Przejdź do pełnej wersji artykułu

Jak gra reprezentacja Arabii Saudyjskiej? Sprawdź Taktyczny Niezbędnik Kibica przed mundialem w Katarze

/ Reprezentanci Arabii Saudyjskiej (fot. Getty Images) Reprezentanci Arabii Saudyjskiej (fot. Getty Images)

Choć Arabia Saudyjska jest najsłabszą drużyną w grupie C, to na mundialu chce sprawić niespodziankę. Na arabskiej ziemi, dopingowana przez rzesze kibiców, ma zamiar poprawić wynik sprzed blisko trzydziestu lat. Pomóc ma jej w tym trener, który najlepiej czuje się w roli selekcjonera...

Droga reprezentacji Arabii Saudyjskiej do mundialu w Katarze

Herve Renard, bo o nim mowa, z sukcesami pracował już w kilku reprezentacjach. Z Zambią i Wybrzeżem Kości Słoniowej triumfował w Pucharze Narodów Afryki, a z Marokiem awansował do mistrzostw świata. Teraz powtórzył ten wyczyn z Arabią Saudyjską.

Prowadzona przez niego ekipa z łatwością przebrnęła przez azjatyckie eliminacje. Choć nie strzeliła w nich najwięcej goli ani nie straciła ich najmniej, to wygrała swoją grupę. Dzięki 23 zdobytym punktom wyprzedziła Australię czy Japonię i zapewniła sobie miejsce w tegorocznym mundialu.


Czytaj też:

Kadry z polskich bramek podczas mistrzostw świata w 1974, 1982, 2002 i 2018 roku (fot. Getty)

Mistrzostwa świata. Wszystkie gole Polaków na mundialach w historii [WIDEO]

Najlepsi saudyjscy piłkarze przed MŚ 2022. Kto był kluczowy?

Choć triumf w kwalifikacjach był zasługą całej drużyny, to kilku zawodników dość mocno się na jej tle wyróżniało. Saleh Al-Shehri zdobył najwięcej bramek w eliminacjach, Fahad Al-Muwallad asystował najczęściej w zespole, Salem Al-Dawsari strzelał z największą częstotliwością, a Salman Al-Faraj miał nieoceniony wpływ na grę.

Wszyscy odgrywali kluczowe role, ale nie wszyscy zagrają na mundialu. Al-Muwallad – po raz drugi w karierze – został złapany na stosowaniu niedozwolonych środków. Zawieszono go na osiemnaście miesięcy, ale... on niewiele sobie z tego zrobił. Przed turniejem wrócił do gry. Został nawet powołany do wstępnej kadry na tegoroczny turniej, ale finalnie – po konsultacjach z WADA – Herve Renard zdecydował się nie zabierać go do Kataru. Jego miejsce zajął Nawaf Al-Abed.

Poza Al-Muwalladem swoje problemy miał także Al-Shehri. Kilka miesięcy przed mistrzostwami świata zerwał ścięgno Achillesa. Do treningów wrócił dopiero na kilkanaście dni przed turniejem. I choć znalazł się w kadrze na mundial, to najprawdopodobniej nie odegra większej roli. Odpowiedzialność za wyniki spocznie więc na barkach Al-Dawsariego i Al-Faraja.  

Salem Al-Dawsari (fot. Getty Images) Salem Al-Dawsari (fot. Getty Images)

Czytaj też:

Jak gra reprezentacja Meksyku? Sprawdź Taktyczny Niezbędnik Kibica przed mundialem w Katarze

Taktyka reprezentacji Arabii Saudyjskiej przed mundialem. Jak grali Saudyjczycy?

Saudyjczycy przystąpią do rywalizacji bez dwóch kluczowych piłkarzy, ale nie zmienią swojego sposobu gry. Potwierdzili to już w końcówce eliminacji. W decydujących meczach nie mogli skorzystać z Al-Shehriego czy Al-Muwallada, a i tak grali tak samo.

Większość akcji rozpoczynali od bramki, decydując się na długie konstruowanie ataków. Nie napotykając żadnej presji ze strony rywali, spokojnie wymieniali podania. Obok Korei Południowej i Japonii utrzymywali się przy piłce najdłużej w kwalifikacjach.

Dwaj defensywni pomocnicy wspomagali stoperów w rozegraniu. Jeden z nich schodził głęboko, dając sygnał do zmiany ustawienia. Boczni obrońcy wychodzili wówczas wysoko, a grający jako ofensywny pomocnik Al-Faraj cofał się na własną połowę. Arabia Saudyjska przechodziła z bazowego 4-2-3-1 w 3-2-5.

Po krótkiej wymianie piłka trafiała do Al-Faraja, który ustawiał się bliżej prawej strony boiska i stamtąd dyrygował grą zespołu. Gdy tylko miał możliwość, podawał do prawego obrońcy – Sultana Al-Ghannama. Ten błyskawicznie dośrodkowywał w pole karne lub dogrywał za plecy obrońców. Podobnych zagrań próbował nawet z okolicy linii środkowej.

Gdy jednak rywale uniemożliwiali Al-Farajowi podanie do Al-Ghannama, ten wybierał inną opcję. Zamiast zagrywać do prawego obrońcy, dogrywał do lewego. Posyłał krzyżowe piłki do ustawionego wysoko Yassera Al-Shahraniego. Taki schemat powtarzał się bardzo często.

