| Piłka nożna / MŚ 2022 / Taktyczny mundial
Katarscy władcy dokonali niemożliwego. Przeforsowali ideę organizacji mistrzostw świata we własnym kraju, spełniając swoje najskrytsze pragnienia. Zapłacili za nie niemało, ale dopięli swego. Do pełni szczęścia brakuje im już tylko dobrego występu ich drużyny narodowej. I nie są to wcale marzenia ściętej głowy...
Ogromny wkład w te sukcesy miał najlepszy piłkarz zespołu – Akram Afif. W minionych miesiącach strzelił sześć goli w narodowych barwach i zanotował dziesięć asyst. Żaden z jego kolegów nie mógł równać się z nim w klasyfikacji kanadyjskiej.
Gwiazdor Al-Sadd, a w przeszłości gracz Villarrealu, Sportingu Gijon czy belgijskiego Eupen, brał udział w 24 akcjach bramkowych w trakcie ostatnich dwóch lat. W tej statystyce również nie miał sobie równych.
Poza nim znaczący wpływ na grę reprezentacji Kataru mieli dwaj inni zawodnicy ofensywni – Almoez Ali i Hasan Al-Haydos. Pierwszy z nich był najlepszym strzelcem zespołu, a drugi z największą częstotliwością dogrywał piłki w pole karne.
W trakcie przygotowań do mundialu Katarczycy korzystali głównie z ustawienia 3-5-2. W starciach z wyżej notowanymi rywalami nastawiali się na kontrataki, a w meczach z przeciwnikami porównywalnej klasy starali się prowadzić grę.
Nie napotykając intensywnego pressingu ze strony oponentów, rozpoczynali ataki od własnej bramki. Trójkę środkowych obrońców wspierał w rozegraniu defensywny pomocnik – Karim Boudiaf. Po kilku podaniach Katarczycy szukali podań w boczne sektory.
Zwłaszcza na lewą flanką, która była kluczowa w fazie budowania ataków. Pół-lewy środkowy obrońca, Abdelkarim Hassan, nierzadko przechodził na lewą obronę, wpływając na kształt zespołu. Katarczycy przechodzili z bazowego 3-5-2 w 4-2-4.
Gdy Hassan miał przed sobą przestrzeń, włączał się do ataku. Wbiegał w "półprzestrzeń", spychając wahadłowego – Homama Ahmeda – do linii. Do kombinacji pomiędzy nimi włączał się Afif, który schodził ze środka ataku do skrzydła.
Po krótkiej wymianie w trójkącie piłka była dośrodkowywana w pole karne – do czekającego tam Alego – lub zagrywana na drugą, otwartą flankę. Pedro Miguel lub Al-Haydos wykorzystywali wówczas rozpościerającą się przed nimi przestrzeń i atakowali bramkę rywala. Często szukali wrzutek.
Felix Sanchez Bas prowadzi kadrę Kataru od pięciu lat. Do roli pierwszego selekcjonera przygotowywał się jednak od znacznie dłuższego czasu. W 2013 roku objął reprezentację do lat dziewiętnastu i wraz z nią przechodził przez kolejne szczeble juniorskiego futbolu.
Przez niemal dekadę pracy w katarskim związku poznał wszystkich piłkarzy aspirujących do gry w drużynie narodowej. Z częścią z nich, jak z Afifem, Alim czy Al-Rawim, pracował nawet w zespołach młodzieżowych. Dlatego też przed najważniejszym turniejem w historii kraju wybrał optymalny skład.
Do wspomnianych graczy z młodszego pokolenia dokooptował tych trochę starszych – Saada Al-Sheeba, Boualema Khoukhiego, Karima Boudiafa, Hasana Al-Haydosa, czy naturalizowanego Kabowerdeńczyka – Pedro Miguela.
Saad Al-Sheeb – Bassam Al Rawi, Boualem Khoukhi, Abdelkarim Hassan – Pedro Miguel, Hasan Al-Khaydos, Karim Boudiaf, Abdulaziz Hatem, Homam Ahmed – Akram Afif, Almoez Ali
20 listopada (niedziela), godz. 17:00: Katar – Ekwador
25 listopada (piątek), godz. 14:00: Katar – Senegal
29 listopada (wtorek), godz. 16:00: Holandia – Katar
Emocje związane z mundialem w Katarze będzie można przeżywać za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Na naszych antenach, a także na stronie TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej i Smart TV będzie można oglądać na żywo wszystkie 64 mecze, w tym oczywiście zmagania Polaków. Za mikrofonami zasiądą doświadczeni komentatorzy. W studiach pojawią się czołowi eksperci w kraju, a atmosferę na miejscu w Katarze będą przybliżać nasi dziennikarze.
GRUPA A: KATAR | EKWADOR | SENEGAL | HOLANDIA
GRUPA B: ANGLIA | IRAN | STANY ZJEDNOCZONE | WALIA
GRUPA C: ARGENTYNA | ARABIA SAUDYJSKA | POLSKA | MEKSYK
GRUPA D: FRANCJA | AUSTRALIA | DANIA | TUNEZJA
GRUPA E: HISZPANIA | KOSTARYKA | NIEMCY | JAPONIA
GRUPA F: BELGIA | KANADA | MAROKO | CHORWACJA
GRUPA G: BRAZYLIA | SERBIA | SZWAJCARIA | KAMERUN
GRUPA H: PORTUGALIA | URUGWAJ | GHANA | KOREA POŁUDNIOWA
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.