Choć przed trzema laty Włosi byli bezsprzecznie najlepszą drużyną Starego Kontynentu, to od tamtego czasu sporo się zmieniło. W 2022 roku nie zagrali na mundialu, a rok później stracili selekcjonera – Roberto Manciniego. Misji ratowania kadry podjął się świeżo upieczony mistrz kraju – Luciano Spalletti. O powtórzenie sukcesu z Euro 2020 będzie mu jednak niezmiernie trudno.
W trakcie kwalifikacji Włochom daleko było bowiem do tego, co prezentowali jeszcze kilka lat wcześniej. W drodze do Euro musieli uznać wyższość Anglików, których przed trzema laty ogrywali przecież w finale na Wembley.
O awans – i to do ostatniej kolejki – walczyli za to z Ukraińcami. Finalnie wyprzedzili ich tylko dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich. Poza nimi w pokonanym polu zostawili jeszcze Macedończyków z Północy i Maltańczyków.
W eliminacjach strzelili szesnaście goli, tracąc przy tym dziewięć. Z ekip, które awansowały do turnieju bezpośrednio, mieli jedną z najbardziej dziurawych defensyw. Według współczynnika goli oczekiwanych tracili więcej bramek, niż wynikałoby to z sytuacji, w jakich znajdowali się ich rywale.
Włosi nie zachwycali też w ofensywie. Choć do eliminacji przystępowali jako mistrzowie Europy, to na boisku nie przystawali do tego tytułu. Daleko było im do Francuzów, Portugalczyków czy Hiszpanów.
Piłkarze Spallettiego wyróżniali się tylko w jednej statystyce – najczęściej w eliminacjach starali się zaskakiwać przeciwników podaniami przeszywającymi bądź kierowanymi za linię obrony.
Takich zagrań próbował zazwyczaj Nicolo Barella, który był jedną z najważniejszych postaci reprezentacji Włoch. W trakcie eliminacji dograł najwięcej piłek za plecy rywali oraz z największą częstotliwością posyłał piłki przeszywające. Dzięki temu asystował aż czterokrotnie.
Poza Barellą ogromny wpływ na grę Azzurrich mieli dwaj inni piłkarze Interu Mediolan – Davide Frattesi i Federico Dimarco. Pierwszy z nich był najlepszym strzelcem zespołu – trafił trzykrotnie, a drugi pełnił funkcję wolnego elektronu.
Choć w teorii był lewym obrońcą, to w praktyce grał tam, gdzie tylko miał ochotę. Dzięki jego szarżom Włosi nierzadko wyprowadzali przeciwników na manowce. Poza tym – jak na bocznego defensora przystało – dośrodkowywał najczęściej w drużynie.
Dimarco miał też wpływ na kształt całej formacji. To jego ruch inicjował rotacje w pozostałych częściach boiska. Zarówno gdy Włosi finalizowali ataki, jak i gdy dopiero je rozpoczynali.
Za rozegranie pod własną bramką odpowiadali zwykle dwaj stoperzy – Francesco Acerbi i Giorgi Scalvini – wspierani przez defensywnego pomocnika – Bryana Cristante. Ten nierzadko schodził między nich, prowokując w ten sposób wyższe podejście rywala.
Pozostawioną przez Cristante lukę błyskawicznie uzupełniał Dimarco, który zbiegał z lewej obrony do środka pola i ustawiał się obok Barelli i Frattesiego. Pozycję przy linii bocznej zajmował wtedy Federico Chiesa, a na drugiej flance rolę wahadłowego odgrywał Giovanni Di Lorenzo.
Włosi przechodzili z bazowego 4-3-3 w 3-5-2 i to w takim ustawieniu krótko wymieniali piłkę. Nakłaniali przeciwników do wyższego podejścia, szukając zarazem okazji do rozerwania ich zasieków. Gdy tylko udawało im się to zrobić, próbowali podań przeszywających lub za linię obrony.
Poza wspomnianym wcześniej Barellą królowali w tym środkowi obrońcy – zwłaszcza Acerbi, który – niczym Leonardo Bonucci podczas Euro 2020 – często uciekał się do wysokich zagrań wprost do któregoś z atakujących...
