Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Mundial 2022. Makkelie. Sędzia zupełnie nie z mojej bajki

Danny Makkelie poprowadził spotkanie Polaków i Argentyńczyków (fot. Getty)
Danny Makkelie poprowadził spotkanie Polaków i Argentyńczyków (fot. Getty)

Sędzia Danny Makkelie to nie jest postać z mojej bajki. I nigdy nią nie był. Wiele razy krytykowałem Holendra za decyzje boiskowe, a nawet pozaboiskowe. Gdyby w meczu z Argentyną skrzywdził Polskę, napisałbym to jasno i wyraźnie. Sędziował słabo, w swoim stylu, popełnił kilka istotnych błędów, ale akurat decyzja o podyktowaniu rzutu karnego była zgodna z "Przepisami gry" i światowymi trendami w piłce nożnej.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
"Polska mnie nie zaskoczyła". Trener Argentyny ocenił mecz

Czytaj też

Trener reprezentacji Argentyny Lionel Scaloni z Robertem Lewandowskim (fot. Getty).

"Polska mnie nie zaskoczyła". Trener Argentyny ocenił mecz

Dyktując rzut karny dla Argentyny Makkelie obudził w milionach polskich kibiców emocje podobne do tych, które wzbudził Howard Webb z Anglii dyktując rzut karny dla Austrii w czasie turnieju Euro 2008 (wtedy miliony kibiców z dużym opóźnieniem dowiedziały się, że karny był słuszny). Na szczęście komentujący mecz Polska – Argentyna Jacek Laskowski i Robert Podoliński rozważnie dobierali słowa, a różne środki masowego przekazu – media zarówno publicznie, jak i prywatne – dosyć szybko, jeszcze w czasie meczu, opublikowały opinie eksperckie. W odróżnieniu od sytuacji sprzed 14 lat, Makkeliemu raczej nie grożą teraz takie przykrości ze strony najbardziej oburzonych kibiców biało-czerwonych, jakie wtedy spotkały Webba.

Arbiter, który pozostawia niesmak

Makkelie to jeden z arbitrów moim zdaniem mocno przecenianych. Komisja Sędziowska UEFA traktuje go – przynajmniej tak było dotychczas – jakby był jednym z trzech najlepszych sędziów Europy, maksymalnie jednym z pięciu. Według mnie w grupie "UEFA Elite" jest jeszcze co najmniej kilku innych sędziów na podobnym lub wyższym poziomie. Piszę "kilku", mając na myśli ocenę ściśle merytoryczną, natomiast styl sędziowania tego Holendra to już zupełnie nie moja bajka. Widziałem setki sędziów, których sposób bycia na boisku i styl podejmowania decyzji cenię wyżej i lubię bardziej. Na dodatek Makkelie ma na koncie sporo ważnych kontrowersji oraz dziwnych wpadek – zarówno na boisku, jak i poza nim.

W czasie mistrzostw Euro 2020 podyktował bardzo kontrowersyjny rzut karny dla Anglii w meczu z Danią. Zdarzyło się to po tym jak na boisku upadł Raheem Sterling, jeden z największych wyłudzaczy rzutów karnych na świecie. W krytycznej recenzji na stronie TVPSPORT.PL napisałem wtedy o decyzji Makkeliego: "pozostał niesmak".

"Polska mnie nie zaskoczyła". Trener Argentyny ocenił mecz

Czytaj też

Trener reprezentacji Argentyny Lionel Scaloni z Robertem Lewandowskim (fot. Getty).

"Polska mnie nie zaskoczyła". Trener Argentyny ocenił mecz

To byłoby nieuczciwe

Kilka dni temu, nie wiedząc jeszcze, że Makkelie będzie prowadził mecz Polski z Argentyną, po pierwszym meczu Holendra w Katarze napisałem tekst pt. "Konkurent Marciniaka sędziował... nie tak dobrze jak Polak". Opisałem w nim jego kolejną dziwną decyzję i jego styl. Gdy został wyznaczony do prowadzenia meczu biało-czerwonych, poświęciłem mu dłuższy tekst pt. "Sędzia Makkelie i jego dziwne wpadki".