Al-Shahrani grał szeroko, a lewoskrzydłowy – Al-Dawsari – ustawiał się w półprzestrzeni. Tuż po długim zagraniu od Al-Faraja obrońca zgrywał piłkę do atakującego. Kombinacje pomiędzy nimi powtarzały się najczęściej za kadencji Renarda.

Przyjąwszy piłkę, Al-Dawsari szarżował w kierunku pola karnego. Zazwyczaj kończył akcje strzałami z narożnika "szesnastki" lub dośrodkowaniami w okolice dalszego słupka. Tam do piłki dopadał drugi ze skrzydłowych, który strzelał na bramkę lub odgrywał do ustawionego centralnie napastnika – Firasa Al-Buraikana.

Oprócz klasycznej "dziewiątki" w pole karne wbiegał wspomniany już Al-Dawsari, a tuż przed linią szesnastego metra ustawiali się Al-Faraj i drugi ze środkowych pomocników – Mohamed Kanno. Szerokość atakom zapewniali za to dwaj boczni obrońcy.

Saudyjczycy grali w ten sposób w większości spotkań. Nie nękani zbytnio przez rywali, skrupulatnie rozgrywali swoje ataki. Gdy jednak napotykali na wyższy pressing, zaczynali się gubić. Nie radząc sobie z presją, uciekali się do prostszych rozwiązań. Posyłali długie piłki do środkowego napastnika.

Jako że sami mieli problemy z wysokim pressingiem, toteż ochoczo go stosowali. Starali się odbierać piłki tuż pod polem karnym przeciwnika. Korzystali wówczas z kompaktowego ustawienia 4-4-2. Al-Faraj dołączał do Al-Buraikana i kierował obroną.

Gracze Renarda byli w tym elemencie bardzo skuteczni. Nikt w całych eliminacjach nie odbierał piłki na połowie przeciwnika tak często, jak oni. Tylko zawodnicy z Japonii i Korei Południowej posiadanie odzyskiwali bliżej bramki rywala.

Dopóki piłkarze Renarda bronili się daleko od swojego pola karnego – wszystko było w porządku. Gorzej działo się jednak wtedy, gdy sami byli zepchnięci do defensywy. Najwięcej problemów mieli z dośrodkowaniami w pole karne.


Czytaj też:

Jak gra reprezentacja Argentyny? Sprawdź Taktyczny Niezbędnik Kibica przed mundialem w Katarze

Prognozowany skład reprezentacji Arabii Saudyjskiej i ustawienie na MŚ

Renard często rotował składem, ale trzon zespołu pozostawał niezmieniony. W eliminacjach tworzyli go Al-Dawsari, Al-Faraj, Al-Shahrani, Al-Shehri i Al-Muwallad. Jako że dwaj ostatni – z różnych powodów – nie odegrają w Katarze znaczącej roli, ich miejsce najprawdopodobniej zajmą Al-Buraikan i Hatan Bahebri.

Francuski selekcjoner będzie musiał również załatać dziurę w środku pola. Podstawowy pomocnik reprezentacji Arabii Saudyjskiej, Abdulelah Al-Malki, dopiero co zakończył rehabilitację po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Przez jego problemy zdrowotne do kadry wrócił doświadczony Abdullah Otayf, który może być podstawowym graczem podczas turnieju.

Mohammed Al-Owais – Al-Ghannam, Al Bulayhi, Al Amri, Al Shahrani – Mohamed Kanno, Abdullah Otayf – Hatan Bahebri, Salman Al-Faraj, Salem Al-Dawsari – Firas Al-Buraikan

MŚ 2022: terminarz meczów reprezentacji Arabii Saudyjskiej w mistrzostwach świata

22 listopada (wtorek), godz. 11:00: Argentyna – Arabia Saudyjska
26 listopada (sobota), godz. 14:00: Polska – Arabia Saudyjska
30 listopada (środa), godz. 20:00: Arabia Saudyjska – Meksyk

Emocje związane z mundialem w Katarze będzie można przeżywać za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Na naszych antenach, a także na stronie TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej i Smart TV będzie można oglądać na żywo wszystkie 64 mecze, w tym oczywiście zmagania Polaków. Za mikrofonami zasiądą doświadczeni komentatorzy. W studiach pojawią się czołowi eksperci w kraju, a atmosferę na miejscu w Katarze będą przybliżać nasi dziennikarze. 


MISTRZOSTWA ŚWIATA 2022. TAKTYCZNY NIEZBĘDNIK KIBICA NA MUNDIAL W KATARZE

GRUPA A: KATAR | EKWADOR | SENEGAL | HOLANDIA
GRUPA B: ANGLIA | IRAN | STANY ZJEDNOCZONE | WALIA
GRUPA C: ARGENTYNA | ARABIA SAUDYJSKA | POLSKA | MEKSYK
GRUPA D: FRANCJA | AUSTRALIA | DANIA | TUNEZJA
GRUPA E: HISZPANIA | KOSTARYKA | NIEMCY | JAPONIA
GRUPA F: BELGIA | KANADA | MAROKO | CHORWACJA
GRUPA G: BRAZYLIA | SERBIA | SZWAJCARIA | KAMERUN
GRUPA H:
PORTUGALIA | URUGWAJ | GHANA | KOREA POŁUDNIOWA

Źródło: tvpsport.pl
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także