Szymon Marciniak i Daniele Orsato z Włoch zaprezentowali najwyższy poziom sędziowania w drugiej kolejce fazy grupowej mistrzostw świata. Najgorzej wypadł Mario Escobar z Gwatemali.
Escobar popełnił sporo błędów, w tym poważny, rażący w łatwej do oceny sytuacji. W meczu Walia – Iran bramkarz Walii Wayne Hennessey wybiegł kilkanaście metrów poza pole karne, aby zatrzymać akcję Irańczyków. Tam dosłownie staranował Mehdiego Taremiego. Walijczyk powinien dostać od razu bezpośrednią czerwoną kartkę. I to z dwóch powodów. Po pierwsze: był to gwałtowny, rażący, bardzo niebezpieczny dla zdrowia rywala faul, ponieważ Hennessey powalił ciałem Taremiego i kolanem trafił w głowę. Po drugie: faulując Irańczyka, Walijczyk odebrał mu oczywistą możliwość zdobycia gola. Mimo to sędzia z Gwatemali pokazał mu tylko żółtą kartkę. Na szczęście czuwał sędzia wideo, Kanadyjczyk Drew Fischer, który w tym meczu szefował zespołowi VAR. Wezwał Escobara do monitora, dzięki czemu błąd został naprawiony i Hennessey zobaczył czerwoną kartkę. Występ Escobara można uznać za najsłabszy ze wszystkich dotychczasowych. Turniej dla niego już raczej się skończył.
Na drugim biegunie są Szymon Marciniak (Francja – Dania) i Włoch Daniele Orsato (w drugiej kolejce prowadził mecze Argentyna – Meksyk, wcześniej sędziował mecz otwarcia Katar – Ekwador). Obaj prowadzili swoje mecze znakomicie i zdecydowanie mogą się spodziewać nominacji na kolejne mecze. Bliżej finału wydaje się być Polak, ponieważ Orsato jest… Włochem, a jego rodacy prowadzili już mecze mistrzostw świata w latach 2002 roku i 2014. Tyle że do końca turnieju jeszcze całkiem daleko, a za nimi jest całkiem liczna "grupa pościgowa". To arbitrzy, którzy sędziowali bardzo dobrze, ale każdemu z nich zdarzyło się coś drobnego, co nie pozwala nazwać ich meczów prowadzonymi wzorowo.
Salwadorczyk Ivan Barton już drugi mecz sędziował znakomicie, tylko że jego asystenci po raz drugi znacząco obniżyli ocenę pracy tego zespołu sędziowskiego. Z kolei Alireza Faghani z Iranu świetnie prowadził mecz Portugalia – Urugwaj, ale podyktował niezwykle kontrowersyjny rzut karny, co do którego bardzo podzielone zdania mają zarówno piłkarze, trenerzy, kibice, jak i sami sędziowie. Środowisko arbitrów z zainteresowaniem wyczekuje, jak jego decyzję oceni FIFA i jaki los spotka Irańczyka. Anglik Anthony Taylor też zaprezentował się bardzo dobrze, ale za wcześnie zakończył mecz Korea Południowa - Ghana. Danny Makkelie jak zwykle miał problem we współpracy z sędziami asystentami.
Wszyscy oni, jak i pozostali, których umieściłem w grupie „Sędziowali na poziomie oczekiwanym”, mogą się spodziewać, że FIFA wyznaczy ich ponownie. Może nie dla wszystkich starczy meczów, ale akurat oni mogą być z siebie zadowoleni.
