Znakomicie spisali się polscy sędziowie w swoim pierwszym występie w mistrzostwach świata w Katarze. Rywalizacja Francji z Danią była najlepiej dotychczas prowadzonym spotkaniem tego turnieju. Szymon Marciniak z asystentami mogą być pewni nominacji na kolejny mecz, a w takiej formie mogą liczyć, że zostaną w Katarze do końca mistrzostw.
Oczywiście nie da się zmierzyć, zważyć, ani jednoznacznie stwierdzić, który sędzia jest najlepszy czy który mecz był sędziowany najlepiej, bo różny jest stopień trudności różnych meczów i sędziom przytrafiają się bardzo różne sytuacje. Oceny dla sędziów są uznaniowe, oparte na konkretnych kryteriach, ale też niewymiernych. Można jednak – przyjmując kryteria uproszczone – uznać, że to był mecz sędziowany najlepiej lub co najmniej był jednym z kilku meczów najlepszych w wykonaniu sędziów. To akurat nie powinno budzić żadnych wątpliwości.
Kluczową dla meczu decyzję Szymon Marciniak podjął w 20. minucie. Kylian Mbappe biegł za piłką i prawdopodobnie znalazłby się z nią na wprost bramkarza i bramki reprezentacji Danii, ale został nieprzepisowo zatrzymany przez Andreasa Christensena. Duńczyk złapał Francuza i powalił na ziemię. Francuzi domagali się czerwonej kartki, sugerując iż była to sytuacja typu DOGSO (skrót od "Denying an Obvious Goal Scoring Opportunity", czyli pozbawienie oczywistej szansy zdobycia gola). Podbiegający do miejsca przewinienia sędzia z Płocka bardzo czytelnym gestem pokazywał, że blisko Mbappe było jeszcze dwóch innych duńskich obrońców. Zdecydował więc, że był to faul typu SPA (skrót od "Stopping a Promising Attack", czyli zatrzymanie akcji obiecującej – zapowiadającej się korzystnie). Gdyby obrońcy reprezentacji Danii w momencie faulu Christensena na Mbappe byli trochę dalej, dosłownie o dwa-trzy metry, Marciniak pokazałby zapewne kartkę czerwoną.
W pierwszej połowie Polak jeszcze dwa razy pokazywał żółtą kartkę. W 21. minucie Duńczykowi Andreasowi Corneliusowi, a w 43. minucie Francuzowi Julesowi Kounde – obu za faule nierozważne. I na tym kartkowanie się skończyło.
Polski sędzia bardzo dobrze oceniał zdarzenia. Odgwizdywał tylko istotne przewinienia. Kilka razy słusznie nie używał gwizdka, gdy z daleka można było przypuszczać, że mógł być faul, ale na powtórkach było widać, że będący blisko akcji Marciniak wszystko widział bardzo dobrze. Pozwalał na twardą męską walkę ciałem, a interweniował wtedy, gdy pojawiało się zagrożenie zdrowia rywala.
W 27. minucie piłka trafiła sędziego, ale trudno mieć do niego o to pretensje. To był atak Duńczyków, sędzia był za akcją i nie mógł przewidzieć, że Cornelius nagle postanowi zagrać do tyłu akurat tam, gdzie był arbiter. Dlatego Marciniak podyktował rzut sędziowski i przyznał piłkę Duńczykom.
W 32. minucie Danii należał się rzut rożny. Piłka odbijała się między Dayote Upamecano i Jesperem Lindstromem, ale ostatni raz odbiła się od Francuza. Gołym okiem sędziowie nie mogli tego dostrzec, a VAR w takich sytuacjach nie może interweniować. Jest to jednak sytuacja bez żadnego znaczenia dla oceny arbitrów – takie sytuacje, podobnie jak sporne auty (wrzuty), zdarzają się często w wielu meczach.
Znakomicie spisali się w tym meczu nie tylko Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz, ale również Tomasz Kwiatkowski, który zadebiutował w mistrzostwach świata jako sędzia VAR – główny sędzia wideo, czyli szef zespołu sędziów obsługujących system VAR. Wcześniej był członkiem zespołu VAR, ale nie jego szefem.
Polski zespół sędziowski potwierdził, że jest w gronie zaledwie kilku kandydujących do prowadzenia najważniejszych meczów mistrzostw świata w Katarze. Możliwa jest nominacja dla Polaków nawet na finał, ale to akurat zależy nie tylko od formy Marciniaka i spółki. To zależy również od tego, jak ułoży się ten turniej, jak ułożą się relacje arbitrów z poszczególnymi reprezentacjami, od tego, które drużyny i z których kontynentów wystąpią w finale, a także od tak zwanej sportowej dyplomacji i polityki, która ze sportem ma niewiele wspólnego.
Studio przed tym występem biało-czerwonych rozpocznie się o 18:35 w TVP Sport i internecie. Transmisja meczu na żywo w TVP 1, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej i Smart TV. Komentatorami będą Jacek Laskowski oraz Robert Podoliński.
Spotkanie w internecie dostępne w czterech wersjach dźwiękowych: polskiej, angielskiej, z audiodeskrypcją oraz bez komentarza. Można oglądać je również w alternatywnym streamie ze stadionu. W TVP Sport transmisja łączona z obu meczów ostatniej kolejki grupy C.
Bilans meczów Polska – Argentyna
11 meczów; 3 zwycięstwa Polski, 2 remisy, 6 porażek; bramki: 12-18
Nie działa transmisja meczu MŚ 2022? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Kiedy mecz: środa, 30 listopada o godzinie 20:00
O której i gdzie transmisja: od 18:35 w TVP Sport, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 19:45 w TVP 1,
Kto skomentuje mecz: Jacek Laskowski, Robert Podoliński (PL), John Roder, Casey Stoney (EN), Kamil Kania (AD)
Prowadzący studio: Mateusz Borek (Katar), Mariusz Jankowski (Warszawa)
Goście/eksperci: Jakub Wawrzyniak, Kamil Kosowski, Jerzy Brzęczek, Kazimierz Węgrzyn (Katar), Marek Papszun, Łukasz Trałka, Bartłomiej Rabij i Rafał Ulatowski (Warszawa)
Reporterzy: Jacek Kurowski, Szymon Borczuch, Patryk Ganiek, Jan Sławiński
-> Plan transmisji mistrzostw świata
-> Komentatorzy TVP [rozpiska na mecze fazy grupowej]
-> Lista programów i magazynów
-> Składy wszystkich reprezentacji [LISTA]
-> Piłkarze PKO Ekstraklasy na mistrzostwach świata
-> Stadiony mistrzostw świata w Katarze
-> Sędziowie mistrzostw świata w Katarze
-> Koszulki. Oficjalne stroje reprezentacji na MŚ w Katarze
-> Zwycięzcy poprzednich edycji mistrzostw świata [HISTORIA]
-> Oficjalne piłki mistrzostw świata [HISTORIA]
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.