Zawartość tych trzech artykułów wystarczająco świadczy o tym, że stwierdzenie kolejnego poważnego błędu Holendra, tym bardziej ewentualnej pomyłki wypaczającej przebieg lub wynik meczu, pasowałoby do dotychczasowych publikacji o nim. Byłoby nawet efektownym potwierdzeniem, trochę takim "A nie mówiłem? Przecież to nawet napisałem!". Tyle że to byłoby nieuczciwe, bo wprawdzie Makkelie popełnił w meczu Polska – Argentyna kilka błędów, na przykład dotyczących używania żółtej kartki, to jednak jego decyzja o podyktowaniu rzutu karnego była całkowicie prawidłowa – zgodna zarówno z "Przepisami gry”, aktualnymi interpretacjami, jak i trendami we współczesnej piłce nożnej.

Piłka była w grze – bramkarz nie trafił w piłkę, ręką trafił w twarz przeciwnika, który natychmiast się przewrócił. Wszystko działo się w polu karnym bramkarza. Jeśli sędzia widzi takie zdarzenie, to decyzja jest prosta: rzut karny. Jeśli widzi.

VARto gwizdać takie karne

Przez wiele lat, przed nastaniem ery VAR takie zdarzenia często sędziom umykały. Albo nie widzieli ich w ogóle, albo nie na tyle dokładnie, żeby podjąć decyzję o rzucie karnym. Ewentualnie widzieli, ale wtedy zwyczaje były takie, że "takich rzeczy się nie gwiżdże". Sędziowanie jeszcze do niedawna było bardzo uznaniowe. Ale VAR to zmienia – coraz częściej i w coraz większym stopniu liczą się fakty, zero-jedynkowo. Sędziowanie staje się coraz bardziej obiektywne.

Kolejne decyzje sędziów podjęte w czasie mistrzostw świata w Katarze pokazują, że ocenianie arbitrów na podstawie przyzwyczajeń konserwowanych przez długie dziesięciolecia nie ma już większego, a czasami żadnego sensu. Sędziowanie zmienia się na naszych oczach – i będzie zmieniać. To jest naturalna konsekwencja wprowadzenia VAR... albo – jak wolą mówić niektórzy – jego skutek uboczny. Napisałem o tym w zamieszczonych na stronie TVPSPORT.PL artykułach pt. "Piłkarze i eksperci, uwaga: martwe przepisy odżywają!" oraz "Zgodny z przepisami, nie ze szkoleniami".

Na pochyłe drzewo ekspert nie skacze

Jako kibic biało-czerwonych wolałbym więc przyłączyć się do krytyków tej decyzji zamiast bronić Holendra, ale jako fachowiec, wiedzący co jest grane, nie mogę. Zresztą w sytuacji o podobnym ciężarze gatunkowym Makkelie podjął wcześniej decyzję korzystną dla Polaków.

W 2. minucie w polu karnym Polski do górnej piłki wyskoczył Nicolas Otamendi, faulując niechcący Bartosza Bereszyńskiego. Sędzia podyktował rzut wolny dla biało-czerwonych. To wtedy na wszelki wypadek w obronie kolegi szybko na miejscu pojawił się Kamil Glik. A co takiego chwilę wcześniej zrobił Argentyńczyk? Sfaulował ręką, niepozornie, niechcący, ale sfaulował.

Polska w piłkę nie grała. Michniewicz mówi o murawie
Czesław Michniewicz (fot. PAP)
Polska w piłkę nie grała. Michniewicz mówi o murawie

Zabrakło żółci

W 24. minucie Makkelie śmiało mógł pokazać żółtą kartkę Rodrigo De Paulowi za podstawienie nogi Przemysławowi Frankowskiemu i przerwanie jego obiecująco rozwijającej się akcji. Mógł, ale nie musiał, bo akcja się dopiero rozwijała, a pojęcia "akcja obiecująca" czy "akcja korzystna" są niestety dosyć subiektywne.

Ewidentny błąd popełnił natomiast w 27. minucie, kiedy Otamendi nierozważnie i w niebezpieczny sposób sfaulował Frankowskiego. Holender nawet nie dostrzegł faulu i nie gwizdnął. To Polacy wpłynęli na Argentyńczyków, którzy widząc leżącego Polaka zgodzili się przerwać akcję lewym skrzydłem, choć wcale nie musieli. Zanosiło się bowiem, że to będzie groźna akcja, a mimo to postanowili wykopać piłkę poza boisko. Warto ten gest przeciwników docenić – to było zachowanie zasługujące na szacunek. Gdy sędzia wstrzymał wznowienie gry, zobaczyliśmy powtórki telewizyjne, które potwierdziły, że Otamendiemu należała się żółta kartka.