A oto podział na grupy sędziów prowadzących 16 meczów drugiej kolejki fazy grupowej:
Grupa TOP – sędziowie, którzy zaprezentowali się najlepiej
Szymon Marciniak (Polska), Francja – Dania (2:1)
Daniele Orsato (Włochy), Argentyna – Meksyk (2:0)
Sędziowali na poziomie oczekiwanym
Mohammed Abdulla Hassan Mohamed (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Kamerun – Serbia (3:3)
Ivan Barton (Salwador), Brazylia – Szwajcaria (1:0)
Alireza Faghani (Iran), Portugalia – Urugwaj (2:0)
Anthony Taylor (Anglia), Korea Południowa – Ghana (2:3)
Danny Makkelie (Holandia), Hiszpania – Niemcy (1:1)
Andres Matonte (Urugwaj), Chorwacja – Kanada (4:1)
Daniel Siebert (Niemcy), Tunezja – Australia (0:1)
Michael Oliver (Anglia), Japonia – Kostaryka (0:1)
Mateu Lahoz (Hiszpania), Katar – Senegal (1:3)
Sędziowali trochę poniżej oczekiwań
Wilton Sampaio (Brazylia), Polska – Arabia Saudyjska (2:0)
Jesus Valenzuela (Wenezuela), Anglia – USA (0:0)
Cesar Ramos (Meksyk), Belgia – Maroko (0:2)
Sędziowali wyraźnie poniżej oczekiwań
Mustapha Ghorbal (Algieria), Holandia – Ekwador (1:1)
Mario Escobar (Gwatemala), Walia – Iran (0:2)
Uwaga: sędziowanie to niewymierna forma sportu, choć oczywiście ma wymierne skutki dla drużyn.
Sędziowanie to niewymierna część piłki nożnej i każda ocena dla sędziego czy sędziów w postaci cyfry albo liczby jest uznaniowa, względna i może wzbudzać kontrowersje. Tym bardziej, że wszyscy sędziowie się mylą. Często trudno jednoznacznie ocenić, czy gorsza jest decyzja kontrowersyjna i błąd w trudnej sytuacji wypaczający przebieg czy wynik meczu, czy może gorzej należy oceniać sędziego, który popełnił błąd rażący, ale jednak szczęśliwie nie wypaczył wyniku meczu. Piłkarze, trenerzy czy kibice częściej oceniają sędziów właśnie uwzględniając wpływ na przebieg lub wynik meczu, natomiast eksperci dodatkowo powinni brać pod uwagę to, czy błąd wynikał z obiektywnej trudności sytuacji, której gołym okiem sędzia mógł nie widzieć lub mógł widzieć źle, czy może błąd jest zawiniony przez sędziego, który na przykład nie zdążył do akcji, źle się ustawił lub źle coś zinterpretował.
Do tego często zdarza się, że sędzia główny jest oceniany za całokształt pracy zespołu sędziowskiego, nawet jeśli nie zawsze arbiter główny ma wpływ na skład tego zespołu i nie zawsze może czy powinien ponosić odpowiedzialność za błędy innych członków zespołu sędziowskiego. Napisałem o tym, aby być fair wobec wszystkich sędziów uwzględnionych w zestawieniu i pomóc Państwu rozumieć, dlaczego FIFA nie robi i nie publikuje rankingów sędziowskich, w których arbitrzy byliby widoczni w tabelach.
Mecz Walii z Anglią rozpocznie się o godzinie 20:00 polskiego czasu. Piłkarze wyjdą wówczas na murawę Al Ahmad bin Ali Stadium.
Transmisja meczu na żywo w TVP 1, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i hbbtv. W TVP Sport transmisja łączona (z drugim meczem tej grupy). Spotkanie w internecie będzie dostępne w czterech wersjach dźwiękowych: polskiej, angielskiej, z audiodeskrypcją oraz bez komentarza. Starcie można oglądać również w alternatywnym streamie ze stadionu.
Nie działa transmisja meczu MŚ 2022? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Kiedy mecz: wtorek, 29 listopada o godzinie 20:00
O której i gdzie transmisja: od 19:00 w TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, do 19:45 w TVP 1 (w TVP Sport transmisja łączona z drugim meczem tej grupy od 19:00)
Kto skomentuje mecz: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn (PL), Peter Drury, Alan Smith (EN), Kamil Kania (AD)
Prowadzący studio: Maciej Kurzajewski
Goście/eksperci: Radosław Majewski, Rafał Ulatowski, Michał Okoński oraz Marcin Szulc (sędziowanie)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.