy skład reprezentacji Polski na kolejny mecz

| Motorowe / Żużel 
Koszmarny wypadek na Narodowym. Są nowe wieści
Jason Doyle (fot. Instagram/PAP)

Koszmarny wypadek na Narodowym. Są nowe wieści

| Motorowe / Żużel 
Czego zabrakło Polakom? Zadecydowało kilka czynników...
Patryk Dudek i Dominik Kubera za plecami Brady'ego Kurtza (fot. Getty).
tylko u nas

Czego zabrakło Polakom? Zadecydowało kilka czynników...

| Motorowe / Żużel 
Spokój mistrza świata. Wyjątkowa reakcja po słabszym starcie
Z przodu Brady Kurtz, za nim Bartosz Zmarzlik (fot. Getty).
polecamy

Spokój mistrza świata. Wyjątkowa reakcja po słabszym starcie

| Motorowe / Żużel 
Fatalny upadek w Warszawie. Były mistrz świata w szpitalu
Jason Doyle po upadku na PGE Narodowym w Warszawie (fot.PAP)

Fatalny upadek w Warszawie. Były mistrz świata w szpitalu

| Motorowe / Żużel 
Klątwa Narodowego trwa! Australijczycy ograli Polaków
Jack Holder (fot. PAP)

Klątwa Narodowego trwa! Australijczycy ograli Polaków

| Motorowe / Żużel 
Żaden Polak jeszcze nie wygrał na Narodowym. Legenda wskazała powód
Trener Marek Cieślak ocenił szanse Bartosza Zmarzlika (fot. Getty/PAP).
tylko u nas

Żaden Polak jeszcze nie wygrał na Narodowym. Legenda wskazała powód

| Motorowe / Żużel 
Ogromne kontrowersje na PGE Narodowym! Awantura z udziałem Zmarzlika
Bartosz Zmarzlik na czele (fot. Getty Images)

Ogromne kontrowersje na PGE Narodowym! Awantura z udziałem Zmarzlika

| Motorowe / Żużel 
Zmarzlikowi w zdobyciu tytułu MŚ chce przeszkodzić... klubowy kolega
Dwa lata temu Jack Holder i Bartosz Zmarzlik wspólnie stali na podium w Warszawie (fot. Getty).
tylko u nas

Zmarzlikowi w zdobyciu tytułu MŚ chce przeszkodzić... klubowy kolega

| Motorowe / Żużel 
Ten transfer może zmienić układ sił! Hit z udziałem reprezentanta Polski
Dominik Kubera (po lewej, fot. Getty Images)

Ten transfer może zmienić układ sił! Hit z udziałem reprezentanta Polski

| Motorowe / Żużel 
Polecane
Najnowsze
Sześciokrotni medaliści mistrzostw Polski wycofują się z Ekstraklasy!
nowe
Sześciokrotni medaliści mistrzostw Polski wycofują się z Ekstraklasy!
| Piłka ręczna / ORLEN Superliga 
Szczypiorniści Azotów Puławy (fot. ORLEN Superliga / Azoty Puławy)
Raków walczy o tytuł. O której i gdzie oglądać mecz z Widzewem?
Raków – Widzew. O której godzinie i gdzie oglądać transmisję w TV i online? (24.05.2025)
Raków walczy o tytuł. O której i gdzie oglądać mecz z Widzewem?
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Napastnik o krytyce kibiców. "Próbowaliśmy obrócić to w żart"
Piłkarze Lechii Gdańsk (fot. Getty Images)
tylko u nas
Napastnik o krytyce kibiców. "Próbowaliśmy obrócić to w żart"
fot. TVP
Maciej Rafalski
Lech zostanie mistrzem? Relacja na żywo z meczu z Piastem w TVP
Lech – Piast na żywo w TVP. O której dzisiaj mecz 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy? [SKŁADY] (24.05.2025)
Lech zostanie mistrzem? Relacja na żywo z meczu z Piastem w TVP
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
NBA: zwycięstwo "o włos" w finale na Wschodzie
Pacers – Knicks (fot. Getty Images)
NBA: zwycięstwo "o włos" w finale na Wschodzie
| Koszykówka / NBA 
"Inny wymiar". Mistrzyni Europy komplementuje Pajor
Ewa Pajor (fot. Getty Images)
"Inny wymiar". Mistrzyni Europy komplementuje Pajor
Dawid Brilowski
Dawid Brilowski
Kiedy kolejne mecze PKO BP Ekstraklasy? Sprawdź kalendarz sezonu
Terminarz PKO Ekstraklasa 2024/25. Kiedy mecze?
Kiedy kolejne mecze PKO BP Ekstraklasy? Sprawdź kalendarz sezonu
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Do góry