Zabrakło pomarańczy

Jeszcze większy błąd Makkelie popełnił w 52. minucie. De Paul sfaulował wtedy Bartosza Bereszyńskiego w bardzo nierozważny i niebezpieczny sposób. W tej sytuacji kartka była konieczna – żółta tak ewidentna, że można ją nazwać pomarańczową. W takich chwilach każdy sędzia musi zareagować. Tym bardziej powinien to zrobić sędzia międzynarodowy, zwłaszcza uczestnik mistrzostw świata. Z dwojga złego – brak kartki albo kartka czerwona – zdecydowanie bliżej w tej sytuacji było do tego drugiego.

W 73. minucie niewiele brakowało, a Makkelie podyktowałby drugi rzut karny dla Argentyny i pokazał polskiemu zawodnikowi bezpośrednią czerwoną kartkę. W naszym polu karnym byli tylko Wojciech Szczęsny, Julian Alvarez z piłką oraz goniący go Jakub Kiwior. Gdy Argentyńczyk składał się do strzału, Kiwior trzymał swoją dłoń na jego plecach. Uderzenie było niecelne, a po chwili Alvarez upadł. Na obrazie telewizyjnym nie wygląda to na bezpieczną interwencję obrońcy. W tej sytuacji bardzo mało brakowało do ponownej interwencji VAR…

Apteka "na alibi" na koniec

Przy tym wszystkim – faulach zupełnie przeoczonych lub źle ocenionych – zdarzenie z piątej minuty doliczonego czasu gry, gdy Robert Lewandowski walczył ciałem z Lionelem Messim, a obaj bardzo podobnie pomagali sobie przy tym rękami – to dla odmiany przykład sędziowania aptekarskiego, asekuracyjnego, czy też – jak mawiają niektórzy arbitrzy – przykład sędziowania "na alibi", bo przecież "przy takiej walce lepiej coś gwizdnąć, zawsze znajdzie się jakieś wytłumaczenie". Otóż w tej sytuacji sędzia błysnąłby, gdyby nie gwizdnął. Ale Makkelie znowu niestety nie błysnął.

Glik wykończony po Argentynie: głowa spuszczona, ale ze zmęczenia [WIDEO]
Kamil Glik (fot. TVP)
Glik wykończony po Argentynie: głowa spuszczona, ale ze zmęczenia [WIDEO]

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych i pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych dla sędziów zawodowych;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland, czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, programu uznawanego za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie, trwającego od roku 2008 do 2017;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni.
Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Młoda gwiazda podpisała kontrakt z mistrzem. To dla niej spełnienie marzeń
Młoda gwiazda podpisała kontrakt z mistrzem. To dla niej spełnienie marzeń
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Oskar Pietuszewski przedłużył kontrakt z Jagiellonią (Fot
Zamienił Betclic 1 Ligę na Kirgistan. Warunki lepsze niż w Polsce
Ołeksij Zinkiewicz (fot. 400m.pl)
tylko u nas
Zamienił Betclic 1 Ligę na Kirgistan. Warunki lepsze niż w Polsce
foto1
Dominik Pasternak
Znamy listę startową Złotego Kasku. Co z Maciejem Janowskim?
Maciej Janowski (fot. Getty)
pilne
Znamy listę startową Złotego Kasku. Co z Maciejem Janowskim?
| Motorowe / Żużel 
Czwarty mecz Polek w Lidze Narodów. Kiedy i gdzie oglądać spotkanie?
Polki zagrają czwarty mecz w LN. Kiedy i gdzie oglądać spotkanie? (fot. Getty)
Czwarty mecz Polek w Lidze Narodów. Kiedy i gdzie oglądać spotkanie?
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Kolejne zespoły zainteresowane gwiazdą mistrza Polski!
Afimico Pululu budzi zainteresowanie wielu klubów (fot. Getty).
Kolejne zespoły zainteresowane gwiazdą mistrza Polski!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Polska straciła ważną międzynarodową imprezę!
Natalia Maliszewska nie powalczy o punkty PŚ na polskiej ziemi (fot. Getty).
Polska straciła ważną międzynarodową imprezę!
| Inne zimowe / Łyżwiarstwo 
Nowy trener o wyborze skoczków na igrzyska: obawiam się tego
Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła (fot. Getty).
polecamy
Nowy trener o wyborze skoczków na igrzyska: obawiam się tego
| Skoki narciarskie