Tych pod bramką rywala było co najmniej kilku. Poza środkowym napastnikiem, Giacomo Raspadorim, odbiorcami podań mogli być Domenico Berardi oraz wbiegający z głębi Frattesi i – jak można się już domyślać – Dimarco.
Za ich sprawą Włosi raz jeszcze zmieniali swoją formację. Tym razem z 3-5-2 przechodzili w 3-1-4-2. I choć zmiana wydawała się kosmetyczna, to w praktyce taka nie była. Wysoko ustawieni Dimarco i Frattesi stwarzali bowiem kolejne zagrożenie dla rywali. Wbiegali w "półprzestrzenie" pomiędzy napastnikami i wahadłowymi, gdzie oczekiwali na piłki przeszywające.
Gdy nie było możliwości ich zagrania, piłkarze Spallettiego uciekali się do innego manewru. Korzystając z szerokiego ustawienia wahadłowych, błyskawicznie zmieniali stronę. Zwykle posyłali podania z prawej strony na lewą.
Grający tuż przy linii Chiesa z łatwością wykorzystywał rozpościerającą się przed nim przestrzeń i wpadał w pole karne. Nierzadko szukał też kombinacji z Dimarco, który zwyczajowo obiegał go od wewnętrznej strony.
Włosi większość zagrożenia stwarzali właśnie z ich strony. Wymienność pozycji pomiędzy Chiesą i Dimarco była kluczowa dla powodzenia akcji ofensywnych. O skutecznej defensywie decydował za to jak najwyższy odbiór piłki. Albowiem gdy wysoki pressing nie przynosił efektu, wtedy zaczynały się włoskie problemy.
Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Euro Spalletti stracił jednego z kluczowych piłkarzy. Berardi zerwał ścięgno Achillesa i zamiast na przygotowaniach do turnieju musiał skupić się na rehabilitacji. Gdy wydawało się, że w pierwszym składzie zastąpi go Nicolo Zaniolo, i ten nabawił się kontuzji. Podobnie zresztą jak Destiny Udogie.
Gdyby tego było mało, przed samym Euro urazów doznali dwaj kolejni gracze, stanowiący kręgosłup zespołu. Najpierw z ostatecznej kadry na turniej wypadł Francesco Acerbi, a chwilę później – po zerwaniu więzadła w ostatnim meczu sezonu – Giorgio Scalvini. W ciągu tygodnia Spalletti stracił dwóch podstawowych stoperów...
Absencja całej piątki mocno namieszała w jego planach. Przed rozpoczęciem turnieju wciąż nie wiadomo, w jakim składzie (i systemie) zagrają wciąż aktualni przecież mistrzowie Europy.
Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Gianluca Mancini, Alessandro Bastoni, Federico Dimarco – Bryan Cristante, Davide Frattesi, Nicolo Barella – Lorenzo Pellegrini, Federico Chiesa, Giacomo Raspadori
Bramkarze: Gianluigi Donnarumma (PSG), Alex Meret (Napoli), Guglielmo Vicario (Tottenham)
Obrońcy: Matteo Darmian (Inter Mediolan), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Gatti (Juventus), Alessandro Bastoni (Inter Mediolan), Federico Dimarco (Inter Mediolan), Gianluca Mancini (AS Roma), Alessandro Buongiorno (Torino), Andrea Cambiaso (Juventus), Raoul Bellanova (Torino), Riccardo Calafiori (Bologna)
Pomocnicy: Nicolo Barella (Inter Mediolan), Jorginho (Arsenal), Bryan Cristante (AS Roma), Lorenzo Pellegrini (AS Roma), Davide Frattesi (Inter Mediolan), Nicolo Fagioli (Juventus), Michael Folorunsho (Hellas Werona)
Napastnicy: Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (AS Roma), Giacomo Raspadori (Napoli), Gianluca Scamacca (Atalanta), Mateo Retegui (Genoa), Mattia Zaccagni (Lazio)
15 czerwca 2024 21:00 Włochy – Albania (Dortmund)
20 czerwca 2024 21:00 Hiszpania – Włochy (Gelsenkirchen)
24 czerwca 2024 21:00 Chorwacja – Włochy (Lipsk)
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
sobota, 06.07, 18:00
piątek, 05.07, 21:00
piątek, 05.07, 18:00
wtorek, 02.07, 21:00
wtorek, 02.07, 18:00
poniedziałek, 01.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.