| Piłka nożna / MŚ 2022 / Taktyczny mundial
Podczas ostatniego mundialu Irańczycy skradli serca postronnych kibiców. Postawili się europejskim potęgom – Hiszpanii i Portugalii – zasługując na słowa uznania. Choć nie wyszli z grupy, to zostali jedną z niespodzianek turnieju. W Katarze spróbują zachwycić świat raz jeszcze. Zwłaszcza że znów zagrają pod wodzą Carlosa Queiroza...
W trakcie kwalifikacji kluczowe role w reprezentacji Iranu odgrywali piłkarze doskonale znani z europejskich boisk. Sardar Azmoun strzelił najwięcej goli dla zespołu, najczęściej kopał na bramkę rywali i miał wkład w największą liczbę akcji bramkowych.
Równie skuteczny w ataku był Mehdi Taremi. Łącznie uczestniczył w osiemnastu akcjach zakończonych golem, dograł najwięcej podań kluczowych w zespole i najczęściej staczał pojedynki w ofensywie. Gdy bramkarz decydował się rozpocząć grę dalekim wykopem, podawał właśnie do niego.
Poza nim niezbędni w akcjach ofensywnych byli także Alireza Jahanbakhsh oraz Ali Gholizadeh. O obronę własnej bramki dbał za to Hossein Kanaani. Zanotował najwięcej przechwytów w zespole, a także z największą częstotliwością wygrywał starcia w powietrzu.
Kanaani inicjował też większość irańskich ataków. Tuż po otrzymaniu piłki od bramkarza – Alirezy Beiranvanda – krótko wymieniał ją z partnerem z bloku defensywnego – Shoją Khalilzadehem. Po chwili szukał też kombinacji z dwoma defensywnymi pomocnikami.
Saeid Ezatolahi i Ahmad Nourollahi schodzili nisko do rozegrania, by wspomóc stoperów. W tym czasie obaj boczni obrońcy – Sadegh Moharrami i Ehsan Hajsafi – ruszali do przodu, wpływając na kształt zespołu.
Irańczycy rozpoczynali mecze w formacji 4-2-3-1, ale rzadko w niej pozostawali. Rozpoczynając akcje od własnej bramki, przechodzili w 2-3-5, a gdy Beiranvand decydował się na długi wykop – grali w 4-2-4.
W obu przypadkach decydowali się jednak na podobne rozwiązania. Wymieniali piłkę w środku pola, zmuszając rywala do zawężenia swojego ustawienia. Po kilku podaniach posyłali piłki na skrzydła – do ofensywnie usposobionych bocznych obrońców.
Ci korzystali z wąskiego ustawienia skrzydłowych – Jahanbakhsha i Gholizadeha – i szarżowali wzdłuż linii bocznej. Znajdując okazję do dośrodkowania, posyłali piłki w kierunku Azmouna lub Taremiego.
Nie mając takiej możliwości – wycofywali piłkę do któregoś ze środkowych pomocników. Trzech ofensywnych graczy – Jahanbakhsh, Gholizadeh oraz Taremi – zbiegało w ich kierunku, wyciągając obrońców z pozycji. Azmoun wbiegał za to za plecy defensorów, licząc na zagrania za linię obrony.
Irańczycy zdobyli w ten sposób sporo bramek. Poza atakami pozycyjnymi doskonale radzili sobie w kontrach. Błyskawicznie przechodzili do ataku po przejęciu piłki, czym zaskakiwali oponentów. W starciach z silniejszymi rywalami z pewnością wykorzystają tę umiejętność.
Irańczycy awansowali do tegorocznych mistrzostw świata pod wodzą Dragana Skokicia. Chorwacki szkoleniowiec nie poprowadzi ich jednak w mundialu. Na początku września zastąpił go bowiem Carlos Queiroz.
Nowy-stary selekcjoner przejął tym samym Iran po trzyletniej przerwie. Wcześniej pracował z tą reprezentacją w latach 2011-19. Z nim u steru Irańczycy z nie najgorszej strony zaprezentowali się na ostatnim mundialu.
Portugalczyk wykorzystał swoją znajomość irańskiego futbolu i zbudował kadrę według własnego uznania. Nie doprowadził jednak do rewolucji. Pozostał przy taktyce stosowanej przez poprzednika, nieco ją udoskonalając. Nie zmienił też kręgosłupa zespołu. Pierwsza jedenastka Iranu podczas mundialu w Katarze powinna prezentować się następująco:
Alireza Beiranvand – Sadegh Moharrami, Hossein Kanaani, Shoja Khalizadeh, Ehsan Hajsafi – Saeid Ezatolahi, Ahmad Nourollahi – Ali Gholizadeh, Mehdi Taremi, Alireza Jahanbakhsh – Sardar Azmoun
21 listopada (poniedziałek), godz. 14:00: Anglia – Iran
25 listopada (piątek), godz. 11:00: Walia – Iran
29 listopada (wtorek), godz. 20:00: Iran – USA
Emocje związane z mundialem w Katarze będzie można przeżywać za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Na naszych antenach, a także na stronie TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej i Smart TV będzie można oglądać na żywo wszystkie 64 mecze, w tym oczywiście zmagania Polaków. Za mikrofonami zasiądą doświadczeni komentatorzy. W studiach pojawią się czołowi eksperci w kraju, a atmosferę na miejscu w Katarze będą przybliżać nasi dziennikarze.
GRUPA A: KATAR | EKWADOR | SENEGAL | HOLANDIA
GRUPA B: ANGLIA | IRAN | STANY ZJEDNOCZONE | WALIA
GRUPA C: ARGENTYNA | ARABIA SAUDYJSKA | POLSKA | MEKSYK
GRUPA D: FRANCJA | AUSTRALIA | DANIA | TUNEZJA
GRUPA E: HISZPANIA | KOSTARYKA | NIEMCY | JAPONIA
GRUPA F: BELGIA | KANADA | MAROKO | CHORWACJA
GRUPA G: BRAZYLIA | SERBIA | SZWAJCARIA | KAMERUN
GRUPA H: PORTUGALIA | URUGWAJ | GHANA | KOREA POŁUDNIOWA
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.